Pořadatelé festivalu se letos chtěli koncertování v Domě kultury vyhnout, v sobotu a v neděli má být hlavní scéna na Větruši.

"S ohledem na značné ochlazení a očekávaný déšť se dnešní hlavní program stěhuje z pěší zóny Lidického náměstí do Domu kultury," informoval Vejlupek.

Ve 14.00 tam začíná první semifinále česko-slovenské autorské Porty, od 17.00 následuje finále soutěže. Druhé semifinále se z letní scény na Kostelním náměstí u obchodního domu Fórum přesune do kavárny Alibi na Mírovém náměstí.

V sobotu se na nové scéně u zámečku Větruše utká osm finalistů z Čech, Polska a Slovenska ve finále mezinárodní interpretační soutěže, po nich vystoupí stálice českého folku a country jako Hop Trop, Schovanky či Pavlína Jíšová. V neděli zahrají vítězové obou soutěží a festival oslaví 25 let kapely Náplava.

Porta vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem, odkud musela v době normalizace odejít. Pak se konala na mnoha místech v Česku a nakonec našla zázemí v Plzni. Po roce 1989 se tradice Porty v Ústí nad Labem obnovila, ale festival zůstal i v Plzni. V roce 2007 se organizátoři domluvili, že obě akce opět spojí a budou se konat v místě svého vzniku. Soutěžní část je vyvrcholením několika oblastních kol, která se pořádají po celé zemi.