Máte rádi černý kontinent, jeho barvy, vůně a obyvatele? Bubnování Dun Dun se blíží a neměli byste si ho nechat ujít. Festival právě s názvem Dun Dun pořádá občanské sdružení Shinebean z Litoměřic v sobotu od 14 hodin v Polepšovně ducha v Řeži u Prahy.

Hudební vystoupení, přehlídka africké módy, taneční či bubenický workshop, výstava fotografií, promítání dokumentů, tržiště, africké občerstvení, bohatý program pro děti se zvířaty i malováním na tvář. To všechno a ještě víc až do večera mohou účastníci setkání ochutnat.

Hezky si to užít

Předsedkyně občanského sdružení Renata Rokůsková přiblížila, na co hlavně se chtějí pořadatelé zaměřit. „Akce nese podtitulek Nechte se inspirovat Afrikou. Chceme představit tuto část světa jako místo, které máme rádi a která je velmi inspirativní. Naším cílem není tolik prezentace jenom našeho sdružení, ale chceme vytvořit akci, na které se budou podílet různé společnosti, které se Africe nějakým způsobem věnují a hlavně chceme vytvořit program, který si návštěvníci společně hezky užijí," vysvětlila záměr sobotní akce.

V programu bude ShineBean u módní přehlídky a pořádá zde i výstavu fotografií s názvem Jeden den s Bantou. „Africká móda je v Čechách dost neznámá. Proto jsme pozvali sdružení Kedjom Keku, které předvede módu inspirovanou pestrými africkými látkami, vzory. ShineBean přidá kolekci keňských šperků. Věřím, že návštěvníci objeví něco nového a africkému stylu přijdou na chuť," říká Renata Rokůsková.

Dětská radost

Výstava Jeden den s Bantou ukazuje běžný život holčičky, která žije v Nairobi, hlavním městě Keni, ovšem v chudinské čtvrti. „Fotky ukazují sice bídné prostředí, ale také dětskou radost, která je společná všem dětem na světě.

Proč by lidé měli tuto akci navštívit? „Protože mohou být součástí prima atmosféry a mohou se potkat s lidmi, kteří mají zkušenosti s Afrikou z různých zemí, situací. Mohou si s nimi popovídat, mohou nasát něco z africké podmanivosti," myslí si předsedkyně litoměřického sdružení.

Aktuální projekty litoměřického o. s. ShineBean:

Rozvíjíme rovnocenná partnerství s těmi, kteří chtějí společně přispívat k řešení chudoby.

Prostřednictvím našich projektů podporujeme potřebné lidi v Keni, kteří jsou aktivní ve zlepšování kvality života ve své komunitě a v Čechách spolupracujeme s jednotlivci i organizacemi, kterým není lhostejné dění kolem.

ShineBean tvoří otevřená skupina lidí, která se chce dívat nově na své možnosti.

Je jedno, žijeme-li kdekoliv na světě, považujeme-li se za chudé nebo bohaté.

Podporujeme vzdělávání a sociálně ekonomický rozvoj v chudých komunitách v Keni; podporujeme lidi, kteří nečekají pasivně na pomoc zvenčí, ale rozhodli se sami aktivně přispívat ke zlepšení svých životních podmínek, svých rodin a dalších členů své komunity. V České republice se věnujeme osvětě a rozvojovému vzdělávání.

AFRICKÉ VYHLÍDKY

Africké vyhlídky jsou určeny českým školám a široké veřejnosti. Společně prozkoumáme vzdálený svět Afriky skrze programy zaměřené na některé problémy tohoto kontinentu. Nabídky využívají především školy. Děti, které mají možnost samy uvidět, prozkoumat a pochopit, se mohou samy lépe angažovat nejen ve vzdálených záležitostech, ale i v běžných situacích vlastního života. Témata besed a výstav jsou poutavá i pro veřejnost. Tyto programy jsou uzpůsobené žákům základních a středních škol. Během nich zhlédnou řadu fotografií s výkladem a mají možnost nad zajímavými otázkami diskutovat, také se zapojí do skupinové práce i řady zajímavých aktivit.

Výukovými programy spolupráce se školami často teprve začíná. Žáci a studenti pro své vrstevníky v Keni mohou připravit výukové pomůcky nebo si mohou s nimi i dopisovat. O dopisování je velký zájem na 50. rovnoběžce i na rovníku. Díky němu si děti nejen procvičí angličtinu, ale především získají kamaráda. Některé školy se rozhodnou i podporovat projekt Otevřená škola.

ARTWORKSHOP

Artworkshop je založen na principu spravedlivého obchodu mzda, která umožní uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Prodejem uměleckých výrobků vytváříme prodejní příležitosti keňských řemeslníků na trhu v České republice. Proto vznikl projekt Artworkshop.

V Keni je mnoho šikovných řemeslníků, kteří už ale často nedosáhnou na trh, kde jejich výrobky najdou uplatnění. Proto nakupujeme výrobky od zručných prvovýrobců a hledáme pro ně uplatnění v Čechách. Řemeslníci dostávají za svou práci dobře zaplaceno vzhledem k místním podmínkám. Za každý výrobek, který nakoupíme, uložíme do sociálního fondu 10 % nákupní ceny. Nákupem našeho výrobku uděláte radost nejen sobě, ale i keňskému řemeslníkovi. Navíc pomůžete i dětem a nejchudším lidem, které podporujeme v rámci dalších našich projektů.

OTEVŘENÁ ŠKOLA

Otevřená škola umožňuje zpřístupnění a zkvalitnění vzdělání vesnickým dětem v Keni.

Podporujeme konkrétní děti i jejich školy. Poskytujeme různé formy podpory. Potřebné děti dostanou kozu a uniformu. Další možností je pravidelná a dlouhodobá finanční podpora konkrétního dítěte, která je využita na náklady na vzdělání a stravu. Školy vybavujeme učebnicemi, sportovními potřebami a dalším zařízením nutným k výuce. Velkou část zmiňované podpory nám umožňují české školy, které jsme oslovili projektem Africké vyhlídky.

SOLÁRNÍ INOVACE

Solární inovace znamenají úsporu energie a ochranu lesů v Keni. Kvůli nedostatku dřeva stráví ženy a děti denně hodiny času jeho sběrem. Tím velmi přispívají k likvidaci místních lesů. Tam kde už dřevo není, se musí draze kupovat a jeho vysoká cena tvoří podstatnou část výdajů chudých rodin. A proto nabízíme alternativu ve formě solárních vařičů. Rodiny, které budou používat solární vařič, ušetří mnoho času a peněz. Vesničané mají o vařiče velký zájem. Budou si je kupovat za dostupnou cenu. Projekt bude řízen jako sociální firma.

Převzato z www.shinebean.org