Cvičení mělo za cíl provést společnými silami násilný přechod vodní překážky za podmínek odpovídající skutečné situaci ozbrojeného konfliktu. „Na stavbě mostu o délce 146 metrů se podílelo zhruba 100 vojáků přímo na pontonech, člunech nebo při bojovém zajištění mostu. Most má únosnost 60 tun, ale dají se z něho postavit i samostatné rafty, které můžou v prvopočátku přepravit na druhou stranu materiál či techniku o hmotnosti až 90 tun.

Při cvičení mohli diváci vidět v činnosti bojové vozidlo pěchoty, které zajišťovalo předmostí na druhém břehu, pásové obojživelné transportéry, jež demonstrovaly přepravu různých druhů bojových vozidel. Na břehu byla představena další technika využívaná Armádou ČR včetně prostředků protivzdušné obrany," vysvětlil major Jiří Machoň, zástupce řídícího výcviku.

Po zajištění druhého břehu řeky vojáci pospojovali 22 pontonových dílů, shozených do vody, do pontonového mostu přes řeku Labe. Most byl hotový za 50 minut, vojáky při dokončování vyrušil letecký poplach. Simulovaným úderem vrtulníku Mi-24 byla poškozena část mostu, po odvolání nebezpečí vojáci díl vyměnili. Po dokončení jako první přejel most tank T-72 M4CZ a za ním další pásová vozidla, zpět se pak po vlastní ose vrátila veškerá technika.

„Cvičení bylo praktickou ukázkou manuální práce ženistů. Tato stavba nebyla demonstrativní, co se týká rychlosti provedení, ostatně rekord byl dosažen koncem 90. let právě na tomto cvičišti 51. ženijní brigádou a činil neuvěřitelných 13 minut, ale především, co se týká zkušenosti a souhry. Pracovali na ní vojáci tří států, výhradně s českým materiálem. O to byla pro ně výzva, postavit most bez problémů, větší. I když mi velitelé upozornili na některé rezervy, já jsem s výsledkem cvičení spokojený. Všichni, kdo se na ně dívali, viděli doslova koncert," uvedl velitel 15. ženijního pluku plukovník Robert Bielený.

Američtí ženisté používají jinou techniku než české a slovenské jednotky, právě proto je velkým přínosem jejich zapojení se do činnosti a vzájemné seznamování s další technikou. „Společný výcvik s cizími armádami je pro nás úžasná zkušenost. Učíme se novým postupům při podobné činnosti, můžeme porovnat i techniku a vše je tak pro nás velkým benefitem. Současně nám to pomáhá pochopit výcvik zahraniční armády." hodnotil součinnost kapitán Jacob Patterson.

Čtvrteční cvičení navštíví i velitel ženijní brigády texaské Národní gardy plukovník Greg Chaney, vojenský přidělenec USA v ČR plukovník John Burbank a velitel ženijního praporu ze slovenské Seredi podplukovník Ladislav Kisel. Z českých hostů to byl zástupce náčelníka generálního štábu brigádní generál Petr Mikulenka a velitel Pozemních sil generálmajor Ján Gurník.