Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích u Lubence bude zatím fungovat jen do konce tohoto roku. Ministerstvo vnitra nyní už neplánuje investovat do areálu, kde se vystřídalo od zprovoznění loni v říjnu 211 běženců. Obavy místních obyvatel z ubytovaných lidí většinou pominuly. Obec Lubenec, pod kterou Drahonice patří, stále čeká na milion korun, který slíbila vláda každé obci se zařízením pro zajištění cizinců.

Takhle vypadá pokoj v Drahonicích. Jen postele a skříňky. Sprchy a záchody jsou na chodbě, žádný luxus.Ke konci února bylo v Drahonicích ubytováno 51 cizinců. Areál patří Vězeňské službě ČR, Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra má areál od ní jen „vypůjčený". „Ministerstvo vnitra proto do areálu neinvestovalo a investovat nebude. Vypůjčení areálu je na dobu určitou, a to do 31. prosince 2016," řekl ČTK Kiril Christov ze Správy uprchlických zařízení.

Věznice místním nevadila

Mezi místními obyvateli i zastupiteli v Ústeckém kraji se mluví o tom, že by se do Drahonic poté mohli vrátit opět vězni. „My jsme s věznicí nikdy neměli problém. Naopak zkušenosti byly vždy dobré. Ale to by určitě musel stát investovat do topení v areálu," řekl starosta Lubence Jiří Chaloupecký. Problém je hlavně s čističkou odpadních vod a s kotlem, který je pouze provizorně opraven.

V Drahonicích pracuje 49 zaměstnanců Správy uprchlických zařízení. Pečují o ubytované muže. Po skončení pobytu policie uprchlíky doprovází na vlakové nádraží v Podbořanech nebo přímo na letiště, odkud se vracejí do země původu. Třetí možností je přesun do pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí u Hradce Králové, kde čekají na azyl. „Naši obyvatelé do kontaktu s cizinci prakticky nepřijdou, takže obavy z bezpečnosti už pominuly," uvedl starosta Lubence.

Zvýšení bezpečnosti

Na zvýšení bezpečnosti je určen příspěvek milion korun, který stát slíbil obcím se zařízením pro zajištění cizinců. „Už jsme se v zastupitelstvu dohodli, že bychom chtěli udělat bezpečnostní systémy v mateřské a základní škole, investovat do rozšíření kamerového systému. Něco bychom chtěli dát do veřejného osvětlení třeba právě v Drahonicích a dalších okolních vesnicích," popsal starosta. Peníze ale zatím na účet obce nepřišly.

Areál někdejší věznice v Drahonicích má kapacitu 240 míst a ke konci února v něm bylo 51 cizinců. Ministerstvo vnitra zvažovalo i otevření podobného zařízení v nedaleké Balkové. Na začátku ledna ministr vnitra Milan Chovanec ale uvedl, že další zařízení pro uprchlíky není třeba. „Balková je zakonzervovaná, zatím otevřena nebude," řekl tehdy. Detenční zařízení v současnosti mají kapacitu 1500 míst.

Připomeňte si: Je potřeba zjistit, kdo sem v migrační vlně přichází, říká ministr vnitra

Cizinci bez dokladů či přistižení při jiném nelegálním pobytu na našem území, kteří zároveň nežádají v ČR o azyl, končí nyní v zajišťovacích zařízeních pro cizince ve Vyšních Lhotách, Drahonicích a Bělé pod Bezdězem.

Radka Fialová