Velkou část cesty strávil na klasickém zaoceánském parníku. Na cestu se totiž vypravil ve dvacetiletí mezi světovými válkami. Jeho unikátní fotografie až do 25. dubna vystavuje ústecká pobočka památkového ústavu na zámku v Krásném Březně.

Za dva tisíce dolarů

Hrabě se vydal na cestu luxusním parníkem Resolute společnosti Hapag v roce 1929, kdy ještě ani nezuřila Velká hospodářská krize. „Cena zájezdu pro jednu osobu se pohybovala kolem 2 dvou tisíc dolarů, přičemž kurz koruny v roce 1929 byl 33 korun 75 haléřů k 1 americkému dolaru," popsal památkář Jan Leibl.

To činí 67,5 tisíce korun, které za tento výlet hrabě Lažanský vydal. Pro srovnání, měsíční mzda dělníka v té době činila kolem 510 až 590 korun. Speciální výlety třeba automobilem musel ovšem Prokop Lažanský platit zvlášť, cena zájezdu pak byla vyšší.

Cesta zpravidla začínala v lednu a končila v květnu v New Yorku a během zhruba 138 dnů plavby nabízela návštěvu 37 přístavů, 59 měst ve 25 zemích. Mezi nimi Čínu, Somálsko, Egypt, Indii a další. Jak to vypadalo při vylodění, když luxusní parník jako býval Resolute, připlul do přístavu?

Určitý obrázek si můžeme udělat ze zápisu v deníku jistého Pepe Chipuliny, obyvatel Gibraltaru. Právě zde 17. ledna 1929 spustil Resolute kotvy.

Šel ke dnu…

„Resolute zde dnes zakotvil na cestě kolem světa z New Yorku. Město ožilo, Američané se rojili v ulicích a velice nápadně pobíhali všemi směry, kupujíce všelijaké zboží hlavně od orientálních prodavačů. Stál jsem dlouho naproti poště a nemohl se ubránit úsměvu."

Spolu s Prokopem Lažanským se kolem světa na lodi s kapacitou pro 2 tisíce cestujících plavilo dalších 399 prominentů z celého světa. O jejichž potřeby se starala asi padesátičlenná posádka.

Později v roce 1935 Resolute odkoupila Itálie. Sloužil pod jménem Lombardia jako zásobovací loď. V roce 1943 ho Spojenci potopili.