Každý rok se přitom v kalendáři vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého. Loni byl jen v červnu, příští rok připadne na říjen. Třikrát do roka jako letos bude zase až v roce 2026.

Předkové to neřešili

K žádnému jinému dnu v týdnu nemají lidé tak rozporuplný vztah jako k pátku s číslicí třináct. „V lidovém prostředí se pověra spojená s pátkem třináctého neobjevovala. Lidem bylo jedno, jestli je prvního nebo patnáctého v měsíci," říká etnografka Marta Kondrová.

Lidi spíš podle jejích slov zajímalo, který den v týdnu právě je. V neděli se totiž vypravovali do kostela na slavnostní mši, ve všední den museli jít naopak pracovat třeba na pole.

„Pro naše předky bylo důležité, kterého svatého ten den bylo, jaká se k němu váže pranostika, ale jestli je pátek třináctého, to vůbec neřešili," vysvětluje etnografka.

21 milionů dovolených

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Snad nejvíce se ho děsí Američané. Podle průzkumů si až 21 milionů obyvatel USA bere kvůli pověrčivosti v pátek třináctého dovolenou, ruší pracovní cesty, neodchází ze svého domova a snaží se vyhnout všem rizikům.

Chorobný strach z pátku třináctého má i svůj odborný název. Označuje se jako paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie. Jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13. V latinskoamerických zemích je rozšířená podobná pověra o úterý třináctého.

Podle psychologů však pátek třináctého nemá žádnou ničivou moc, jde jen o psychiku. Pokud si totiž člověk vsugeruje, že se mu v pátek třináctého něco stane, bude roztěkaný, zbrklý a nervózní. A právě takové rozpoložení může způsobit celou řadu nehod či neštěstí.

KDYŽ SE ŘEKNE „TŘINÁCT"…

Třináctku považovali za nešťastnou už první Židé, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená smrt. V hebrejštině se písmeno M čte „mem" a píše se dvěma znaky (viz obrázek).

Ve středověku bylo zvykem věšet kriminálníky právě v pátek, který byl často znám jako popravčí den. Na popraviště vedlo 13 schůdků, v mnohých zemích se uzel popravčí smyčky obtáčel právě třináctkrát. Ve Velké Británii se popravčímu platilo 13 pencí a půlpenny navíc.

Zakladatel stresového centra v Kalifornii Donald Dossey uvedl, že americká ekonomika přichází při každém pátku třináctého zhruba o 900 miliónů dolarů (22,5 miliard korun), protože lidé kvůli tomuto datu jednoduše nedělají to, co by dělali běžně.

Pátek třináctého nepřeje svatbám. Svatební agentury z Evropy a Severní Ameriky evidují v tyto dny výrazně méně svateb. Pátky jsou přitom jinak relativně oblíbeným dnem pro svatby kvůli víkendu, který následuje.

Mnohé letecké společnosti vynechávají ve svých letadlech cíleně 13. řadu. V některých hotelích chybí pokoje č. 13, třinácté poschodí byste tam také hledali marně. Některá města nemají třináctou ulici, jinde zase chybí domy s číslem 13.

Proč zrovna pátek třináctého?

Podle starých Germánů a Římanů byl pátek šťastným dnem, zasvěceným bohyni lásky. S nástupem křesťanství se význam začal měnit.

Raní křesťané tvrdili, že v pátek třináctého byl ukřižován Ježíš Kristus, při jeho poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. V pátek prý nabídla Eva jablko hříchu Adamovi, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela a v pátek začala velká potopa. Navíc v pátek došlo ke zmatení jazyků v Babylóně.

Reálnější kořeny pověry spadají do roku 1307. Tehdy v říjnu totiž francouzský král Filip IV. Sličný začal s pronásledováním a zatýkáním templářů. Nechal zabavit jejich majetek a osočil je z kacířství. Na mnoho rytířů čekalo mučení a smrt, jejich řád postupně zanikl. Právě od tohoto dne považovali následovníci templářů pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Co se stalo v pátek třináctého?

V pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry. Zabily 71 lidí, spálily 5 tisíc domů a zničily desítky tisíc kilometrů buše.

V pátek 13. listopadu 1942 začala námořní bitva u Guadalcanalu. Patřila k bitvám druhé světové války v Pacifiku mezi japonským a americkým námořnictvem. Pro Japonce to byl opravdu černý pátek třináctého prohráli na celé čáře.

Nejhorší letecká nehoda v pátek třináctého se stala v roce 1972. V argentinské části And se zřítilo letadlo typu Fairchild, na jehož palubě byl ragbyový tým Old Christians Club. Ze 45 lidí přežilo jenom 16. Po pádu letounu museli přeživší strávit 72 dní v drsné divočině. Trosečníci se museli živit masem z mrtvých lidí. Život jim zachránili dva cestující, kteří se vypravili hledat pomoc.

V pátek 13. června 2003 proběhlo celostátní referendum o vstupu České republiky do Evropské unie. Pro vstup do EU se vyslovilo 77,3 procent hlasujících. Česká republika do EU vstoupila 1. května 2004.

V říjnu 2006 zasáhla americké Buffalo obrovská sněhová bouře, která zabila tři lidi a způsobila škody za 130 milionů dolarů. Říká se jí také Bouře armagedonu.

V roce 2010 udeřil blesk do 13letého chlapce, který sledoval leteckou exhibici nad městečkem Lowestoft v hrabství Suffolk v Anglii. Ambulance zaznamenala čas příjezdu na místo ve 13:13 hodin. Byl to pátek třináctého.