Milovníci opery se už zítra, v pátek 8. dubna, dočkají skvělé premiéry. Severočeské divadlo v Ústí nad Labem od 19 hodin uvede Rusalku od Antonína Dvořáka. Reprízy jsou pak v plánu na 9. dubna od 17 hodin a 12. dubna od 19 hodin. 

V hlavních rolích se například představí Tereza Mátlová / Michaela Katráková jako Rusalka, Jakub Pustina / Jan Ondráček jako Princ, Daniel Hůlka / Serguei Nikitine  jako Vodník a Šarka Hrbáčková / Lucie Ceralová jako Ježibaba.

"Opera Rusalka od Antonína Dvořáka patří mezi nejkrásnější české opery a těší se velké oblibě nejen na prknech českých divadel, ale i v zahraničí. Tato opera o třech dějstvích vznikla na náměty básníka Jaroslava Kvapila, v závěrečném období skladatelova života, ve kterém se věnoval zejména pohádkovým námětům. Jádrem příběhu je konflikt vodní víly s lidským prostředím, do kterého se z lásky k princi chce dostat. Je to poutavý příběh o vztahu člověka a světa přírodních živlů, tragických důsledcích střetnutí těchto dvou různých světů, o trestu a odpuštění, ale především o čisté a bezpodmínečné lásce," shrnula Alena Vaicová ze Severočeského divadla.

Zatím naposledy uvedlo ústecké divadlo tento kus v roce 2012.

close Role Rusalky se chopí Tereza Mátlová (na snímku) a Michaela Katráková, prince ztvární Jakub Pustina (na snímku) a Jan Ondráček info Zdroj: Marek Russ zoom_in Role Rusalky se chopí Tereza Mátlová (na snímku) a Michaela Katráková, prince ztvární Jakub Pustina (na snímku) a Jan Ondráček

"Magická rozprávka, alebo pradávny mýtus o človeku a živloch?" přemítá režisérka Andrea Hlinková. "Rusalka je oboje. Avšak v mojej režijnej koncepcii predostieram divákovi príbeh plný rozprávkovo - fantazijných bytostí, ktorý sa odohráva v 'ľadovom kráľovstve'. Príbeh Rusalky je ozvláštnený tým, že sa odohráva v inom ročnom období, na aké sme pri 'tradičnej' Rusalke zvyknutý. Romantická rozprávka odkrýva množstvo symbolov, zobrazuje súboj čistej úprimnosti so zradou, ale tiež súboj sna o večnosti a reality smrteľnosti," říká. 

"Zadanie od vedenia ústeckého divadla bolo jasné – nepúšťať sa do extravagantných interpretácií, ale ponúknuť divákovi viacgeneračnú operu, ktorá uchváti a osloví všetkých… samozrejme s estetikou a poetikou, ktorá je typická pre mňa a moju výtvarníčku M. Struhárovú. Výpravná scéna a farebné kostýmy sú pastvou pre oči. Toto všetko podtrhuje nádherná Dvořákova hudba a v neposlednom rade fantastické obsadenie všetkých hlavných postáv," láká na představení režisérka Andrea Hlinková.