Tradiční úštěcká akce se koná už tuto sobotu 19. srpna. Dovrší 20. výročí. Jubileum zvýrazní celodenní návštěvou císař a král Karel IV. s chotí a početnou družinou, jenž za své vlády povýšil Úštěk na město.


Jarmark s dobovým tržištěm, kterému patří celé historické centrum, se otevře už v 9 hodin, hodinu nato návštěvníci přivítají císaře, který konání slavnosti s rytířskými kláními, hrami a řemesly potvrdí. Během dne císař Karel IV. se svou družinou projde městem dvakrát v 11 a v 15 hodin.

V průvodu se k nim připojí městská garda, muzikanti, sokolníci a poprvé také lučištníci. Od 10 do 18 hodin se návštěvníci mohou podívat na rytířská souboje, pouliční scéna, shlédnout ukázky práce sokolníků a umění lukostřelců.

„V programu vystoupí v rámci jubilea ti nejlepší ve svém oboru z Čech. Někteří se vrací do Úštěka po letech s novým programem a jiní budou mít u nás premiéru. V něm se objeví i Rudy Harden, středověký žonglér s meči i sekyrami, vrhač nožů a provazochodec. Pro děti se otevře loutková scéna v kulturním domě a pohádkový svět ve dvoře vedle České brány,“ prozradil hlavní organizátor slavnosti Libor Uhlík.

Po celý jarmark jsou otevřeny všechny výstavní prostory včetně kostela sv. Petra a Pavla. Návštěvníkům bude přístupné i rytířské ležení na nádvoří hradu.

„Otevíráme dům správce hradu s aktualizovanou putovní výstavou Hrady Českého středohoří. Tu bychom chtěli po ukončení její cesty po regionu získat jako trvalou expozici do rekonstruovaných prostor hradu,“ doplnil starosta města Pavel Kundrát.

Historický jarmark vyvrcholí mezi 20. a 22. hodinou komponovaným programem a ohňostrojem kouzelníka Žita. Pořadatelé upozorňují motoristy na bezplatné parkování na hrázi u rybníku Chmelař, parkování na silnici I/15 je zakázané.