Hodně lidí po celém světě ho uznává a je pro ně vzorem. Své fandy má Móhandás Karamčand Gándhí zvaný „Mahátma“ (Velká duše) určitě i v našem v regionu. Málokdo z nich ale ví, že má pouto k Duchcovu. A to pouto je z porcelánu. Na začátku 30. let minulého století totiž vznikla ve městě Casanovy soška Gándhího.

V těchto dnech si celý svět připomíná 150 let od narození velkého politického a duchovního vůdce Indie. Porcelánka udělala při té příležitosti novou plastiku tohoto filozofa. „Sedící a rozjímající figura Gándhího je po výpalu vysoká 22,5 centimetru,“ sdělil ředitel duchcovské manufaktury Royal Dux Radislav Feix. Porcelánce se podařilo získat prostřednictvím Věry Bartoškové původní sádrové formy, ze kterých soška v minulosti vznikla. „Jednalo se o dvě sady forem vyrobené k originální sošce od akademické sochařky Olgy Müllerové. Pocházejí z její pozůstalosti a porcelánce Royal Dux je darovala její dcera Eva Brázdová,“ vysvětlila Libuše Maxová z Českého porcelánu, pod který Royal Dux spadá.

Český porcelán a to 155 let výroby porcelánu. K tomuto  výročí si společnost nadělila krásný dárek a to obří fontánu.
FOTO: Hudební hvězdy míří do Dubí. Porcelánka si nadělila fontánu

Díky daru se podařilo i rozluštit původního autora formy. „U dřívější série byla v matriční knize uvedena značka W. Podle všeho měl být autorem Wanke, ale jak se teď ukázalo, tak asi nešlo o W, ale pravděpodobně o M jako Müllerová,“ dodala Maxová.

Získaných forem se ujal současný modelér firmy Miroslav Mráček a spolu s dalšími se pustil do zhotovení Gándhího. O zařazení sošky do prodeje momentálně firma rozhoduje.

Soška byla svým způsobem slavná už v době jejího vzniku. Dokonce byla svého času zmiňována v různých souvislostech několikrát v tisku. Třeba 1. a 5. dubna 1932 v Duchcovských novinách - Německém nezávislém zpravodajském listu pro severozápadní Čechy. Tehdejší redakce psala o „návštěvě“ myslitele v Duchcově. Přijet měl vlakem a po městě se prý pohyboval pouze po svých. První článek vyšel na apríla a ve druhém se psalo o tom, jak se žertík vydařil.

Mahátma Gándhí se narodil 2. října 1869. Byl to myslitel, který vyvedl Indii z britského područí nenásilnou formou. V jeho domovině mu byl formálně udělen titul „Otec národa“.

Korejci natáčeli v porcelánce, kameře neunikla ani fontána
Korejci natáčeli v porcelánce v Dubí, kameře neunikla ani fontána

Gándhí proslul řadou výroků jako „oko za oko a svět bude slepý“. Jeho myšlenky inspirovaly řadu osobností včetně prvního českého prezidenta Václava Havla. V 78 letech podlehl zraněním utrpěným při atentátu v Dillí.

Mahátma Gándhí
Celým jménem Móhandás Karamčand Gándhí

Narodil se 2. října 1869 v Indii jako občan anglické kolonie. Byl jeden z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost. Prosazoval filosofii aktivního, ale nenásilného odporu satjágraha, který nakonec dovedl Indii k vyhlášení nezávislosti 15. srpna 1947.
15. května 2007 přijala Organizace spojených národů rezoluci, která prohlašuje 2. říjen (Gándhího narozeniny) za Mezinárodní den nenásilí.