Asi stovka lidí, většinou studentek, se „plácalo smíchy do kolen" ve čtvrtek večer v knihovně v Ústí. Inu, humorné knihy z cyklu „Merde!" jsou dnes v kurzu tak, jako herec Lukáš Hejlík (znáte i z Ordinace), propagující po ČR literaturu ve svém zábavném cyklu scénických čtení LiStOVáNí.

Gesta a „vopičky"

V čase, kdy děti uléhají a sál půdní vestavby Severočeské vědecké knihovny v Churchillově 3 je většinou prázdný, ztichlý, tu bylo mimořádně veselo. Gesta a další „vopičky" doprovázely ukázky z knihy „Faktor Merde" v podání literárních klaunů Lukáše Hejlíka a Věry Hollé. Skvělé divadýlko, prima služba literatuře. Autor knihy Stephen Clarke vše z poslední řady sledoval a při besedě s publikem (Deník se ptal první!) tvrdil: „Je skvělé, když herci takto představují knihy, které si hned na místě mohou čtenáři koupit.

Pochvala od Clarka

Nakladatelství po celém světě se trápí, jak knihy uvádět, toto je nápad!" ocenil práci Hejlíka a Hollé, s nimiž v knihovně v Ústí končil turné po Česku. Nakonec to zapili kvalitním vínem, tedy tím, čeho si na Paříži a Francii vůbec, jak prozradil, hodně váží a cení.

„Dlouhých 10 let trvalo, než jsem napsal svoji první knihu, než jsem se k tomu cítil být povolaný," smál se autor, který popisuje ve svých knihách zážitky Angličana z Paříže. Jeho věčný boj s tamní byrokracií, s policií, postřehy z ulic a uliček, vztahy a rozchody s francouzskými přítelkyněmi. Novinka „Faktor Merde" je již 5. kniha ze zábavné a čtenářsky přívětivé série „Merde!", kterou nyní vydalo nakladatelství Plus z velké rodiny Albatros Media. Netřeba dodávat, že po scénickém čtení se po knihách jen zaprášilo a Clarke že je ochotně podepisoval, když jste mu řekli své jméno.

Je fajn, když ožívají

„Víte, moje knihy jsou černobílé věci plné písmen. Ale jsem rád, líbí se mi, když mé postavy díky hercům v Česku ožívají," podrbal ještě jednou autor Hejlíka s Hollou za oušky.

„Jsem už Pařížan, i když Angličan. Jak se to pozná? Třeba když vidím někde frontu, stavím se dopředu," opět rozesmál vděčné publikum Clarke. Přiznal i, že v Paříži postrádá anglické pivo a že se domů občas vrací za kulturou.

Čím se podle Angličana liší Angličané od Francouzů? I to návštěvníky Merde Show v Ústí zajímalo. „V Anglii lidé žijí, aby pracovali, v Paříži lidé pracují, aby mohli žít a užívat si," zas nás bavil. Z francouzské kuchyně prý rád jednoduché věci. „Třeba salát s kozím sýrem," prozradil ještě spisovatel.