Soutěže se účastní třicet autorů z Čech, Německa a Slovenska. Odborná porota bude hodnotit čtyřicet jejich filmů.

„Jsou to snímky dokumentární, hrané i animované. Diváky jistě pobaví krátké hrané filmové anekdoty. Dokumenty přiblíží zajímavá místa doma i v zahraničí. Seznámí nás se zajímavými lidmi, kterým se jejich koníčky staly povoláním. Jeden z filmů přiblíží vrcholnou celosvětovou soutěž amatérského filmu, kterou pořádá mezinárodní organizace UNICA pro autory ze všech kontinentů," informoval ředitel soutěže Petr Špás.

Místní autoři

V soutěži jsou tradičně silně zastoupeni autoři z Ústí nad Labem. Je mezi nimi například Ivo de La Renotiér s filmem Komárka, František Šmahel přihlásil film Nerez v Mostě, Vladimír Chudomel soutěží se snímkem 1995, Emil Němeček představí film Bunkr Drnov a Jiří Preclík zkusí štěstí s filmem Zoolog Vašek Beran.

„Je to portrét zoologa ústeckého městského muzea Vaška Berana. Natáčel jsem ho při práci v terénu i v muzeu. Je to velký odborník na ptáky. Byli jsme i na šachtě a na řadě dalších míst. Natočil jsem asi pět hodin materiálu a sestříhal jsem jej na devět minut," svěřil se Jiří Preclík.

„Střekovská kamera předznamenává dvě významné události filmového světa. V sobotu večer budou předány národní filmové ceny Český lev a neděli se dozvíme, kdo obdrží americké Oscary.

Naše soutěž začíná v pátek v 16.30 a pokračuje v sobotu od 9.00. Diváci si oblíbili zvláště sobotní dopoledne. Ale celá soutěž stojí za návštěvu. Po projekcích přijde na řadu odborný seminář. Ceny budeme předávat v sobotu od 20.00," doplnil Petr Špás.