Jízda na kole nabízí zálibu v turistické a rekreační cyklistice, nebo jen jako možnost poměrně rychlého dopravního prostředku. Denně usedá na kolo více než 1,5 milionu lidí. V Čechách je téměř pět milionů cykloturistů a přes milion aktivních rekreačních tras, jejichž délka je 40 000 km. Atraktivní a rozmanitá krajina na Ústecku je díky svému reliéfu ideální pro všechny typy cykloturistiky, včetně „adrenalinových" forem. Kolo ovšem není jen prostředníkem k poznávání krajiny, ale také historických míst a měst s bohatou kulturní nabídkou. Odborníci předvídají, že do pěti let se cykloturistika stane klíčovým odvětvím cestovního ruchu, a to nejen v Ústeckém kraji.

Jeho potenciál objevují dálkoví i rekreační a příležitostní cyklisté z Česka, ale také zahraniční „dovolenkáři s kolem" z Německa, Polska a Nizozemska. Přijíždějí sem na několikadenní pobyty a s oblibou pořádají „hvězdicovité" výjezdy. Sportovní a terénní cyklisté, jejichž prvotním cílem je prožitek z jízdy a překonávání vlastních limitů, oceňují vysoce náročné terénní trasy v kopcovitých lokalitách. Terénní cyklistika je na území Ústeckého kraje rozšířená zejména v okolí velkých městských aglomerací. Nejvýznamnější areály se nacházejí v okolí Ústí nad Labem (Adolfov, Lochočická a Střížovická výsypka), Litoměřic (Radobýl,Richard), Krupky (Komáří vížka) a Mostu (Hněvín). Velký potenciál je dlouhodobě v Krušných horách a v rámci projektu Cykloregion Krušné hory letos dojde k propojení nadregionálních cyklotras v česko-saském pohraničí.

Cyklistika prodlužuje život

Podle studie British Heart Foundation (Britská nadace pro srdce) stačí ujet týdně dvacet kilometrů, abyste snížili riziko kardiovaskulárních chorob o polovinu. Kdo od svých 35 let ujede přes devadesát kilometrů týdně, prodlouží si život přibližně o dva roky. Jízda na kole je typickým bipedálním sportem rychlostně vytrvalostního charakteru. Počtem najetých kilometrů, a tím i značnou délkou zatížení, klade vysoké nároky na kardiorespirační a nervosvalový systém, pasivní pohybový aparát a především na energetický metabolismus. Energetický výdej se při jízdě na kole pohybuje v závislosti na pohlaví, věku a hmotnosti od 1000 do 1300 kcal. Při zvýšené zátěži však nejvíce rostou nároky na udržení tepelného komfortu.

Čím podpoříte co nejlépe svůj výkon?

Víte, jak se lépe soustředit na prožitek z pohybu a podpořit výkon? Než šlápnete do pedálů, nechte si kolo odborně zkontrolovat, doplňte výbavu a oblečte se tak, abyste při jízdě nebyli přehřátí, ani podchlazení. Alfou a omegou každého výletu je cyklistický dres „na tělo", kalhoty s vložkou, rukavice a další vrstvy. Přitom nejde jen o střihové provedení, ale především o funkční materiál.

„Od hrubých a štípavých materiálů jsme se přesunuli k měkkým a na dotek příjemným, a přitom plně funkčním. V poslední době se osvědčil prodyšný, rychleschnoucí materiál Cool dry, který udržuje tělo v suchu a optimální teplotě, a také meryl, z něhož se vyrábějí elastické cyklokalhoty," vysvětluje odborník ze společnosti Silvini Ing. Jan Pejsar a dodává: „Ale stále se setkávám s jednou základní chybou, kterou lidé často dělají, že si pod funkční bundu nebo mikinu oblečou bavlněné triko. Důležité je, aby byly funkční všechny vrstvy."

Není bez zajímavosti, že aerodynamické oblečení s vysokou elasticitou vytváří ideální tlak, který na těle působí jako těsnější kůže. Dochází k povzbuzení činnosti krevního oběhu a k udržování optimální termoregulace organismu. A ještě něco tím, že krev lépe cirkuluje, nedochází k nepříjemné ztuhlosti svalů po námaze a vzniká podobný efekt jako u masáží. Jestli jste dobře připraveni, můžete si konečně vybrat cíl své první jarní cesty. Ať už se vydáte na vyjížďku po cyklostezce nebo zvolíte náročnější trasu v terénu. Za den na kole zdoláte zhruba třikrát až čtyřikrát větší vzdálenost, než kdybyste šli pěšky.

Vyhněte se nesnázím

Nejvíce problémů způsobí vymrštěný klacek nebo drát do výpletu, kamínek v brzdovém špalíku nebo spadlý řetěz. Mezi jízdní chyby patří nejčastěji špatný odhad sjízdnosti terénu a nezvládnutí techniky brzdění, zatáčení či nepřiměřená rychlost jízdy. Možná byste si předtím, než usednete na kolo, měli poslechnout zpívajícího právníka Ivo Jahelku…

Užitečné informace

Jaké kolo zvolit?

Silniční (Road) hodí se na kvalitní zpevněné cesty, zaručuje sportovní jízdu na silnicích, ale protože je lehké, v terénu se vám dobře nepojede.

Trekové (Trekking) dopravní prostředek vhodný na silnice a zpevněné cesty, do náročnějšího terénu se příliš využít nedá.

Krosové (Cross) je vhodné na jízdu po polních a lesních cestách, do nenáročného terénu či na zpevněné komunikace.

Horské (MTB) hodí se do těžkého terénu, zejména na nezpevněné komunikace. Dá se s ním jet i po silnici, ale konstrukcí a typem plášťů se na ni nehodí.

Pokud najezdíte ročně zhruba tisíc kilometrů, patříte k rekreačním cyklistům. Jestliže míváte na svém kontě víc, řadíte se do kategorie aktivních cyklistů. Od pěti tisíc kilometrů výše mají ročně najeto sportovci a kdo ujede ročně přes 10 000 kilometrů je buď závodník, anebo se pro něj kolo stalo nutným životním doplňkem. A cyklistika životním stylem.

Kam se vydat?

Labská stezka je součástí sítě EuroVelo. Na území Ústeckého kraje je nyní dokončeno 60 km z plánovaných 96 km délky. Vede Českým středohořím a k němu přiřazeným Podřipskem.

Krušnohorská magistrála je prvním v terénu realizovaným projektem dálkové cyklistické trasy na území Ústeckého kraje. Zahrnuje oblast Podkrušnohoří a krušnohorský hřeben.

Cyklostezka Ploučnice vede úzkým říčním údolím v oblasti Českého Švýcarska.

Cyklostezka Ohře vede oblastí Poohří.

Zpracovala Linda Svobodová