A je to tady! Týden knihoven, jeho 16. ročník začíná. Co nabídne? To jsme zjišťovali u ředitelů i na webech knihoven.

Městská knihovna Bílina zve 11. září na setkání s písničkářem i spisovatelem Jiřím Dědečkem. Dál nabízí „příjemné bonusy pro čtenáře i bezplatnou registraci" a prominutí sankčních poplatků lajdákům, kteří nevrací (včas) knihy. To jsou ale slova autora článku.

Knihovna Děčín otevřela zcela novou budovu 10. září. „Jsme zahlceni zájmem čtenářů, svou momentální činnost pojímáme trochu jako „dny otevřených dveří". Proudí k nám řada lidí, aby si prohlédli nový kulturní stánek, proto se oficiálně nepřipojíme k Týdnu knihoven. Přesto chystáme vzdělávací i zájmové kurzy v nové budově, mj. němčinu, angličtinu, španělština, ruštinu, účetnictví, PC kurzy, kurz tvůrčího psaní," jmenoval ředitel Ladislav Zoubek; 4. října zve na přednášku Indie jak jsem neviděl Taj Mahal.

Městská knihovna Jirkov uvede v pátek 5. října od 18.00 přednášku Dřevo léčí o léčebných metodách využívajících energie dřeva (vstup zdarma). Den poté od 10.00 je na zahradě Kludského vily „Vrbičkový workshop", stavba vrbičkového tunelu. „Účast je zdarma, ale je nutné se předem hlásit na tel. č. 474 654 007 či na /knihovna@jirkov.cz/," vzkazují knihovníci.

Litoměřická Knihovna Karla Hynka Máchy myslela hlavně na nejstarší a nejmladší generaci. S Bedřichem Ludvíkem je připravené setkání na téma Pojďte s námi k místům, která byla odpradávna opatrována a uctívána. Nejen o aromaterapii a těhotenství bude vyprávět spisovatelka a nakladatelka Marie Noe. Ti, kteří dávají přednost řemeslným dovednostem před slovem, se mohou zúčastnit výtvarného workshopu „malování horkým voskem". Pro nejmladší je připravena tradiční Broučkiáda s podvečerním lampionovým průvodem. Na konci měsíce, při dalším workshopu, se děti i rodiče mohou na chvíli stát rozhlasovým reportérem. Informace o akcích najdete na /www.knihovnalitomwrice.cz/," uvedl Karel František Tománek, ředitel.

Velikost knihovny nerozhoduje, určující je píle jejích pracovníků. V Týdnu knihoven se tak „vytáhne" i Městská knihovna Litvínov. Pod heslem „Čti, žij zdravě" vystaví v dětském oddělení dětské kuchařky a odmění nejlepší zdravá jídla, která jim čtenáři ode dneška do pátku přinesou. Ve středu 3. října od 16.30 zve na besedu Michala Viewegha, nepopulárnějšího spisovatele dneška v ČR. Do nabídky přidává zvukové knihy, 1. až 5. nabízí dosud neregistrovaným čtenářům registrace zdarma, na stejný termín platí amnestie dlužníků.

V pondělí Litvínov zve do Klubu milovníků historie, v rámci cyklu Evropské monarchie II. od 16.00 přednáší Jiří Šlajsna. Na přednášce o Zdravé výživě 4. října od 16.00 Lenka Leheňová popíše rozdělení makroživin ve stravě, srovnání osobnosti z hlediska východní medicíny a další zajímavá témata. Do 31. října má knihovna akci „Jak se dříve učilo" výstavu psacích pomůcek nejen našich babiček od Jitky Sailerové. Linoryty se chlubí žáci ZŠ Obrnice v dětském odd., více na webu knihovny.

Městská knihovna Louny má v úterý 2. října od 17.00 akci Století kosmického záření, setkání nad šálkem kávy s Jiřím Grygarem. Je ale omezená kapacita, nutná rezervace míst, ale vstupné zdarma. Den poté zve knihovna na burzu knih od 9.00 do 17.00. „V nabídce vyřazené tituly naučné literatury, beletrie i dětské. Ceny od 10,- Kč za kus," láká knihovna, která v létě slavila 2. narozeniny v domě č. 1.

Městská knihovna Most, její ředitel Tomáš Ondrášek vysvětluje: „Různé kulturní akce jsou v naší knihovně téměř denně průběžně celý rok, čímž se pokoušíme suplovat už nefunkční mostecký kulturní dům. Proto celostátně vyhlašované jednorázové akce naši aktivitu nezvyšují. Na středu 3. října zveme výtečnou irskou zpěvačku s andělským hlasem Marii Doyle Kennedy, známou i z role Kateřiny Aragonské z TV seriálu Tudorovci. Ve znamení klání, kvízů, stolních a jiných her bude Den pro seniory 3. října: Zlatým hřebem je soutěž o nejlepší přinesený štrúdl. Za účasti europoslance Richarda Falbra otevřeme čerstvě zastřešené atrium, přidáme kulturní program i občerstvení. Od 1. do 6. října dostane dárek každý nový čtenář, který se zaregistruje v oddělení pro dospělé. Od 1. října do konce měsíce máme pro děti od 10 let soutěže Milionářem v knihovně; první o nadpřirozených bytostech v pohádkách, druhý se zabývá bájnými a mýtickými postavami. Do konce října zůstanou otevřené atraktivní výstavy: doposud nikdy nevystavená kolekce pestrých akvarelů od malířky a zpěvačky Vladivojny La Chia a výstava asi 60 nahatých fotografií 3 chomutovských fotografů; říkají si Tři čuníci."

„Před 10 lety jsme rozhodli „necpat" řadu akcí pro veřejnost do jediného týdne. Od té doby právě v tomto týdnu zahajujeme 1. večerem vlastní „Teplický literární podzim", letos už 10.," říká ředitelka Regionální knihovny Teplice Ivana Slunéčková. „V pondělí večer uvítáme herečku Táňu Fišerovou a skladatele Daniela Dobiáše v pořadu Dekameron. Zazní milostné povídky i zhudebněné básně z 8 - 16. století. V pondělí 8. října je naším hostem novinář, spisovatel i literární kritik Pavel Kosatík, autor knih Manželky prezidentů či Sám proti zlu."

Zve i ty, kteří se neměli možnost seznámit s internetem, potřebují poradit jak používat e-mail, jak pracovat s katalogy knihovny. „Toto „školení" děláme řadu let a stále je o něj zájem. Nejde o oficiální kurz, každému, kdo si zamluví termín, se budou hodinku individuálně věnovat kolegyně ze studovny," dodává ředitelka.

Městská knihovna Varnsdorf zve na Textilní dny ve Varnsdorfu 3. října s módní přehlídkou studentů, již 2. října má ale přednášku Kamzíci s Jiřím Pecháčkem z o. s. Jesenický kamzík, vstup je volný. Na 9. října od 18.00 chystá pro dospělé besedu s Halinou Pawlowskou se vstupným 120 Kč.

Severočeská knihovna v Ústí - TÝDEN KNIHOVEN 2012

Pondělí 1. 10. 10.00 - 12.00

Letem světem s Pimprletem (dopolední program pro nejmenší čtenáře a jejich rodiče)

Dětské oddělení, budova knihovny v ul. W. Churchilla 3

Úterý 2. 10., 15.00 - 18.00

Balení knih pro veřejnost

Na počkání vám zabalíme učebnice či jiné milované knihy do igelitové fólie (pro jednoho zájemce max. 3 ks á 5 Kč)

Budova knihovny v ul. W. Churchilla 3, u šatny v přízemí

Středa 3. 10., 9.00 - 14.00

Burza vyřazených knih před budovou knihovny v ulici Winstona Churchilla 3

Středa 3. 10., 9.00 - 11.00

Happening ve Vědecké půjčovně (jen pro pozvané studenty), Velká Hradební 45

Středa 3. 10., 14.00, 15.00, 16.00

„Jak na E čtečky" Malé informatorium pro zájemce, kteří si chtějí vypůjčit e-čtečku

V 15 minutách se zájemci dozví základní informace o čtečce

Budova knihovny v ul. W. Churchilla 3, hudební oddělení

Čtvrtek 4. 10., 9.00 - 11.00

Kurz „Základy internetu pro seniory" (pouze pro přihlášené, vstup je zdarma)

Velká Hradební 45, učebna nad všeobecnou studovnou

Čtvrtek 4. 10., 18.00

„Večer akustické hudby"

Hrají Jiří Imlauf (indie rocková skupina Houpací koně) a písničkář Adam Kopřiva

Budova knihovny v ul. W. Churchilla 3, sál lidové půjčovny

Sobota 6. 10., 9.00 - 12.00

Přihlášky nových čtenářů do Severočeské knihovny zdarma jen v budově knihovny v ulici Velká Hradební 45 a jen a pouze v sobotu!!!

Info, více: www.svkul.cz