Fotogalerii z pátečního dne najdete zde.

Z pestrobarevných rób soutěžících přecházel zrak. Nálady se střídaly jako na běžícím pásu, emoce se daly krájet. V hale Sluneta se konal 43. ročník Mezinárodního tanečního festivalu.

Diváci, kterých bylo dle pořadatelů až 1 500, často se zatajeným dechem sledovali na tanečním parketu příběhy plné lásky a vášně, ale také třeba souboj dobra a zla, jako v případě Lukáše Bartůňka a Kateřiny Hrstkové z tanečního klubu Maestro, kteří se stali mistry ČR v disciplíně freestyle v latinskoamerických tancích. Jejich vítězný tanec Chyť mě, když to dokážeš, byla opravdu radost sledovat. S tímto tancem pár také reprezentoval Českou republiku na nedávném mistrovství světa v Pekingu.

Festival si užila i herečka Mahulena Bočanová, která sobotní soutěž moderovala.

„Před tanečníky smekám, je to strašně náročné. Třeba freestyle byl pro diváky určitě nádherný," pochvalovala si festival Bočanová. „Tanec miluju, asi budu dnes kopat ve spaní," smála se herečka, která festival komentovala spolu s tanečníkem Janem Tománkem.

Úspěšný byl festival i podle pořadatelů. „Tanečně-sportovní kategorie přinesly vysokou sportovní i uměleckou úroveň ve všech kategoriích, zejména v nové disciplíně freestyle, která by podle ohlasu mohla dlouhodobě přinést nový vítr do tancování," uvedl Petr Barnat.

Mezinárodní taneční festival se v hale Sluneta konal v pátek a sobotu. „Festival v novém kabátě byl naprosto skvělý. Příznivci tance, kteří halu Slunety nenavštívili, přišli o spoustu krásných zážitků," řekla už po prvním dni Michaela Gebertová z STK Gebert.

Vítězi mistrovství Evropské unie v deseti tancích se stali čeští mistři David Odstrčil a Tara Bohaková z DSP Kometa Brno. Českými mistry v tanečních formacích ve standardních tancích se stali tanečníci TK Chvaletice, kteří jako hudební doprovod zvolili sestřih písní britské Adele.

Tanečníci za výkon v rytmu známých popových melodií sklidili zasloužený aplaus. Velký ohlas u diváku vzbudila ale i seniorská formace z Hradce Králové, složená z bývalých tanečníků.

Koukalo se na ně opravdu moc hezky," pochvalovala si Ústečanka Naďa Chodovská. „Bylo vidět, že si tanec opravdu užívají, ta lehkost z nich byla cítit," dodala.

Vrcholem pátečního večera byla soutěž o Cenu primátora. „Náš Sportovní taneční klub Gebert měl ve třech soutěžích 4 formace a 2 z toho zvítězily. Dětská formace „Pohádkové RIO" a dospělá formace „My všichni školou povinní", ve které tančí tanečníci ze skupiny Vinyl Ladies ft. Reunited," radovala se Gebertová.

Ve freestyle disciplíně uspěl ve standardních tancích Martin Dvořák a Zuzana Šilhánová, kteří reprezentují pražskou taneční školu Plamínek.