Tak trochu jiné kruhové tréninky probíhají v Ústí nad Labem třikrát týdně už od roku 2012, v současnosti v tělocvičně ZŠ Elišky Krásnohorské. O co jde? Na jednotlivých stanovištích pod dohledem profesionála v třicetivteřinových intervalech cvičíte převážně s váhou vlastního těla.

Stanovišť je mnohdy i přes dvacet. Dřepy se závažím, stojky, angličáky, kliky, přeskoky přes překážky, sedy-lehy, plank, to je jen krátký výčet z mnoha jiných cviků, které jedete tříkolově, leckdy i čtyřkolově. Když vám daný cvik zrovna nevoní, není proč zoufat, za půl minuty jdete na další.

Výcvik ústeckých strážníků v poskytnutí první pomoci. Ilustrační snímek.
Nejen pokuty. Ústečtí strážníci zachraňují i životy, když jiní pomoc nechtěli

Reportér Ústeckého deníku takový trénink prubl v neděli 19. května. Zhuntované a téměř stokilové tělo po sobotním fotbalovém utkání pralesní soutěže přitom prahlo spíše po posteli než po další dávce sportu. „Jdu,“ říkám si ale hodinu před startem tréninku doma na gauči. Sám se nekompromisně nahecuji. Balím ručník, vodu, boty, vyrážím.

Na Brutal Kruháč mířím po tříleté pauze, přátelskou a pozitivní atmosféru tréninků tak znám z minulosti. Poznávám obličeje řady lidí, kteří na „kruháč“ chodí dlouhé roky. Jsou tu i nováčci. Na místě platím sto korun, lze si pořídit i permanentku.

„Jsem tu úplně poprvé a po třech letech nicnedělání. Jsem hodně zvědavý,“ říká mi před tréninkem Vojtěch Štěpán. V minulosti se věnoval florbalu, dorazil se zkušenějším kamarádem Lukášem.

Brutal Kuháč v Ústí nad Labem

Založen v roce 2012 Ústečany Jakubem Jirglem a Tomášem Nguyenem. Tréninky se těší velké oblibě, jelikož si zde může zacvičit úplně každý bez ohledu na aktuální stav fyzické kondice. Z Ústí se projekt rozšířil do Liberce i do Prahy. Brutal Kruháč pořádá také charitativní akce či několikadenní kempy za účelem pomoct a spojit sportující Ústečany.

Před cvičením jde na řadu nejprve rozcvička. Na nudná rozcvičení ze školních let ovšem zapomeňte. Je pořádná a po dvou minutách saháte po ručníku. Organizátor Martin poté obchází už připravená stanoviště a vysvětluje a ukazuje cvik po cviku. Ostříleným matadorům představuje náročnější formu, začátečníkům naopak lehčí.

„Napít a jdeme na to!,“ snaží se Martin co nejvíce namotivovat třicítku Ústečanů. Následně pouští hudbu a klakson odstartuje peklo. Cvičí se ve dvojicích, vše lze ale absolvovat i sám.

Začínám u dřepů s pytlem písku, přesouvám se na sedy-lehy, čeká mě stojka, angličáky, skoky přes překážky, švihadlo, cvik na břicho s medicinbalem, nakonec krutá zátěž v podobě dvaceti cviků. Jedno kolo vám tak dá deset minut pořádné dřiny. Jede se tentokrát tříkolově, absolvujete tedy třicet minut cvičení.

49. miniliga v Libouchci.
Miniliga v Libouchci: Desítky gólů, nadšení fotbalisté a zasloužené medaile

Trápím se, ozývají se nohy, záda, skoro to vzdávám. Lukáš mi ale klepe na záda a hecuje: „Pojď, to dáš!“ I v tom tkví kouzlo „brutalkruháčské“ komunity, nikdo si zde na nic nehraje, profíci často podporují i úplné začátečníky.

Přestože organizátor Martin cvičí také, stíhá sledovat ostatní. „Holky, tady to máte podlézt, nezapomínejte na to,“ upozorňuje na chybné provedení cviku. Opravuje i ty, kteří cvik dělají vyloženě špatně a křiví si záda.

Hodinová „makačka“ nekončí posledním cvikem v závěru třetího kola. Přichází ještě takzvaná dodělávka, v neděli v podobě nepopulárních angličáků. Kdo má hotovo, skáče panáka a čeká na ostatní, až dodělají svoji porci. Následuje závěrečné protažení, společná fotografie, tradiční potlesk a poplácávání po mokrých trikách. „Dneska dobrý, ty kráso,“ je slyšet ze všech koutů tělocvičny.

Obžalovaný vysoký úředník krajského úřadu Pavel Hajšman u krajského soudu v Ústí společně se svým advokátem Václavem Cidlinou. (vlevo)
Vysoký krajský úředník z Ústí je u soudu kvůli sporné dotaci obcím Litoměřicka

Spokojeností oplývají všichni. „Baví mě to pořád stejně, prostě paráda! Málokterý trénink z vás dostane víc,“ uzavírá při odchodu nedělní dřinu Lukáš Svoboda. Zaťatými pěstmi se sportovně zdravíme a přejeme si úspěšný start do nového týdne s jasným dovětkem: „Tak zase příště.“

Mohlo by vás zajímat: Čajové perly, muzika i masáže. To byl letošní Čajů Fest. Jak se vám líbil?

Čajů fest 2024, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem.Čajů fest 2024, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem.Zdroj: Deník/Adéla Stejskalová