Každý třetí senior v České republice starší 75 let se cítí být osamělý. Hůře jsou na tom v Evropě pouze Italové, kde pocitem osamělosti trpí skoro 40 procent lidí starších 75 let. Evropský průměr se přitom pohybuje kolem 25 procent. Je proto třeba jednat a pokusit se zmírnit pocity osamělosti seniorů.
V České republice žije téměř 1,65 milionu občanů ve věkové kategorii nad 65 let. Většina z nich se rozhodla stáří strávit v malých obcích a vesnicích a téměř půl milionu seniorů žije v jednočlenných domácnostech. Do prevence osamělosti je proto důležité zapojit i místní samosprávu.
Obce mohou přispět nabídkou dostupných sportovních, pohybových a rekreačních aktivit. Pozitivní roli sehrávají také seniorské rady v obci. Zástupci seniorské obce se pravidelně setkávají a komunikují s představiteli obce záležitosti, které jsou pro seniory a kvalitu jejich života důležité. Zároveň navrhují opatření, která by mohla seniorům v regionu pomoci, a aktivně se zajímají, jak mohou oni sami prospět své obci. V ČR seniorské rady fungují například ve městě Jeseník nebo v Prachaticích. Novým komunikačně-informativním trendem na místních úrovních jsou také Senior Pointy místa, která obce budují jako informační, poradenské, setkávací i odpočinkové prostředí pro seniory, které je vybaveno počítači a nabízí aktuální informace z regionu i občerstvení.
Pomoci osamělým seniorům se rozhodla také společnost Procter & Gamble ve spolupráci s Českým červeným křížem. Doposud se podařilo na pomoc seniorům získat 100 000 Kč.
Více informací k projektu: www.pgpomaha.cz.