Své příběhy povědí v dokumentu Bohdana Bláhovce, který má premiéru dnes od 19.30 hodin v ústeckém kině Hraničář.

Možná přijde i Pohlreich

Večer s pořádajícím Fokusem Labe na téma „Bezmoc mocných a moc bezmocných – nebojme se duševně nemocných, i když jsou v menšině" moderuje herec Roman Zach.

Možná svojí účastí překvapí i televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který si v dokumentu zahrál na malé „Ano, šéfe!" Cena vstupenky je 50 korun.

Film Bohdana Bláhovce Neviditelní lidé je součástí projektu s podtextem „jsou schizofrenici nebezpeční?" Vznikal na konci loňského roku mimo jiné v Literární kavárně v areálu Kampusu UJEP.

Kavárnu provozuje spolek Fokus Labe a jejími zaměstnanci jsou lidé se zkušeností s duševní nemocí. Právě jim má pomoci projekt Neviditelní lidé, který loni zahájila billboardová kampaň a pokračuje putovní výstavou a workshopy.

Destigmatizační kampaň

Výstava je do 23. března k vidění v Regionálním muzeu Teplice, poté se přemístí do Městské knihovny v Bílině. Workshopy se v březnu a v dubnu budou konat na gymnáziích a středních školách v Ústí nad Labem, Teplicích či Klášterci nad Ohří.

„Destigmatizační kampaň má ukázat, že lidé se schizofrenií nejsou nebezpeční. Pokud mají dlouhodobou podporu, mohou žít v normálním prostředí jako my," říká předsedkyně Fokusu Labe a autorka projektu Lenka Krbcová Mašínová.

Dokument Neviditelní lidé je cílený na veřejnost a středoškolské studenty. „Chceme jej pouštět především na školách a otevřít tím diskuzi mezi mladými, protože právě oni jsou nejohroženější skupinou. Řada lidí, kteří u nás pracují a mají zkušenost se schizofrenií, onemocněla v době svých studií na střední nebo vysoké škole," doplnila Lenka Krbcová Mašínová.

Činnost spolku Fokus Labe a jeho Dobrého Fokusu včetně Literární kavárny je podle dokumentaristy Bohdana Bláhovce výborná v tom, že kvalitním jídlem rozpouští hranici mezi normalitou a nenormalitou.

Alena Volfová