Drážďany patří mezi oblíbená turistická místa Čechů. Je to dáno zejména jejich blízkostí u našich hranic či architektonickými skvosty. Lidé sem však zavítají i kvůli levným nákupům. Cesta z Ústí nad Labem nebo Teplic zabere necelou hodinku. Dostupnost je dobrá i autobusem, po železnici či vodě.

Nové „staré” Drážďany

V minulosti si metropole Saska vysloužila označení „Florencie na Labi” a byla prohlášena za jedno z nejkrásnějších německých měst. Osudným se Drážďanům stal konec druhé světové války, kdy na ně bylo svrženo více než 3000 tun bomb.

Poničeno bylo přes 24 tisíc budov a zemřelo okolo 25 tisíc lidí. A ještě v 80. letech jste mohli narazit na řadu poškozených domů. Dnes je vše jinak. Na mapě Německa zase září barokní perla, i když v novém kabátě.

Nejznámější dominanty můžete obdivovat jak pěšky, tak z hladiny Labe na parníku. Ze souše ani z vody určitě nepřehlédnete symbol města, kostel Frauenkirche neboli česky kostel Panny Marie, jenž byl během náletů rovněž kompletně zničen. Jeho rekonstukce trvala 12 let.

Atrakcí, která pobaví nejen děti, je nejstarší visutá lanovka na světě, jež připomíná železniční vagon a která funguje již od roku 1901. Uniknout by vám neměla také světoznámá stavba německého baroka Zwinger. V místní obrazárně se totiž skrývají díla starých mistrů, jako je třímetrový obraz Sixtinské madony od Raffaela nebo díla Dürera, Rubense, Rembrandta.

Milovníci zahrad by měli rovněž zavítat do zámku a parku Pillnitz, nejvýznamnějšího areálu v Evropě postaveného ve východoasijském stylu.

Za vínem, hudbou a relaxem

Nechcete-li trávit čas ve frontách s ostatními turisty, objevujte méně známá místa. Drážďany jsou také vinařskou oblastí. Ačkoli patří mezi nejmenší vinařské regiony, neubírá to na kvalitě místního vína. Podél Labe se již od roku 1992 táhne 55 kilometrů dlouhá vinařská stezka, jež vás provede malebnou krajinou mezi městy Pirna a Diesbar-Seußlitz i romantickými vesničkami, zámky a parky.

Jedinečnou podívanou a akustický zážitek nabízí umělecká pasáž Kunsthofpassage proslulá extravagantní fasádou. Dům je totiž vyzdoben nejrůznějšími okapy, trychtýři a žlábky, které se co půlhodinu rozezvučí proudy tekoucí vody. Pokud zatoužíte po kvalitnějším hudebním doprovodu, navštivte muzeum německého skladatele v typickém vinařském domku, kde s rodinou žil a tvořil své opery Carl Maria von Weber.

Město se může pochlubit také nejkrásnější mlékárnou svého druhu, zapsanou dokonce do Guinessovy knihy rekordů. Podnik na ulici Bautzner Strasse vznikl již v roce 1880 a svým vzhledem spíše připomíná okázalý palác než překladiště. V interiéru je „mléčná fontána”, z níž se kdysi mohli zákazníci během svého nákupu občerstvit.

Když vás znaví prohlídka všech zajímavostí a pamětihodností, odpočiňte si v Grosser Garten. Je to největší park v centru města s nejstarším barokním palácem, divadelní scénou pod širým nebem, rybníkem s lodičkami, loukami, pivními zahrádkami i restauracemi.

Rozkládá se na rozloze téměř dvou kilometrů čtverečních a je zde i ZOO a botanická zahrada. Parková železnice zpestří čas zejména rodinám s dětmi. A park skýtá ideální podmínky i pro sport – cyklistiku, bruslení, skateboard nebo třeba badminton.

Česko-saské struny

Do dějin města se zapsali i Češi. Působil zde jeden z nejvlivnějších barokních komponistů Jan Dismas Zelenka, i skladatel Antonín Dvořák. Přátelská spolupráce však pokračuje i v současnosti.

Každoročně v srpnu se v Drážďanech koná největší festival české kultury v zahraničí, Dny české a německé kultury. Rozmanitý a bohatý program z divadelního, filmového, literárního i hudebního žánru, sympozia a workshopy, stejně jako výstavy a přednášky týkající se česko-německých vztahů přilákají do města tisíce návštěvníků.

Během procházky městem můžete narazit dokonce i na Pražskou ulici neboli Prager Strasse. Necelých třicet kilometrů od Drážďan ležící město Míšeň, známé především díky výrobě porcelánu, je označováno jako „Malá Praha”. Jeho historické jádro totiž připomíná zástavbu staré Prahy.

ROZHOVOR

Měli bychom se na příval českých turistů připravit
Čechů si váží, neboť si je vědom blízkosti státních hranic. Specialista na výzkum trhu a cestovní ruch Christoph Münch se podílí na propagaci Drážďan v zahraničí a zkušeně poradí, co navštívit bez čekání v nekonečných frontách.

Drážďany patří mezi kulturní perly. Doporučil byste místa, jež stojí za zhlédnutí, ale přitom tam nejsou davy výletníků?
Určitě zavítejte do vilové oblasti Blasewitz–Striesen. Právě toto předměstí nebylo válečnou tragedii téměř zasaženo. Při procházce uličkami na vás dýchne původní duch města. Budete překvapení bohatostí architektury 19. století. A pokud mohu poradit, tak si na prohlídku půjčte kola. Za návštěvu rozhodně stojí i vojensko-historické muzeum, které patří mezi největší v Evropě. Expozice vlastně vyzývá, aby se podobná zvěrstva již neopakovala, a je jakousi historií lidské agrese.

A jaká památka by mohla zajímat hlavně české turisty?
Pro Čechy je magnetem zejména zámek Moritzburg vzdálený 17 kilometrů od centra, kde se natáčela kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku. Dokonce tam do 25. února probíhala zimní výstava věnována příběhům z pozadí vzniku filmu.

Češi obvykle vyrážejí na prodloužené víkendy společně s dětmi. Je město zajímavé i pro nejmenší?
Netradiční zážitek si jistě odnesou z návštěvy Německého muzea hygieny. Popisuje biologický, sociální i kulturní rozměr člověka. Ve vybraných tematických výstavách nabízíme prohlídky také v českém jazyce. Pro děti je připravena expozice Pět smyslů s interaktivními stanovišti. Dále by rodiny s dětmi měly navštívit Dopravní muzeum, kde se dozvíte o historii a vývoji klasických i bizarních dopravních prostředků.

V Evropě se traduje, že jsme národem spořílků. Rodiny mívají, jak se říká, hluboko do kapsy, a Německo se jim zdá drahé.
U nás to tak není, všechna městská muzea totiž mají každý pátek mezi 12–18 hodinou vstup zdarma. Stačí si jen vybrat na našich webových stránkách www.museen-dresden.de. Měli bychom se na příval českých turistů připravit…

Kde se mohou po napínavém dni lidé občerstvit a ochutnat místní speciality?
Výborně vaří v restauraci s nádechem barokních časů Sophienkeller. Ochutnejte jejich bramboračku, klobásky, nebo si dejte tradiční drážďanskou hovězí pečeni. Za návštěvu stojí i stylová restaurace Pulvertum nebo Dresden1900, kde vám doporučím saské tvarohové kuličky obalené v cukru servírované s jablečným kompotem.

KAM ZA NÁKUPY?

Primark – obchod s modrým nápisem nabízí levné, moderní oblečení
Altmarkt-Galerie – nákupní pasáž s více než 200 obchody
Quartier an der Frauenkirche – nákupní centrum je určeno zejména pro milovníky luxusu a dobrého jídla
Globetrotter – obchod s levným ale kvalitním outdoorovým oblečením