Galakoncert Porty 2013 na Lidickém náměstí v centru Ústí, akce se vstupným dobrovolným, nebude patřit „jen" Ondřeji Ládkovi alias Xindlovi X. V ČR vyhledávanému úspěšnému hiphopovému písničkáři, úspěšnému díky až ironickým hitům Anděl, Chemie, Zlatokopka, Štědrej večer nastal i Dysgrafik. Vystoupí tu ovšem také další úspěšní z minulých Port, kapely EPY DE MYE, Bob a Bobci či „ulítlé" folk comedy duo Vasilův Rubáš z Prahy.

„O vystoupení Xindla X jsme usilovali pár let. Loni se mu ale termín nehodil," vysvětlil Josef Vejlupek, šéf organizačního týmu Porty.

Xindl X má ovšem sever Čech rád, a naopak. Zvou na něj už 26. června Českolipské slavnosti, v sobotu 6. července libochovický open air festival Rock co rok, 20. července Vysmáté léto v Kadani a 27. července liberecká Benátská noc.

Xindl Na Vlachovce?

Ondra Ládek má za sebou akustické Turné s kytarou a Lá$kou. V písničkářské podobě v duu s Daliborem Cidlinským jr. (klavír, kytara, banjo) pobaví i festival Colours of Ostrava a v rockovější podobě s kapelou třeba Benátskou noc. Unikátní bude jeho speciální set s kapelou a se čtrnáctičlennou dechovou sekcí Orchestru Karla Vlacha na festivalu Rock For People. Všechny písně budou mít jen pro tento koncert speciální aranže, budou ke slyšení jen zde," uvedla Johana Turner, spolupracovnice Xindla X.

(Poznámka autora: Může to být „reakce" na fakt, že Kabát jede turné s dechovou sekcí. Ale může jít také o dobrý vtip, vždyť unikátních show není nikdy dost! Ani náhodou však nelze čekat, že by mohl Xindl X, byť zprostředkovaně přes své blízké, cítit nostalgii po starší generací oblíbených „dechovkářských" TV programech ze 70. a 80. let „Sejdeme se Na Vlachovce".)

Dále Ondřej Ládek odpovídal v rozhovoru pro Deník.

Písničkář i rocker

Překvapilo mě, že jste teď jel jarní turné jen bez kapely. Ale pak jsem zjistil, že je to jen na chvíli. Dokázal byste si představit život bez své kapely, která je ve skvělé formě, hrají v ní skvělí muzikanty?
Myslím, že dokázal. Ale naštěstí není důvod si to představovat, spíš to chci střídat. Hrát koncerty v podobě písničkářské i v té kapelní.

V té písničkářské jen sám?
Ne, tou písničkářskou podobou nemyslím nutně, že bych byl sám. Ale chci hrát s nějakou menší partou, jak to bude teď v pátek v Ústí na Portě. Zahrajeme tu folkovej koncert, i když to pořád bude takovej ten „xindlovskej folk". A určitě ne ten, jaký jsou lidi zvyklí normálně slýchat na Portě.

Celý rozhovor čtěte v tištěném úterním Deníku!