Kamil Bílský: Plesy gymnázií bývají vrcholem sezony

Za spíkra na úrovni, muže obratného, vtipného, pohotového i elegantního, si zvolily maturitní třídy 4.D a 4.E z předlického Gymnázia Jateční v pátek večer v Domě kultury v Ústí Kamila Bílského. Je moderátor severočeského Hitrádia FM Labe.

„Jsem rád, že je tu právě on. Hned je víc zábavy. Dokonce i z dražby divokého prasete, o které svedl na pódiu souboj párek maželů – a ona to vyhrála s částkou tuším 4 tisíce korun – udělal vtipnou show. Jen jsme vzali s rezervou hlášku, že toho divočáka někdo srazil autem cestou na ples do Ústí,“ řekli ve foyer o Kamilovi dva mladé páry. „Mít ho na plese před měsícem, je náš maturiťák lepší. Užili bysme si ho víc,“ shodla se čtyřka z jiné ústecké školy.

„Každý víkend od začátku roku moderuju nějaký ples,“ počítal Kamil Bílský, jak je letos aktivní. „Mám tak dvacátý,“ soudil.

Kolikátý na jejich žebříčku je tento páteční ples Jatečky?

Maturitní ples Jatečky je vždy top, úplný vrchol. Je nejvíc.

I když tento ples je z Gymnázia Jateční letos už několikátý?

To je pravda, ale Gymnázia si zkrátka na svých maturitních plesech zakládají nejvíc. Jsou pro ně prestižní záležitostí, soupeří v nich s ostatními. Díky tomu jsou plesy gymnázií pokaždé „neskutečně napucované“.

Čeho si na tom dnešním nejvíc ceníte? Tedy kromě pohledných „vystajlovaných“ slečen v báječných róbách?

Asi jeho přípravy. Když jsem dnes do DK Ústí přijel, ještě než jsem vstoupil do Kulturního domu, bylo tu všechno připravené a nazdobené, jako kdyby nás tady čekal Ples v opeře. Opravdu červený koberec, nasvícený vchod, barevné nápisy už na schodech. Bylo to nádherný, myslím, že je za tím je vážně moc práce.

I peněz?

(smích) Kolik to celé stálo, to mi tedy nikdo neřekl.

Jak vyšla předtančení? Studenti si vybrali za své téma „Vítejte na Broadwayi“, konkrétně slavné muzikály Vlasy a Chicago.

Udělali je úplně úžasně, to obdivuju už roky. Když si vzpomenu na svůj maturitní ples, byl to rok 1996, za nás to ještě bylo takové svázané, oficiální. Někam jsme přišli, uklonili se, dostali šerpu a zas odešli. V současné době je všechno pěkně uvolněné, maturanti si to tu užijí včetně předtančení, na působivosti plesu přidalo molo, jaké tu letos moc plesů nemělo.

Studenti se pak naučí neuvěřitelně těžkou choreografii pro předtančení a namixují do sebe neuvěřitelně nádherný písničky. Vznikne z toho úvod, který má třeba i pět minut a člověku spadne brada, když to vidí. Moc hezký!

Konkurují studentům poloprofesionální či profesionální tanečníci? Týmy, které jim pomáhají a ples zpestří?

Pokud jde o výkon, studenti se nasazením a nadšením profesionálům plně vyrovnají. Kdyby přijely hvězdy Star Dance, mistři světa nebo Evropy, to už nějak zní. Ale myslím, že maturanti tady dnes neudělali tanci žádnou ostudu.

Ústecká Taneční skupina Freedom tu byla?

Ne ne ne, vše tančili sami maturanti, páni i dámy. Během večera tu ještě měli hosty, po předtančení tančit aerobic z Domu mládeže v Ústí a Jatečku podpořil ještě gymnastický oddíl z Ústí nad Labem. Ale samotné předtančení bylo maturantů.

Mají váš obdiv?

Ano velký, i respekt! Přesně tak.

Orchestr Bonit tu hraje k tanci, umí většinu tanečních žánrů. Je to váš častý souputník z plesů?

Na plesech, které moderuju, občas hrají. Ale mám víc big bandů, se kterými trávím čas plesů. S Ústečankou ne, na maturitních plesech se dechovka nenosí, ale s Fonotestem Milana Moravy i orchestry z Roudnice nebo Litoměřic určitě ano. Také plesům hostuji různé umělecké školy, ani si všechny jejich názvy nepamatuju. Podle obličejů se potkáváme často.

Maturitní plesy moderujete sám?

Teď už ano. Dřív to bylo s Markem Leštinou, to jsme tvořili oficiální pár i v rádiu. Teď už ne, výjimečně vystoupím s nějakou TV hvězdou. Jednou jsem tu moderoval s Nikol Moravcovou, dokonce se letos uvažovalo, že budu moderovat s Inou Puhajkovou. Někdy to dopadne, jindy ne…

Co vaše žena Jaruška, vedoucí týmů aerobicu v Domě dětí a mládeže v Ústí? Jde vás někdy „kontrolovat“?

(vesele) Dnes už tu byla.

I s dcerkou?

Ne ne, dnes máme babičku na hlídání. Má žena přišla kontrolovat svoje aerobičky i manžela (smích).

Jak se dnes dařilo aerobicu DDM Ústí? Který to při pátku byl?

Byli to Bubbles s vystoupením Velikonoce. Dnes tu všichni odvedli výborné výkony.

Vybírají si studenti program sami?

To je ples od plesu jiné. Někdy jim ples zařizuje škola, jindy na to jdou sami anebo se stará místní agentura Čas na party. Jako dnes.