Severočeské divadlo je jednou ze zastávek Pavla Šporcla na vánočním turné. Nabídne světovou kvalitu, není proto divu, že je tu už vyprodáno.

Houslového virtuosa večer na pódiu doprovodí Karlovarský symfonický orchestr, koncert ozdobí hlasy Českého chlapeckého sboru Boni pueri a soprán dvojnásobné držitelky Thálie Jany Šrejmy Kačírkové. Diriguje Jan Kučera, šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

„Velkou část koncertu tvoří skladby z mého nového alba, které jsem natáčel s Královskou liverpoolskou filharmonií, jež patří k nejlepším orchestrům světa. Ta zkušenost mě obohatila, nadchlo mě i muzicírování s dirigentem Sebastianem LangLessingem,“ svěřil se Šporcl. 

Kterých skladeb alba i koncertu si nejvíc užíváte?
Kromě hitu Rolničky také Schubertovy písně Ave Maria, kouzelné Tiché noci nebo i Modlitby, své nové krátké skladbičky.

Jak moc se album kryje s repertoárem vašich koncertů?
Hodně, je jeho výraznou součástí. Na turné ale hraji i jiné skladby a mám hosty. Ti nabídnou některé své koledy a vánoční písně. Ale jinak moje turné dost vychází z mého nového alba.

Nové CD má výraznou image i podmanivou atmosféru. Pěkné fotky ho zdobí, že?
Ano, jsou dílem Lenky Hatašové, se kterou se dobře znám a dlouho s ní spolupracuji. Vždy přesně vystihne náladu mého alba.

...ústečtí UDG...
UDG se vrací na vánoční koncert do svého Ústí

Vydal jste první vánoční CD. Proč jsme na něj čekali tak dlouho?
Člověk musí přemýšlet, jak takové album pojmout. Vánočních desek je mnoho, a tak jsem zvažoval, zda ho točit s orchestrem, udělat trošku do corssoveru, jazzu nebo jinak. Nakonec jsem volil tuto variantu, asi i proto vše trvalo dlouho. Pro každého muzikanta je vánoční album určitým mezníkem. Má deska je unikátní, protože na 99 procent vánoční hudby a koled je dnes zpívaných. Požádal jsem o spolupráci jednoho z nejlepších producentů, Jona Cohena, a Královskou liverpoolskou filharmonii, a dali jsme dohromady album, které je poměrně různorodé.

Proč a v čem?
Nechtěl jsem, aby na albu byly jen koledy a vánoční písně, ale aby tu zněly i jiné pěkné melodie, které si zaslouží uznání a poznání. Myslím si, že se nám to docela povedlo. Album se skvěle prodává, na koncertech turné mají lidé slzy v očích, a tak by to mělo být.

Spolupráce se sborem Boni pueri je pro vás tradiční?
Úplně ne, ale známe se, párkrát jsme spolu vystupovali. A účinkovali třeba v pohádce Anděl Páně 2. Oni byli na scéně a byli vidět coby malí andílci a já byl kdesi schován za scénou a točil jsem ústřední téma filmu.

VÁNOČNÍ TRHY NA ZÁMECKÉM NÁMĚSTÍ
Vánoční trhy lákají na víno, koledy i oživené prohlídky