„Je to první archeologický výzkum bojiště druhé světové války na evropském kontinentu," řekl vedoucí výzkumu Archeologického ústavu Akademie věd ČR Petr Čech.

Místo bylo pro německou armádu klíčové, hlídala odtud chemičku, která u Litvínova vyráběla pohonné hmoty pro vojenskou techniku.

Archeologický průzkum si objednaly Severočeské doly v rámci klasického postupu před blížící se těžbou uhlí. Už za deset let totiž inkriminované území pohltí rýpadla. Archeologové z Akademie věd nejdříve začali odhalovat historické obce, pak ale narazili na postavení německého protiletadlového dělostřelectva.

„Bylo tam 16 kanonů," říká Čech. Jeho lidé odkrývali předpokládané zbytky technického zázemí, textil nebo bedny na munici. Současně s tím ale i munici samotnou. Počty granátů a dalších výbušnin neberou konce.

„Za tři měsíce jsme tam zlikvidovali pět tun výbušnin. Většinu na místě. Jde o největší nález od 2. světové války," míní Daniel Petráš, vedoucí Expozitury Pyrotechnické služby Policie ČR Teplice. Právě pyrotechnici tak mají od loňského podzimu plné ruce práce. Téměř veškerá munice je aktivní.

Zkoumané území má kolem čtyř hektarů. Archeologové se na něm budou pohybovat ještě několik let, a zřejmě i pyrotechnici. Pak na něm začnou řádit rýpadla. „Těžba skrývky se tam dostane nejdříve za deset let. Za 50 let tam pak vznikne vodní plocha. Současný výzkum je pro nás nesmírně důležitý," říká Vladimír Budinský, ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů, pod které lom Bílina spadá.