Několikrát se malá scéna stěhovala z místa na místo, aby v roce 1992 zakotvila v kamenné budově vedle školy, kde dřevěný kašpárek ukazuje cestu přespolním do vytopeného sálu. V roce 2000 zakladatel krásné tradice opustil navždy své kamarády a divadlo převzalo jeho jméno.

V roce 2014 obdržel Skaláček certifikát Místo přátelské rodině a každý měsíc soubor kolem principála Františka Ritschela přesvědčuje své malé diváky že právem. Tisá nenabízí výletníkům pouze romantiku mezi pískovci.

V kulturním domě má sídlo loutkové divadlo, dětský Skaláček, pěvecký sbor i činohra. V neděli byla na pořadu loutková pohádka se zpěvy, která se jmenovala Kašpárek a květinová víla.

Děti, nebojte se, čert je na špagátě

Mezi prvními usedali na připravené židle tři kluci. Čtyřletý Tomáš se trochu zarazil, když zjistil, že v pohádce vystupuje také drsný čert Florián, ale jeho kamarád Kuba ho uklidňoval. „Nic se neboj, tenhle čert je takhle malý a na špagátě ho drží ten velký pán." Druhý kamarád Míla to viděl stejně. „Byl jsem tady už několikrát a vždycky to bylo fajn."

Pohádka dopadla dobře, hubatá květinová víla přelstila pekelníky díky chytrosti Kašpárka a malý Tomáš vůbec neplakal. Zkušený principál zářil štěstím a ochotně zapózoval s certifikátem.

„Nemohu jinak než pochválit všechny v sále. Děti vzorně reagovaly na otázky Miry Pružince, dokonce zazpívaly i naši znělku. Zrovna jsme se vrátili z výjezdního vystoupení v Chomutově, proto nebylo představení odehráno z okna, ale z pódia," uvedl František Ritschel.

Letos oslaví sedmdesáté výročí

Letos oslaví Skaláček sedmdesát let od svého vzniku. „V repertoáru máme přes třicet pohádek a stále nás to baví. Velkým úspěchem skončila prosincová činohra Slaměný klobouk, i pěvecký sbor se snaží. Příští pátek chystáme druhý ročník Divadelního plesu, přijďte se podívat," zval František Ritschel.

Ve stejném sále bavil domorodce i Karel Šíp a prý tu nebyl naposledy.