Dali nám hned třicet hitů

Během večera zaznělo na 30 hitů Elánu. A kapela ve finále přidávala, jako by se nemohla se svými věrnými diváky rozloučit. U pódia nechyběly minimálně tři poštovní doručovatelky z Teplicka, vedle Ústečanů i ze Všebořic si užívaly hity kapela fanynky Ráže a spol. z Mostu či z Děčína. Málo kdo šetřil ten večer svůj mobilní telefon. Hala byla plná mobilních světýlek i při hitu „Voda čo ma drží nad vodou“.

Mostečanky: Bylo to úžasný, super koncert!

„Bylo to úžasný, úplně super koncert,“ shodly se mostecké kamarádky Jana a Michala. „Ptáte se na nějaký konkrétní moment? No třeba Elánu je stejně jako mě,“ smála se Jena. „To jsem vážně nevěděla, a přitom je poslouchám už x let. Pamatuju jejich první desku,“ vzpomínala Mostečanka, která stála na koncertě úplně vepředu u zábradlí. „Krásný byl i hit Smrtka na pražském orloji. V jeho klipu tancovaly kostry, teplický Kabát by to nenatočil líp,“ soudily Jana a Michala. „Je škoda, že Elán končí, ale všechno zůstává. Jejich desky budeme poslouchat dál,“ těší se Jana. „Některé kapely se loučí pravidelně, a pak se zase vrátí. Třeba Olympic,“ tvrdila Michala. „Lístek na Elán v Ústí mám už tři čtvrtě roku. Dostala jsem ho od dcery ke 47. narozeninám,“ dodala.

Jana: Nedivím se, že má Jožo dost

„Zažily jsme s Elánem hodně pěkného. Nedivím se, že už Jožo řekl DOST a s muzikou končí,“ uvedla Jana. I dívka, kterou jsem na cestě domů potkal ve Všebořicích s jejím přítelem, koncert bavil. „Jen jsem čekala, že si na Elán ještě víc zatancuju, zaskáču. Ale už nejsou nejmladší,“ poznamenala, ale hity pořád umí.

Zatímco Michala a Jana musely po koncertě čekat ještě na nádraží dvě hodiny na vlak, Marcelka (52) s kamarádkou Pavlína (45) z Děčína přijely autem. Tvrdily, že Elán nezahrál svůj velký hit Kaskadér, ale pletly se. Písnička od nich zazněla jako druhá, Ráž a spol. otevíral show písní Bláznivé hry ze svého prvního alba Ósmy svetadiel z roku 1981.

Motorkář: Jožo, jsi dost dobrej

Kapela hity nešetřila. Slyšeli jsme Zloděje slnečníc, Ulicu, Tuláky v podchodech… „Jožo, jsi dost dobrej, i když už naposled,“ párkrát zakřičel na lídra Elánu mladší návštěvník v černo-červené motorkářské kombinéze. Párkrát si za krk posadil i malou divačku. Ale Josef byl právě  nějaké nevrlý a jednou ho dost ošklivě odbyl… Nejspíš se mu moc nelíbilo, že na něj fanoušek často křičí, i když ho chválil.

„Konečně jsem se napotřetí dostala na Elány. Poprvé to nevyšlo, měli velký rozlučkový koncert na Letné, ale já byla nemocná. Podruhé to zrušili, když jsem měla jet do Plzně minulý rok. Až teď konečně jsem se jich dočkala,“ byla ráda Marcela.

Ta nešťastná bouračka na motorce

Ale její kamarádka si posteskla: „Pořadatelé měli hůř ošetřené stánky, nemohli jsme si z míst, kde jsme seděly, tedy z D 4ky dojít pro trička ani na WC. Škoda,“ tvrdila. „Ale Jožovi za to nadávat nebudeme, to je zlatíčko,“ doplnila Marcela.

A hity pokračovaly. Publikum roztančila píseň „Zalůbil sa chlapec“ či „Od Tatier k Dunaji“, píseň „Kočka“ doplnilo video s opravdu půvabnými slečnami, filmovou „Vodu čo ma drží nad vodou“ z roku 1999 doplnilo povídání o Jožově osudové nehodě na motorce. „Česko i Slovensko se tenkrát modlilo za zázrak. A ten se skutečně stal, Elán se vrátil!“

Když Elán pobavil i New York

A slovenský moderátor připomněl ještě další „zázrak“ kapely, její unplugged vystoupení v roce 2007 v new yorkském sále Carnegie Hall. A to už bylo půl desáté a čas hitu Mláďatá. Následovala Tanečnice z Lučnice, Královna bielych tenisek, Nie sme zlí či Čabb neblázni se skutečným vyhazovačem na scéně coby první přídavek.

Ale to už byl čas na finále, které opět zazpíval Jožo s publikem i se spoluhráč a s hostyi. Zkrátka dostali jsme slušnou oslavu velkého výročí slovenské legendy Elán. Jejich Padesátky.