Nejdříve hledání toho správného mraveniště, s druhy, které chce zrovna fotit. V něm pak najít maličkou mšici, která vylučuje medovici a mravence, který ji zrovna bude pít. Mšice sice kapičku vylučuje několikrát do hodiny, ale zachytit ji spolu s miniaturním obličejem sajícího mravence, to už není úplně snadné „trefit“. Jenže Pavel Krásenský si zrovna tento záběr vysnil. „Není to úplně hned. Za každým snímkem je několik hodin hledání a čekání,“ usmívá se špičkový makrofotograf Pavel Krásenský.

Jeho databáze čítá asi 48 tisíc fotografií bezobratlých živočichů. Desítky druhů má v přírodě vyfocené jako jediný na světě, má ve sbírce snímky živočichů, kteří ještě ani nejsou popsaní. Některé druhy objevil, další jsou po něm pojmenované. Aktuálně má v mosteckém muzeu výstavu Vědecká ilustrace a fotografie v entomologii.

Návštěvníci tam najdou například obří fotografii brouka, vysoká je 1,7 metru. Všechny detaily jsou ostré. „Práce na této fotografii trvala šest a půl hodiny,“ vypráví Krásenský. Kromě focení v přírodě se totiž věnuje také studiové fotografii, takzvané vědecké. Ta dokonale, ostře, zachycuje živočicha, jeho tvary a barvy. Taková fotografie je skládaná z desítek a desítek záběrů, s různou hloubkou ostrosti.

Krásenský také ilustruje. Jeho práce najdete v řadě odborných publikací. „Vědecké ilustraci se už moc lidí nevěnuje, je to hodně pracné. Výtvarníci s tím mají problémy, upravují si, mění rozměry, a to nejde. Jsou to zcela věrné obrázky, chloupek je tam, kde má být, všechno je přesné. Jedna ilustrace trvá udělat třeba 22 hodin,“ popisuje. Expozice bude v mosteckém muzeu k vidění do 31. ledna příštího roku.

Entomologii přitom Pavel Krásenský původně nevystudoval. Už jako malého ho to táhlo do přírody. „Pořád jsem něco tahal domů, už na základce jsem tíhnul k broukům,“ směje se. „Jako někdo chodí na fotbal, já chodil na brouky,“ dodává. Bezobratlí mu učarovali a z koníčka se nakonec stalo i zaměstnání. I když původně pracoval v energetice, poté v chomutovském Zooparku, nyní je entomologem v mosteckém muzeu.

Ve svém oboru patří Pavel Krásenský ke světové špičce, jeho snímky jsou ve stovkách publikací, článcích i na informačních tabulích. Fotí nejen u nás, ale vyráží také na výpravy na různé kontinenty. Je znám svou precizností, netradičními snímky, propracovanými a unikátními záběry. „Než je záběr tak, jak si ho vysním, chvíli to trvá. Nejdříve dlouhé hledání, pak čekám třeba i několik hodin na záběr, třeba u mraveniště,“ pokračuje.

Říši bezobratlých dokonale zná. Vyfotil na vlastní ruce třeba komára v různých fázích sání. Jeho vysněným snímkem bylo páření určitého parazita na včele, je jediný na světě, kdo tuto situaci zvěčnil. Nyní touží vyfotit 2,5 milimetru „velkého“ broučka žijícího v mraveništi. Na Moravu za ním jezdí už tři roky.

„Pořád mám co dělat. Nevyfocených bezobratlých je ještě dost a dost,“ uzavírá s úsměvem fotograf.