V(d)ěčné punkové vypalovačky, echt břitký humor, ostré kytarové riffy. Záviděníhodný nadhled, logická ironie. Songy k pogu, i tak pětka těší fanoušky. Dřevěné číro. Ústní přešlapy krále. Poesie česká i zahraniční (v překladu). Klasika. Dost nebezpečný hmyz.

Zkrátka, legendu punku Visací zámek (VZ) si nespletete, ale vlastně ji ani netřeba zvlášť představovat. Na její čerstvé novince „Punkový království" (Warner Music ČR 2015) si smlsnete. Má hnedle 15 tracků, na kterých se hudebně podílel jeden každý z pěti VZ. Vedle tradičních punkových smrští je tu letmý pokus o pop nebo i psychedelická alternativa. Opravdu!

Pankáči + klasici

Texty psal v drtivé většině zpěvák Zámku Jan Haubert, nedávno jmenovaný Králem punku. Jeden text je od divokého kytaristy Michala „Pixie" Pixy, dva si skupina půjčila od literárních klasiků Karla Hlaváčka a Christiana Morgensterna. Kdo má o tvorbě VZ přehled, ví, že to u Morgensterna není prvně. Ale pozor, ještě je na CD „text" anonyma: „Linka 155". To bolí!

Visací zámekPředzvěstí alba přitom byl dost unikátní až revoluční počin Visacího zámku, Novoroční projev z 1. ledna 2015. VZ v něm vyhlásili Punkový království. Ať žije monarchie!

První singl alba, eponymní Punkový království, po nasazení do rockových rádií obsadil 8. místo hitparády IFPI. Video k němu Visáči zveřejní brzo, slíbili to. A dál provokují, zpívají-li: „Pivečko stojí čím dál víc (Co se ti na tom nezdá?), vládne nám opilej strýc (Co se ti na tom nezdá?)…" Na minulém albu si VZ maličko zašili do Klause, teď v drsných, ale pro ně logických legráckách pokračují. Pankáči nejsou žádná ořezávátka.

Haubert si koleduje

Také v nové písni „Sweeti" si textař i zpěvák Jan Haubert tak trochu „koleduje":

„Zas nestíháš, a poklusem do háku, autobus je narvanej a zpocenej, jak ženský socdemáků. Do toho ještě revizor, a semafor zase rudě svítí, ulice rozkopaný, výluky ve všech dopravních sítích…"

Podobně v poklusu, jako hrdina té písničky, je aktuálně i sám Zámek Visací. Jede totiž turné k novému albu „Punkový království". Pokud vím, místy s ním zahrají i jejich punkoví souputníci Plexis, ale v Ústí nad Labem ne. Tady s nimi český punkový veterán Sid Hošek nevystoupí. Ale třeba někdy jindy…

Ovšem zmíněné album už je nějaký ten pátek na světě a podle nadšení vydavatele i ohlasů médií včetně těch bulvárních se mu daří skvěle. Navíc dojde také na asfaltovou LP desku, na vinyl.

Píši-li, že je album na světě, měl bych spíš napsat, že se má čile k světu. Hned druhý týden obsadilo první místo na albové hitparádě v Česku, což u desky punkové kapely, byť slavné, vážně není obvyklé.

Také jako MP 3

Řeč byla o CD i LP. Ale pokud jste zatoužili stáhnout si nové album jako MP 3 do přehrávače či mobilu, na digitálních webech už je k mání. Stačí si zaplatit, zadarmo ani kuře…

A na závěr ještě několik neradostných slov o děsné smrti. Slogan jedné z nových varovných písniček alba Punkový království totiž zní: „Je to válka. Zabij klíště!"

A co Zámek Doma zahraje? Prý většinu písní nové desky a také jasné hity jako Traktor, Známka punku, Cigára…