„Příjemné počasí vytáhlo lidi ven a my jsme nadšení, jak se jim u nás líbí," řekla v sobotu organizátorka Jitka Ledvinková ze Souboru lidové architektury Zubrnice. Očekává se, že velký počet zájemci navštíví areál i během neděle. Skanzen ožije od 9 hodin stejně jako v sobotu nepřeberným množstvím aktivit hned na několika místech. Ve Vesnickém obchůdku nabízí prodejci drobné dárky, Historická hospůdka láká chutným občerstvením. V Historické škole zase ti nejmenší mají možnost vyrobit si vánoční figurky v řemeslnické dílničce a pouštět lodičky.

Pečení s dětským domovem

V původním skanzenu peče hospodyně Anička vánočky se zubrnickými dětmi, v Domě z Loubí zase děti z dětského domova ze Střekova vaří na kachlovém sporáku polévku, pekly maso, bramborové placky, cukroví i koláče. „Nejtěžší je stát celý den u kamen, je tu hrozné vedro. Jídlo děláme přesně podle technik, které se užívaly i v minulosti a přiznám se, že už jsme něco i trochu připálili. Ale spolupráce nám jde," usmívala se dobrovolnice Michaela Kolmanová z Ústí, která při podobných událostech dětskému domovu pomáhá. Vůně vánočních jídel se line až do patra Domu z Loubí, kde je k vidění expozice asi třicítky lidových betlémů. Organizátoři pro rodiče s dětmi připravili také oblíbenou andělskou stezku s malými úkoly.

Betlém ožije v neděli

Hlavním lákadlem nedělního dopoledne je interaktivní představení divadla V Pytli Petra Stolaře, kdy se přihlížející stanou sami figurkami betlému. Vystoupení začíná od 11 hodin. „Je hodně jarmarků, kde už české tradice nejsou vůbec vidět. Ale v Zubrnicích se stále dodržují. Dýchá tady na mě vánoční atmosféra, je to zkrátka úžasné," pochvalovala si návštěvnice Svatava.