Sopranistka Michaela Katráková, mezzosopranistka Ester Pavlů a tenor Robert Mikulka v doprovodu Orchestru Severočeského divadla pod taktovkou Miloše Formáčka zazpívají skladby Wagnera, Verdiho a Pucciniho během vzpomínkového koncertu na Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho v pátek 11. ledna od 19.00 v divadle v Ústí. „Koncertem provede herečka, světoznámá operní pěvkyně, mezzosopranistka, Soňa Červená," slíbil dirigent Formáček, ředitel Severočeského divadla. A poté odpovídal Deníku na otázky…

Prozraďte pane Formáčku, jaký je váš vztah k Wagnerovi?
Je dán silnými dojmy mé první umělecké zkušenosti v zahraničí. Psal se tehdy rok 1981 a měl jsem možnost dirigovat na hudebním wagnerovském festivalu v Bayreuthu. Sólistkou byla studentka konzervatoře, tehdy ještě neznámá Dáša Pecková. S orchestrem jsme uvedli na čtyřech koncertech kromě české hudby i Purcellovy árie z cyklu „Die Nacht". Silným a nezapomenutelným zážitkem pro mě ovšem navždy zůstane atmosféra operních představení, která jsme měli možnost zhlédnout. Vše bylo dokonalé a ještě dnes v mnohém nedostižné.

Můžete být konkrétní?
Ohromující zvuk stočlenného orchestru, pěvecké výkony, famózní výprava a režie skutečný potok, skutečná loď s vatrou na přídi, zadní i přední projekce. Syntetické umění, kde opera rozhodně nepůsobí jako mrtvé umění z třetihor.

Na koncertě také zazní árie autorů Verdiho a Pucciniho. Proč v podání hostujících sólistů?
Jsem rád, že mohu ústeckému divákovi představit nové tváře, pěvce, kteří mají ty nejvyšší ambice. Je velmi složité vytvořit prostor pro nové talenty, operní scény se zmítají existenčními potížemi v Itálii, Španělsku a vlastně po celém světě. Nastupující generace má možnost zúčastňovat se mezinárodních soutěží, předzpívání, mnozí studují u nejlepších pedagogů z Vídně, Drážďan či New Yorku tak, jak tomu je u našich hostů.

Je otevření se světu výhodné?
Je, ovšem neznamená jen výhody. Konkurence je veliká, budování kariéry vyžaduje vedle talentu mnoho úsilí, odříkání a bohužel se neobejde ani bez výrazné finanční podpory. Cesta je to dlouhá a výsledek přitom nejistý.

Proč nejistý?
Ne všichni mají to štěstí, aby dosáhli na samotný vrchol a zpívali vysněné role na největších operních scénách. Jedné z našich nejznámějších světových zpěvaček Soně Červené se to podařilo. O to víc jsme vděční, že přijala naše pozvání do ústeckého Severočeského divadla, aby se o kus této slávy s námi podělila.
Můžeme se tak nejen těšit na zajímavé setkání a poutavé povídání, ale také na hudbu, která svou dramatičností a melodikou tento slavnostní večer ještě umocní.