Do první desítky se vedle poměrně exotických společností dostaly jen turecké aerolinky Turkish Airlines, které se v jiné soutěži, pro změnu o nejhezčí uniformy stevardů evropských aerolinek, umístily také na sedmém místě. Takže se dá říci, že jsou poměrně úspěšné na poli, respektive ve vzduchu, letecké dopravy.

S průzkumem toho, jak se pasažérům líbí uniformy letušek, přišel také webový portál Skyscanner. Podle cestujících, kteří se průzkumu zúčastnili, mají nejmódnější uniformy v Evropě stevardky ruské letecké společnosti Aeroflot. Výrazné červené kostýmy dostaly od více než 1200 hlasujících nejlepší hodnocení. Porazily tak uniformy leteckých společností jako například britskou British Airways nebo německou Lufthansu.

Hodnocen byl pouze vzhled kostýmů palubní posádky, nikoli spokojenost se službami či další parametry společností. České aerolinie se do první desítky nedostaly, naproti tomu překvapil třeba finský Finnair či irský Ryanair.

Podíváme-li se do světa, není o zajímavé a často i exotické uniformy nouze především u arabských či asijských leteckých společností. Ale je samozřejmé, že důležitější jsou poskytnuté služby pasažérům než obleček palubního personálu. Alespoň tak se můžeme utěšovat, když poletíme s ČSA. Ale prý i uniformy našich letušek v blízké budoucnosti doznají změn…

Musím přiznat, že s tureckými aerolinkami mám jen ty nejlepší zkušenosti. Při přeletu z Antalye do Istanbulu jsem si v salonku na letišti zapomněla sportovní bundu. Po příletu do Istanbulu jsem zašla na informace a nahlásila personálu, co se stalo. Moc jsem nedoufala, že bych se s bundou ještě někdy shledala, jen jsem to prostě zkusila.

Když už jsem se vracela domů a odbavovala se na istanbulském letišti, považovala jsem celou věc za vyřízenou a s bundou se rozloučila. Jenže pak se stalo něco nečekaného. Při celním odbavování jsem se dozvěděla, že má bunda je na letišti a mohu si ji vyzvednout. Neuvěřitelné.

Musela jsem ještě vyřídit celou záležitost papírově, takže moje letadlo už bylo mezitím připraveno k odletu, se všemi cestujícími na palubě. Jako bonus mi tudíž přibyl zážitek s osobním odvozem v houkajícím policejním voze, který mě musel dopravit k letadlu. Užila jsem si tak chvilku slávy zatčeného mezinárodního zločince, za kterého mě ostatní cestující nejspíš považovali. Jak se však o nějaký ten rok později ukázalo v Drážďanech, nemělo to být naposledy…

Žebříčky ocenění a anket

World's Top 10 Airlines 2012

1. QATAR AIRWAYS
2. Asiana Airlines
3. Singapore Airlines
4. Cathay Pacific Airways
5. ANA All Nippon Airways
6. Etihad Airways
7. Turkish Airlines
8. Emirates
9. Thai Airways
10. Malaysia Airlines

Žebříček leteckých společností podle atraktivity uniforem portálu Skyscanner

1. Aeroflot (Rusko)
2. British Airways (Velká Británie)
3. Lufthansa (Německo)
4. Air France (Francie)
5. Finnair (Finsko)
6. Flybe (Velká Británie)
7. Turkish Airlines (Turecko)
8. Alitalia (Itálie)
9. easyJet (Velká Británie)
10. Ryanair (Irsko)