Západ USA, stát Oregon. Toť téma diashow cestovatele Martina Loewa, multimediální živě komentované projekce ve 24 městech ČR. „Zvu na poutavý příběh dobrodružné cesty plné nevšedních zážitků," říká.

„Všude v Oregonu objevíte obdivuhodná místa. Já začal na severním pobřeží, kde vlny Tichého oceánu vymodelovaly ostré a strmé útesy trčící z moře i malebné pláže," prozrazuje Loewův hlas fascinaci krajinou. „Odtud je kousek do velkolepého kaňonu legendární řeky Columbia. Zalesněné svahy říčního údolí skrývají množství vysokých vodopádů," ohlíží se Loew.

V pozvánce vůbec nezmiňujete zvířata. Žádné jste nepotkal?
Oregon není krajem divokých zvířat, která byste potkávali za každým stromem v lese jako na Aljašce. Tedy nepočítám maličké pruhované hlodavce „čipmank", kterých je všude skutečně hodně. Brousí po kempech a parkovištích a sbírají drobky po piknikujících turistech. Jsou roztomilí, drzí i plaší zároveň.

Želva před autem

Přesto, zažil jste se zvířetem zajímavý příběh?
Zajímavé setkání s divokým zvířetem jsme zažili, chudák zvířátko jsme málem přejeli. Najednou se za zatáčkou objevila před autem želva! Uprostřed oregonských lesů jsme to nečekali, mysleli jsme si, že někomu utekla ze zajetí. Ale byla to zdejší vzácná želva mramorovaná.

 Západ USA, stát Oregon. Toť téma diashow cestovatele Martina Loewa.A co česká stopa v Oregonu? Potkal jste zde své krajany?
Výraznou českou stopu jsme zaznamenali v Portlandu, v největším oregonském městě. Mezi stovkami zdejších pouličních stánků s občerstvením exceluje podnik jménem „Tábor", který provozují naši krajané manželé Vítkovi. Vaří tu řízky, guláš, vepřo-knedlo i smažák a mají s tím fakt úspěch.

Můžeme něco jako Češi ze srdce Evropy Oregonu závidět?
Osobně toho Oregonu „závidím" hodně. Ale nechci vypadat nevděčně. Doma je doma a já v Čechách žiju rád.
Přesto bych si od Oregonu do Čech půjčil trošku krásné divoké horské přírody i fakt, že Oregon má nulovou prodejní daň, což je přibližně totéž, jako bychom tu udělali 0 % DPH. Nejsem ekonom, ale jak to, že se stát bez DPH nezhroutí? A ještě bych si z Oregonu vzal dobré pivo, tedy stovky minipivovarů. České pivo je skvělé, ale v Oregonu se v poslední době vrací „ke kořenům". Jejich minipivovary produkují přepestrou škálu kvalitního a chutného moku. Žádné „europivo" univerzální plytké chuti.

Je i něco, co je tam zvykem, tradicí, a my bychom to „nevydejchali" ani náhodou?
Obávám se, že Češi by obecně nevydýchali absolutní poslušnost, se kterou se v Oregonu dodržují všechna pravidla a předpisy. Mluvím především o silničním provozu, i ten Oregonu závidím. Na silnici vás nikdo nepředjíždí, když jedete maximální dovolenou rychlostí. Nikdo vás neprotroubí, nevybliká, nepodjíždí, a nevím co všechno, co je na českých silnicích běžným projevem agresivity našich řidičů. Cítil jsem se tam mnohem bezpečněji a v klidu.

Šel jste tam při něčem či před něčím či někým „do kolen"?
Ano. Třeba že mají spoustu poplatků (za vstupy do parků či parkování…) se tu platí „obálkovou metodou". Na parkovišti je schránka, u ní obálky a nápis, kolik se má platit. A lidé přijedou, vsunou do obálky bankovku a vhodí do schránky. Další věc, která by u nás nefungovala.

Soukromí je tu dost

Zmínil jste kvalitní kempy. Mají chatky, obytné přívěsy i stany? A můžete tam přijet bez ničeho a bydlet jako král?
Všechny kempy poskytují prostor a zázemí, ale přívěs či stan musíte mít vlastní. Pro mne je kempování o kontaktu s přírodou, v tom jsou ty oregonské dokonalé. Vždy v krásných lokalitách s dostatkem prostoru. Každé kempovací místo má ohniště, stolek s lavičkami, pláckem pro stan a parkovací místo. Jednotlivá místa jsou většinou daleko od sebe, takže o soukromí není nouze. To pro mne vlastně znamená „bydlet jako král".

Jaký největší teplotní rozdíl jste během cca půl hodiny zažil?
V Oregonu největší teplotní rozdíly zažijete, když autem vyjedete z nížin do hor či naopak. Zvláště v červnu je ten rozdíl dramatický. Ve vnitrozemí je i 30 stupňů a na vrcholcích kopců chumelí. Nejvíc mě baví pozorovat prokřehlé turisty, kteří přijedou z nížiny třeba ke Crater lake v kraťasech, vystoupí z auta ve 2 500 m n.m. A diví se, že kolem jsou závěje a mráz.

Jsou tam policisté borci jako „kanadská jízdní"? Mají respekt?
S policií jsme měli jednu osobní zkušenost, a to se silničním provozem. Jeli jsme moc rychle. Přiznávám se. Našince prostě nebaví jet po luxusní, rovné a prázdné silnici 80 km/h. Takže nás zastavili s majáčkem. Slušnost a rozum, s nímž šerif náš přestupek vyřešil, v nás vyvolaly takový respekt, že už jsme si pak opravdu dávali pozor.

Vykoupal jste se v nejhlubšímu jezeru USA, v Crater Lake? Soudím, že ne, ležely-li okolo metrové závěje sněhu…
Pomineme-li, že se to dozajista nesmí, tak jde o to, že dostat se od hrany kráteru dolů k jezeru je prakticky nemožné. Srázy jsou neuvěřitelně strmé. Na jedno místo u vody se dostat dá, ale při naší návštěvě bylo ještě pod sněhem.

 Západ USA, stát Oregon. Toť téma diashow cestovatele Martina Loewa.

Na jednu stranu si USA až úzkostlivě přírodu chrání, na druhou také zažily rozsáhlé požáry. Setkal jste se až s nekritickou ochranou přírody? A narazil i na spáleniště po požáru?
Kupodivu ne. Mám pocit, že v Oregonu dělají všechno tak přiměřeně, sympaticky.

Radši uberte na plynu

Je snadné dostat se tam na štír se zákonem?
Ano, stačí jet rychle autem či chodit, kam se nesmí. Pro nás je to snadné, v Čechách prostě zákazy bereme jinak. Ruku na srdce, kdo z nás dodržuje všude všechna pravidla? Přitom Oregon mě opět přesvědčil, že když všichni dodržují stejná pravidla, vše funguje lépe, na leccos se dá spolehnout. Takový přístup u nás ale nemá tradici. Škoda.

Kde je na severu diashow Oregonstředa 29. 1., 19.00
Teplice, Dům kultury
čtvrtek 30. 1., 18.00
Ústí n/L, Aula PF UJEP
pondělí 10. 2., 19.30
Liberec, Lidové sady
úterý 11. 2., 18.00
Turnov, kino Sféra

Určitě jste si přivezl i pěkné pohádky a příběhy. Prozradíte nějaké, krátce?
Celá cesta je vždy velkým příběhem. O tom je pak má diashow, kdy vyprávím o dobrodružstvích, která se mi cestou přihodila. Třeba jak jsme na hoře Mount Hood předposlední červnový den zapadli do sněhu při silné vánici. Či chcete rovnou prozradit, jak jsem se stal v Oregonu slavný? Jak se moje fotografie objevila na titulní stránce novin? To přece nemohu prozradit, na co by se pak lidé těšili v diashow? Musím nechat překvapení. Však se přijďte podívat!

A co původní obyvatelé? Nebo tam člověk spíš potká Číňana, Japonce či Rusa, než je?
Je to tak. Jestli máte na mysli „indiány", tak ty jsem skutečně nepotkal.

Je Oregon vhodný spíš pro nezávislé cestovatele nebo pro běžné turisty rodiny s dětmi?
V tom je Oregon vhodný pro všechny. Kdo chce, vezme batoh na záda a vyrazí na mnoho dní do divočiny. Třeba se vydá na legendární stezku Pacific Crest Trail, ta vede horami přes celý Oregon od severu k jihu. Ale tento stát USA je ideální i pro rodiny s dětmi: Všude lze dojet autem a projít se po krátkých upravených stezkách do těch nejzajímavějších míst Oregonu.

ůže tam cestovat člověk na vlastní pěst, řekněme tramp, vyspí se třeba v lese, je tam bezpečno? Nebo jsou vhodné spíše kempy, hostely?
V Oregonu, tak jako jinde v USA, má vše svá pravidla. Nemůžete jen tak spát v cizím lese, ale lze k tomu získat povolení a pak to není problém. Jsou lesy, kde povolení k „trampování" získáte snadno, bez čekání, za 5 dolarů zmiňovanou obálkovou metodou na parkovišti. Ale kempy a hostely budou pro většinu běžných turistů vhodnější a dostupnou variantou nocování.

Pivovárků si cení

Chválíte místní vína a piva, jsou hodně odlišná od těch českých? Chutnají vám více než ty naše?
Netroufl bych si říct, že jsou lepší. Ale chutnají mi, a jsou jiná. Suroviny i postupy výroby mají v Oregonu trošku odlišný, je tu jiné klima, jiná půd i voda. To vše se v nápojích odrazí, jsou místní a to se mi líbí. Oregon si cení svých malých pivovarů i vinařů.