Jestli budou v Ústí bílé Vánoce nevíme, ale první advent by bílý mohl být. 

Ačkoliv se Ústí probudilo do deště se sněhem, okolní kopce už sníh  bohatě pokrýval, například v Tisé, či Petrovicích, nedaleko dálničních tunelů na D8. 

„Sníh padá a padá, leží všude kolem," uvedl zdejší starosta Zdeněk Kutina.

„Samozřejmě, ten kdo na to není připravený tak s tím potíže má. Když napadne první sníh, hustota dopravy vždycky trochu poklesne, než si na to lidé zvyknou. Jenom autobus měl komplikace, prý to bylo nějaké ucpané," dodal Zdeněk Kutina.

TISÁ POD SNĚHEM. Nejvíce sněžilo na hřebenech Krušných hor, problémy byly například v Tisé.


Podobně reagovala v popisech situace i Monika Gondová z Tisé. „Už ráno napadlo takových třináct čísel sněhu," líčila to. „Pořád se sype."
Na silnice museli vyrazit cestáři se sypači. „V celém kraji teď máme na cestách celkem čtyřicet osm sypačů," popisovala včera odpoledne situaci Lenka Holovská, která vykonává funkci provozního náměstka v krajské správě a údržbě silnic (SÚS).

„Nejvíc jich jezdí v Krušných horách," pokračovala a vysvětlovala, že práci sypačům při tom dost komplikovali četní neukáznění řidiči kamionů a zledovatělá vrstva na vozovce.

„Kamiony neustále předjíždějí, pak na uježděném sněhu nemohou vyjet do kopce a blokují dopravu," řekla Holovská. Zároveň též upozornila, že na sněhu vzniká lesklá, zledovatělá vrstvička, která je stejně nebezpečná jako náledí.

„Zároveň se na kopcích tvoří sněhové jazyky, fouká nárazový vítr. Lidé by měli jezdit opatrně," dodala.

Na dálnici D8 mezi Řehlovicemi a Krásným Lesem policie doporučuje řidičům zvýšenou opatrnost. Pravý jízdní pruh je po chemickém ošetření, v levém zůstává souvislá vrstva sněhu a kvůli nárazovému větru se tvoří sněhové jazyky.

Problémy byly také v samotném Ústí nad Labem, kde se u kruhového objezdu pod Větruší srazilo nákladní auto s osobním. Místo bylo průjezdné jedním pruhem.

Radek Tomšů z meteorologické stanice na Kočkově  vysvětlil, že v dalších dnech silné sněžení nečekají a že teploty budou kolem nuly.
„V údolích bude bláto, na kopcích sníh," podotkl Radek Tomšů.

Spadlé stromy pod náporem sněhu

Od 15:03 29.11. do 5:53 30.11. vyjely profesionální i dobrovolné hasičské jednotky v Ústeckém kraji k 35 zásahům, kdy odstraňovaly z vozovek spadlé stromy, které nevydržely tíhu sněhu. Nejvíc práce měly jednotky v okresu Děčín, kde vyjely k 20 zásahům. Na Mostecku odstraňovaly jednotky spadlé stromy na 4 místech.  Chomutovsko, Litoměřicko 2 zásahy, Ústecko 4 zásahy – Rýdeč, Telnice, Tisá, na Teplicku dva a na Lounsku jeden - Markvarec.