Taneční soutěž „StarDance … když hvězdy tančí" změnila Romanovi Vojtkovi život. Celé Česko jej poznalo jako elegantního a galantního tanečníka, na parketu partnera profesionální tanečnice Kristýny Coufalové. Spolu hned 1. ročník klání v roce 2006 vyhráli. A to se nezapomíná!

Romane, jaké byly vaše taneční začátky? Máte zážitky z tanečních? Navštěvoval jste je vůbec?
Moc si je už nepamatuju. Ale vybavuju si ten důvod, proč jsme tam chodili. To abychom pak šli s holkama někam do parku a tam s nimi trávili večer. (smích)

Devět hodin denně

Prozradíte, jaký byl váš životní taneční výkon?
Tak to byla určitě soutěž StarDance. To byl výkon v tom smyslu, že když už šlo do tuhého, to znamená zhruba od poloviny soutěže, měli jsme tréninky zhruba devět hodin denně. Pak už jsem usínal ve svém vlastním představení na jevišti. Stalo se mi asi dvakrát, když kolegyně zpívala a já ji měl jen sledovat. Ale stálo to za to, byla to krásná práce, nedá se zapomenout.

Je podle vás model StarDance, že spojí profíka a amatéra, geniální?
Je na to ještě hezčí slovo, je kongeniální. Protože člověk se chce dívat na někoho, kdo to umí krásně a zároveň by se chtěl dívat na někoho, kdo to kazí a malinko mu to nejde. Kdyby tam byli jen ti vynikající, kteří mají talent, tak to není tak zábavné, jako když přijde nějaké „dřevíčko" . Navíc na rozdíl od talentových soutěží se tu nevyhrávají miliony a kontrakty. A má to určitou noblesu, což se mi na tom pořadu líbí.

Tenkrát na JAMU

Kdy jste si vy sám přestal v tanci připadat jako amatér?
To když jsem byl mladej. Člověk si v té době myslí, že mu všechno jde, že vše umí nejlíp. Když jsem v roce 1991 nastoupil na JAMU, obor muzikálové herectví, a začaly nám první hodiny modern dance a jazz dance… Ale časem člověk pozná, že to je malinko složitější.

Zatančíte na ústeckém tanečním festivalu, nebo budete „jen" moderovat?
Nezatancuju. Před těmi profíky bych se propadl do země. Budu tam na to, co mi jde trošku líp. Na moderování.

Zažil jste i taneční trapas?
Ještě pořád s mou taneční partnerkou jezdíme po plesech a děláme předtančení. I když už je to devět let, pořád nás ještě někdo zve. Vždy den dva dny předem máme trénink, ať nepřijdeme nepřipravení. Jen jednou za tu dobu se stalo, že jsem na to neměl čas, podcenil to, nešel na opakovací zkoušku. Partnerka říká „Jak chceš", bylo to v Budějovicích, kde měli ples tanečníci latinskoamerických i standardních tanců, samí profíci tam byli. My jim museli předvádět, co umíme my, a to byl tedy tehdy velký trapas, když jsem to neměl zopakovaný…

Chválí si vás jiné taneční partnerky? Užívají si to, že jste se ve StarDance dobře naučil tančit?
Ne ne, já se to nenaučil. To je velký omyl. My jsme jen cvičené opičky, které se naučily choreografii. Neznám ale třeba některé kroky základních tanců. Pro mě kdyby dáma přišla na plese při tangu a řekla: „Smím prosit?", vůbec bych nevěděl, co dělat. My umíme až pokročilejší choreografie, kde se možná ani základní krok nevyskytoval. Sám si vůbec nepřipadám, že to umím, absolutně ne. Spíš jsem získal kulturu držení těla, vím, jak se má držet partnerka, kde má být těžiště, kam se dívat, na co dávat pozor. Ale chodil jsem tam na kurzy salsy, která ve StarDance není. Občas si ji někde s manželkou zatancujeme a lidi ji v Praze umí, chodí na ni a občas mě pochválí…

Roztřásla se vám někdy při tanci kolena? Třeba pod dojmem těch okamžiků?
Tak to si pamatuju docela přesně. Začínal první StarDance, my měli první zkoušku na pražském Výstavišti. Po dvouměsíčním zkoušení ve studiu na Kavčích Horách jsme to měli poprvé jet „na kameru" na zkoušce. Byly tam všechny ty „celebrity", vzájemně jsme se na sebe dívali a tam jsem měl takovou trému, jako už potom nikdy. Dál už to byla pohoda.

S Jolanou je to hezké

V televizi jsem vás viděl moderovat festival latiny z Ostravy. Měl jste vedle sebe moderátorku Jolanu Voldánovou, to musí být úžasné, tvořit pár právě s ní, že? Jak se na moderování v Ústí chystáte, jak to vidíte? Budete v Ústí moderovat sám?
To ne, i v Ústí budu mít vedle sebe profesionálku z tanečního světa. Bude to Kamila Tománková ze StarDance. Já jsem tam spíš jako třešinka na dortu, spíš pro zábavu. Jsem si jistý, že všechny ty tance poznám, to jsem se naučil. Ale hodnotit nebo dávat rady, na to si netroufám.
Kdybych moderoval něco ze svého oboru, ze zpívání nebo z muzikálu, byl bych si jistý. A k tomu se váže i odpověď, jaké to je moderovat s Jolanou Voldánovou. Latinskou show jsme moderovali už popáté, bylo to moc hezké, moc často se nepovede mistrovství světa profesionálů v latinskoamerických tancích.

Hrajete v TV seriálu Ulice. Co dál chystáte, co s vámi uvidíme?
Předminulý týden jsem měl premiéru muzikálu Zorro, který se hraje v pražském divadle Hybernia. Je to krásný americký muzikál s hudbou slavné skupiny Gipsy Kings, všechny její hity se tu objevují. Ta inscenace vznikla před časem v Městských divadlech Brno a teď se přenáší do Hybernie s pražským obsazením. Mám ze Zorra radost, hraju v něm svoji první negativní roli, opravdu záporáka, což mě baví.
Dál mám příští měsíc obnovenou premiéru v Praze v hudební komedii Miluji tě, ale… v divadle Palas. Hraju v Brně v muzikálu Sugar (podle filmu Někdo to rád horké pozn. autora), dál natáčím Ulici a chystá se nějaký film, o kterém ještě nemůžu moc mluvit.
Blíží se plesová sezona, hodně moderuju i zpívám. Před dvěma roky jsem založil kapelu Fantastic 80s, máme oblečky z 80. let a hrajeme ty největší hity. Je to pro nás velká zábava, hrajeme na mejdanech a na plesech jako třešnička na dortu pro noční zábavu. A to mě hodně baví.

Zní-li v Zorrovi Gipsy Kings, to je muzika dost do romského popu a do latiny. Hodí se vám do toho zkušenosti ze StarDance?
Hodily by se mi velice, kdybych tam s ostatními tancoval v bandě cikánů. Ale protože tam hraju charakterní roli, mám tam jen jedno takové číslo, které snad ani tanečkem nelze nazvat.
Ale v rámci toho zkoušení jsem měl možnost prodělat intenzivní kurz flamenca, tak jsem měl alespoň jeden den šanci k tomu přičichnout, abych měl nějaký základ.

Denně už se nevídáme

Několik řad seriálu Vyprávěj byla jistě nejrozsáhlejší práce pro televizi, kterou jste kdy dělal. Stýkáte se ještě jako parta, vídáte se někdy?
Fungovalo to celých pět let, točili jsme spolu prakticky denně, byli jsme kámoši, chodili na pivo. Teď je to o malinko horší o to, že jsme se každý za svou prací rozprchl jinam. S režisérem i s Andreou Kerestešovou, ta mi hrála manželku, s producenty a lidmi ze štábu několikrát jsem se viděl při různých příležitostech, třeba i na svatbě pana režiséra jsme se potkali. Ale pravidelně se nesetkáváme.