Správa uprchlických zařízení přivezla do bývalé věznice Drahonice na Podbořansku první uprchlíky, noc na včerejšek jich tam strávilo osmdesát. Jde o uprchlíky, kteří nelegálně vstoupili na území ČR. Do teď byli umístěni v detenčním zařízení v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku; do Drahonic je převezly dva autobusy v pondělí odpoledne.

V Drahonicích uprchlíci z Afriky, Blízkého a Středního Východu zůstanou několik týdnů až měsíců, většinu z nich pak policisté odvezou na hranice s Rakouskem, odkud do ČR přišli, a tam je předají tamním kolegům. Ostatní dostanou příkaz k opuštění republiky. Ani ti ale nebudou propuštěni přímo v Drahonicích, policisté je odvezou na nádraží do většího města.

Čtěte také: Běženci se nechtěli stěhovat z Bělé, vymlouvali se na sňatek nebo příbuzné

Správa uprchlických zařízení zaměstnala v Drahonicích 60 lidí, o ostrahu areálu se stará devět desítek policistů. Vnitřní chod pomáhá zajišťovat bezpečnostní agentura. Vláda tento týden rozhodla, že od 1. listopadu bude pomáhat policii s hlídáním migrantů v Drahonicích také Vězeňská služba ČR. Její příslušníci budou nasazeni v rámci nařízených přesčasů, jak umožňuje zákon. Z každé věznice kromě pražských bude pro pomoc policii vyčleněn jeden až pět strážných.

V lednu bude asi otevřeno další zařízení v Balkové

Správa uprchlických zařízení zřídila detenční zařízení pro uprchlíky v Drahonicích, aby před zimou snížila počty uprchlíků v ostatních těchto střediscích v ČR a zlepšila tak životní podmínky zadržovaných běženců, které ombuds-manka Anna Šabatová včera označila za velmi špatné.

V Bělé pod Bezdězem je ze 700 míst aktuálně obsazeno 306, ve Vyšních Lhotách na Moravě je ze 452 míst obsazeno 204. Kapacita Drahonic je 240 mužů, od pondělí jich tam je 80. Počítá se, že tam bude umístěno maximálně 150 mužů. V lednu 2016 se ještě zvažuje otevření Balkové na severním Plzeňsku také velmi blízko u Lubence.

Balková zřejmě bude v záloze

Policisté podle ministra vnitra Milana Chovance v Česku zachycují v těchto dnech pouze jednotlivé uprchlíky. „To nám umožňuje převážet některé migranty z jiných zařízení do Drahonic s tím, že chceme uvolnit současná zařízení tak, aby v nich byly lepší podmínky především pro matky s dětmi," řekl ministr. Další zařízení Balková na Plzeňsku, které se mělo otevřít na začátku roku, by mohlo být ponecháno v záloze pro případ, že by se počet migrantů v ČR zvýšil.

V Balkové mají být umístěné celé rodiny, náklady na rekonstrukci areálu se odhadují na 50 milionů korun.