Jak již jeho latinský název Asparagus officinalis napovídá, patří chřest do druhu asparágusů, kterých je na světě asi 300. O původu chřestu panují dohady, jeho pravlastí jsou pravděpodobně stepní oblasti střední Asie a jižního Ruska. Některé starší prameny také uvádějí, že domovinou chřestu jsou kraje u Středozemního moře (starověký Egypt a Řím).

Český název je vskutku originální

Ve všech zemích Evropy je základem názvu pro chřest řecký název asparagos. Dokonce ani po starých Germánech nezůstalo žádné domácí jméno. Původní jméno má však čeština chřest. Je to slovo ze staročeštiny a písemný záznam je již z doby Karla IV. Během 15. a 16. století bylo toto slovo zapomenuto a zůstal jen jiný starý lidový název hromové koření (pravděpodobně podle červených bobulek). Později se ujalo slovo špargl jako germanismus.

Teprve Josef Svatopluk Presl vzkřísil název chřest v časopisu Květena z roku 1819. Odtud ho převzal do slovníku Josef Jungmann.

Za zmínku stojí, že ještě kolem roku 1850 používal ivančický kněz a národní buditel P. Tomáš Procházka název „špargl" stejně jako jiný ivančický vlastenec Jan Vrba, zakladatel zemědělské školy. A tím jsme se dostali do Ivančic.

Odkud přišel chřest do Ivančic

Ještě ve druhé polovině 18. století se v rakouské říši chřest ve velkém nepěstoval. Až začátkem 19. století vyrostly nejslavnější chřestové plantáže, světe div se, ne u Vídně, kde jsou dnes na Moravském poli rozsáhlé, ale v Ivančicích na jižní Moravě. Zdejší chřest se ukázal jako nejlepší nejenom v Rakousku, ale dokonce i v celé Evropě a byl ve světě známější než plzeňské pivo.

Podle nejstarších pramenů se první sazeničky chřestu dostaly do Ivančic koncem 18. století z kláštera v Moravském Krumlově. Podle velkopěstitele a obchodníka Antona Worla přinesli chřest do Krumlova v polovině 18. století mniši Pavláni.

Podle jiných pramenů dovezl chřestové sazenice z Frankfurtu v 80. letech 18. století obchodník Václav Hüpsch. V kronice Hüpschových stojí, že v roce 1830 chřestovnu v Dupkastlech (dnešní Chřestová ulice) zrušili, neboť jim ji zloději likvidovali.

Proč se touto zeleninou zabývat?

Od roku 1995 se každoročně v květnu v Ivančicích u Brna konají Slavnosti chřestu (letos v termínu od 17. do 19. května), aby připomněly tuto vynikající zeleninu, jejíž pěstování stojí za to u nás obnovit, a zároveň jí vzdaly hold. Pokud se chceme zdravě stravovat, měli bychom chřest zařadit v jeho sezoně do svého jídelníčku. Obsahuje hodně vlákniny, má málo kalorií a jeho výborná chuť a snadná příprava jsou určitě skvělé devizy.

Chřest býval dříve oblíbený u bohatších vrstev obyvatel. Ještě v roce 1990, kdy průměrná mzda nebyla ani 3000 Kč, stál 1 kg chřestu více než 100 Kčs. Dnes je však tato „císařská zelenina" cenově dostupná natolik, že by měla obohacovat jídelníček běžných domácností.

Zajímavosti

Chřestová sezona

Chřestová sezona trvá 50 dní a u našich sousedů je tato zelenina opravdu velmi oblíbená.

Spotřeba chřestu v Rakousku a Německu:
rok 1985: shodně obě země 7 dkg/osoba
rok 1990: 17 dkg/osoba, 55 dkg/osoba
rok 1994: 26 dkg/osoba, 88 dkg/osoba
rok 2003: 82 dkg/osoba, 142 dkg/osoba
Pro srovnání spotřeba chřestu v České republice:
rok 2002: 3 dkg/osoba
rok 2003: 10 dkg/osoba

Chřestová káva

V roce 1806 vyhlásil Napoleon kontinentální blokádu Anglie. Evropské trhy se uzavřely dovozu zboží z anglických kolonií, a tak vznikla rozsáhlá výroba různých náhražek za toto zboží. Z té doby pochází například výroba cukru z řepy. Tehdy přišlo ke cti chřestové semínko k výrobě náhražky kávy Spargelkaffee. Ta káva byla lepší než cikorka z čekanky, pro výrobu však náročnější. Proto se neujala.

Kuriozní způsoby pěstování

Mydlářský mistr italského původu Kravany zakládal šparglovnu tak, že hloubil výkopy 160 cm hluboké, ve kterých mísil hnůj a zeminu.

Jak se řekne chřest:
slovensky: špargľa
polsky: szparagi (čti šparagi)
chorvatsky: šparoga
bulharsky: asperža
maďarsky: spárga (čti špárga)
rumunsky: sparanghel
moldavsky: spáranga
lotyšsky: spargeli
litevsky: šparagas
švédsky: sparris
dánsky: asperges
korejsky: asypparagasy
v esperantu: asparago
anglicky: asparagus
německy: spargel
francouzsky: aperges
španělsky. espárragos