Mezi oblíbené dárky, které se do mysli rodičů v posledních letech vkrádají a o které jejich školou povinná dítka prosí, patří také elektronika. Je však vhodné ji darovat malým dětem?
Ano, říká psycholožka a pedagožka Iva Stefanová. Jen je třeba dohlédnout na to, aby s ní dítě netrávilo až příliš času.
„Je jasné, že v současné technické době se naše děti dříve či později s elektronikou setkají. U dětí se bude dovednost ovládání elektroniky již předpokládat jako součást základní gramotnosti. Proto je vhodné dítě s elektronikou seznamovat již od malička, ale samozřejmě postupně, v rozumné míře. V darování elektroniky třeba za dobré známky ve škole proto nevidím problém. Dovednost ovládat technické vymoženosti dnešní doby může vést v pozdějším věku ke schopnosti vyhledávat informace, pracovat s nimi a tudíž i k lepšímu uplatnění v pracovním životě," vysvětluje psycholožka a pedagožka Iva Stefanová.
Jak správně vybírat?
Nejprve je třeba promyslet, jestli zvolený produkt odpovídá psychické vyspělosti dítěte. Malého školáka jistě nenadchne elektronická tabulka vydávající prosté zvuky zvířátek nebo naopak komplikovaný manažerský telefon.
Ohled by rodiče měli brát také na preference a osobnost svého potomka. Jestliže má dítě vášeň pro učení, ocení elektroniku s určitým vzdělávacím prvkem, například elektronickou čtečku, do které je možné nahrát jeho oblíbené knížky, nebo dětský vzdělávací tablet.
Pokud má dítě rádo hudbu, jistě jej potěší MP3 přehrávač. Počítačoví hráči zase ocení kapesní hry.
V neposlední řadě je vhodné zvážit také pohodlnost používání dané elektroniky a odolnost přístroje vůči rozbití. Přece jenom je rozdíl ve velikosti a šikovnosti dětských rukou, oproti těm dospělým.
Dítě by se mělo stýkat s vrstevníky
Pokud se rozhodnete elektroniku dítěti pořídit, měli byste také počítat s tím, že bude potřeba efektivně ohlídat dobu, kterou v její společnosti stráví.
„Pro vývoj dítěte je důležité stýkat se se svými vrstevníky a ne jen trávit čas s elektronickými hračkami. A když říkám stýkat, myslím tím osobně, ne jen skrz počítač či tablet. Je důležité, aby se rodiče snažili efektivně rozdělit čas svého dítěte mezi používání elektronických pomůcek a ostatní aktivity, jako jsou například hry s kamarády venku," dodává Iva Stefanová.
Na co si dát pozor?
Rodiče by se podle odborníků měli především ujistit, že dítě nepřijde na internetu do styku s nebezpečným obsahem.
„S dítětem si můžete například sednout a vysvětlit mu, na jaké internetové stránky by nemělo chodit, co není dobré potvrzovat, stahovat a podobně. V tomto případě je ideálním řešením například dětský tablet, který obsahuje nejrůznější funkce pro rodičovskou správu a navíc je vybaven vzdělávacími aplikacemi, takže bude vaše dítě i rozvíjet," zakončuje Iva Stefanová.