Šest pestrých koncertů klasické hudby nabídne od 17. června do 15. prosince 2014 cyklus Hudební setkání. Před čtyřmi roky ho založil a od té doby pravidelně pořádá na různých místech Ústeckého kraje, ale většinou v ústeckém okrese, úspěšný klavírní virtuos a majitel hudební agentury Morpheus Michal Mašek.

On také odpovídal v rozhovoru pro Deník.

Strejček versus Rak

Michale, co pro vás znamená, že již ve středu 17. června ožije Státní zámek Velké Březno prvním koncertem vašich Hudebních setkání? Vystoupí zde kytarista Štěpán Rak s recitátorem a hercem Alfrédem Strejčkem. Čeho si letos na Hudebních setkáních ceníte?
Cením si toho, že se podařilo zachovat stejný počet koncertů. Máme jich šest. A těším se na ten pátý…

Na pátý koncert?
Ne, na pátý ročník. Už při tom prvním jsem se rozhodl, že to bude takový můj mezi cíl.

Jak vidím, právě na pátém koncertě letos vystoupí jedna pěkná slečna. Vlastně dvě. Kristina Fialová zahraje na violu a Dominika Ťuková na harfu…
To ano, obě jsou to pěkné slečny. Ale já už mám za tři ročníky Hudebních setkání zkušenost, že publikum chce na koncertech hlavně mě. A to je také důvod, proč se letos objevím na třech koncertech jako partner tří instrumentalistů.

Skoro to až působí dojmem, že není pro Hudební setkání už moc kde brát umělce. Toto tvrzení si dovolím proto, že na 1. koncertě už zítra v Březně vystoupí oba umělci, kteří už na Hudebních setkáních byli…
To ano, ale prozatím ne spolu. Zatím každý zvlášť.

Jak moc je pro vás atraktivní spojovat herce dohromady s muzikanty?
Čím dál tím víc. Lidi to mají rádi a přibližuje jim to nějakým způsobem hudbu. Je to pro ně atraktivní.

Jsou půl na půl

Je to více o pěkném kultivovaném hlasovém projevů, nebo o tváři herce či herečky?
Je tam podstatné to sdělení. Ale v případě pana Strejčka, protože to sestavoval on a on není doplněk Raka, tam je to půl na půl. A tím, že Alfréd Strejček vybíral skladby i texty pro svůj přednes, tak je to hlavně setkání s jeho osobou. Má velké charisma, dokáže si lidi získat.

A jak se vám k sobě hodí dohromady pánové Strejček a Rak? Vystupují spolu běžně?
Ano, docela běžně, oni jsou sehraná dvojka.

Viděl jste někdy jejich společné vystoupení?
Toto ne, ale detailně jsem si ho studoval.

V případě Alfréda Strejčka bude mluvené slovo mimo hudbu?
Ano, mimo ni, aby vše mělo svou vážnost. Ovšem pan Rak je velký improvizátor, je schopný zahrát cokoli. Takže kdo ví, jestli do toho nebude pan Strejček něco mluvit či hrát na podkres…

Na který z koncertů se osobně těšíte úplně nejvíc?
Sám se moc těším na Libochovice na Igora Ardaševa z Brna, který byl před lety jako první Čech v Ústí absolutním vítězem mezinárodní klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte. Vždycky jsem ho obdivoval, pro mě to byl vždycky vzor.

Dvořák pro 4 ruce

Dnes už se znáte?
Teď už docela dobře, poznali jsme se v roce 2012 ve Zlíně. Myslím, že to je člověk, který se opravdu zajímá o podstatu umění, a cokoli dalšího, například marketing, mu je absolutně ukradený. Ve Zlíně jsme spolu hráli Koncert pro tři klavíry, v Libochovicích 16. září zahrajeme čtyřruční Slovanské tance Antonína Dvořáka, on pak ve druhé půlce zahraje mytickou Apassionatu od Beethovena a Chopinovu Barcarollu. Doplní nás navíc svým nezaměnitelným hlasem mluvené vstupy herečky a recitátorky Valérie Zawadské.

Dvořákovy Slovanské tance jsou krásné umění. Ale hrát čtyřručně, není to právě ta chvíle, kdy se snoubí klasická hudba v dobrém slova smyslu se show? Bude to víc zážitků pro diváka?
Tyto čtyřruční věci jsou atraktivní, dva klavíry ještě atraktivnější. Hudba je to fantastická a jak říkáte, bude to zajímavé i vizuálně. Proto jsem tyto skladby vybral.

Předpokládám, že spolu zahrajete na běžný klavír, že?
Přesně tak. Ale dělali jsme si legraci, že někteří klavíristé „většího rozmachu" by měli problém se k jednomu klavíru vejít. Ale my se tam srovnáme. Igor Ardašev hrává často se svou ženou, takže tento koncert bude úplná výjimka. Spolu čtyřručně natočili i Smetanovu Mou vlast a Dvořákovy Slovanské tance, zcela běžně hrají spolu. Takže je to tak trochu premiéra.

Třetí koncert Setkání bude letos v Ústí na Větruši. S jakými pocity se tam vracíte?
S hezkými pocity, protože je tam klavír, který zde dřív nebyl. Je zde výborná akustiky, proto se tu mohou pořádat klavírní koncerty.

Kam si zajít pro vstupenky?
Předprodeje jsou v Ústí v Hudebninách na Mírovém náměstí nad McDonaldem. Vstupenky budou k mání i na místě koncertů, nebude-li ovšem již vyprodáno.