Pospěšte si, abyste skvostný příběh viděli právě v ústeckém červeném kostele. A to v úterý 28. června i ve středu 29. června od 20.30 druhý díl. A v pátek 1. července, kdy Činoherák uvede od 17.00 první díl Jindřicha VI. a hned od 20.30 díl druhý. Nad celou trilogií, třetí díl uvidíme až za rok, převzala záštitu Její excelence, paní Jan Thompson, velvyslankyně Velké Británie v ČR.

Na otázky Deníku odpovídali Filip Nuckolls, režisér hry a Vladimír Čepek, dramaturg nové inscenace.

JINDŘICH NA PŘESKÁČKU

Kde zastihujeme krále Jindřicha VI. ve 2. dílu Shakespearovy trilogie?
Nuckolls: Je zajímavé, že Shakespeare napsal nejprve 2. díl, pak třetí a nakonec první. Na konci prvního dílu Suffolk (Krištof Rímský) veze královnu Markétu (Anna Fišerová) do Anglie, kde souhlasí s tím, že si vezme krále Jindřicha. Náš první obraz je svatba a korunovace královna Markéty. A čekají nás intriky a tři vraždy… Máme tu samé známé: kardinál Winchester je Jirka Maryško, York Honza Jankovský, Warwick Honza Plouhar, Král Lukáš Černoch. Nový je Buckingham, hraje ho náš host Ladislav Hampl, za toho jsme moc rádi. Nový je tu i Adam Ernest, hraje Somerseta. V jedničce jsme měli Somerseta a Suffolka jako jednu postavu. Všichni mají spadeno na Glostera (Jiří Trnka, ředitel Činoheráku).

…který je nejčistší.
To jednak, navíc patří ke šlechtě, ke starému zřízení, které dostalo ve Francii na frak. Celá rodina Jindřicha V., on je jeho bratr, je pryč. Zbývá jen on a král Jindřich VI., který je mladý a oni vědí, že je neškodný. A zbývá Winchester, nevlastní bratr Glostera. A všichni mají spadeno na Glostera, poručníka krále, lorda protektora. Vědí totiž, že válka ve Francii je stála tolik krve šlechty i peněz, že je možné teď změnit ustálený pořádek, který byl dlouho pevný. Vědí, že mohou říší pořádně zatřást a dostat se nahoru. Somerset, Suffolk i Buckingham jsou dost nevýznamná šlechta, která má jedinou možnost prodrat se nahoru. Celý příběh vidíme, jak se do sebe pustí. Je zavražděný Gloster, Winchester i Suffolk, který se vyšvihl tím, že přitáhl Markétu. Na konci po všech peripetiích a košatém příběhu sledujeme krvavý začátek Války dvou růží. V ní spojené vojsko Yorků a Nevillů, York se svým synem Richardem a Warwick, porazí Lancastery. Poprvé se nám tu objeví Richard, i ve třetím díle ho bude hrát Jiří Maryško. Už chtějí vládnout, ale nemohou si ještě vzít korunu. Král Jindřich VI. totiž pospíchá do Londýna svolat hotovost země a zkusit se k tomu postavit. Tam náš příběh končí. Král prchá a York slibuje, že mu bude v patách.

Je obvyklé, aby divadlo dělalo takovou látku jako seriál?
Čepek: Mně se to líbí. Dává nám to stejnou možnost, jako třeba Aischilova trilogie Oresteia. Postupně se nazkouší všechny tři díly zvlášť a při výjimečných příležitostech se hrají během jednoho večera všechny. Tak uvedeme 1. července v Červeném kostele pohromadě 1. a 2. díl Jindřicha VI. Krásné možnosti to nabízí.

ŠACHY V POLITICE

Jaký je rozdíl mezi 1. a 2. dílem? První není tak „akční"?
Čepek: Naopak. V jedničce končí válka, děje se hlavně ve Francii, ve dvojce začíná šachová partie neskutečné politiky v parlamentu. V tom je to velice dobrý a zajímavý, je to hra o trůny. A pokračuje.

Se kterou postavou byste dýchal?
Nuckolls: Ono to je hodně složitý. Snažili jsme se, aby divák mohl dýchat v každý chvíli téměř s každým. A pak si říkal: „Bože, jaká je to svině!" Je to jako v životě. Taky někomu v politice fandíte, a pak vás najednou překvapí, že se ten člověk chová trochu jinak. Ti lidi jsou vrženi do totálního chaosu a snaží se nějak přežít. Už jen když promluví, každý nevhodně zvolený slovo pro ně může znamenat smrt. Nebo minimálně ústup ze slávy, jako se to stane Leonoře (žena Glostera, Erika Stárková), která si vyšlápne na královnu… Anebo Winchesterovi, který si vyšlápne na Glostera. Zajistí jeho smrt, nicméně ho to sejme. Zůstal osamocen, rovnováha mezi nimi padla a on umře. Je to to, co vidíme kolem sebe, zhuštěnej politickej boj. V naší hře ale nevíte, jestli jsou to „patologický svině"; oni se tak totiž chovají, protože musí.

Půjčili jste si podtitul „Hra o trůny". Ne náhodou, že?
Nuckolls: Víme, že House of Cards (TV seriál Dům z karet) je Shakespearův Richard III. Je psaný ve stejné struktuře, scénárista to přiznal. U Hry o trůny je to podobné. Třeba ve 2. díle Jindřicha VI., když je Leonora vyhnaná a znectěná, úplně se nám to pojí s předposlední sérií Her o trůny, s vyhnáním královny. S tou kající cestou, kterou si sama musí projít.

ERIKA UŽ SEM PATŘÍ

Roli Leonory dostala skvělá herečka, která nyní hraje v Činoheráku už potřetí. Stane se součástí souboru?
Stala se jí, před Jindřichem podepsala smlouvu.

Je to velká radost, že?
Fakt je, pracovat s Erikou je opravdu velká radost. Velká radost je, že je tady. Takže nakonec soubor hereček, který se nedávno v Činoherním studiu trochu roztříštil, má právě díky ní takovou posilu.