Omezení vstupu bude trvat do konce června pro hnízdiště sokolů a výrů, u čápů ještě o měsíc déle. Lokalit je 24. "Zklidnění některých oblastí v příštích čtyřech až maximálně pěti měsících výrazně zvýší šance sokolů, výrů a čápů černých na úspěšné vyvedení mláďat, což vidíme také na povzbudivých počtech vyvedených mláďat v uplynulých letech," řekl ředitel parku Pavel Benda.

"Následky rušení hnízdících ptáků mohou být zejména pro jejich mláďata fatální, může dojít zastydnutí vajec či k prochladnutí a úhynu vylíhnutých mláďat. Pokud jsou dospělci nuceni hnízdo opustit, mohou vajíčka či mláďata také ukořistit predátoři," vysvětlil Salov. Loni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů.

Na místa se zákazem vstupu upozorňují informační tabule. "Obsazené hnízdní lokality jsou přímo v terénu vyznačeny informačními tabulkami u přístupových cest. Pokud návštěvník během výletu na takové označení v terénu narazí, je žádán, aby zvolil alternativní trasu mimo hnízdní lokalitu," dodal Salov.

Českosaské Švýcarsko neboli Labské pískovce je oblast tvořená národními parky České a Saské Švýcarsko a chráněnými krajinnými oblastmi Labské pískovce a Saské Švýcarsko. Tato oblast se rozprostírá na ploše o rozloze cca 700 km2 na obou březích řeky Labe při státní hranici mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko (SRN). Svou rozhlohou, vysokou mírou zalesnění a minimálním osídlením představuje unikátní pískovcové území, které nemá v Evropě obdoby. Zdroj: www.npcs.cz