Ve středu se v Jízdárně uskutečnila konference k vyhodnocení realizační části tohoto projektu. Mezi členy správní rady Sdružení právnických osob Terezín město změny a realizačního týmu přišli hosté počínaje zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a konče starosty spřátelených měst.

Snížili náklady
Náklady na rekonstrukci, které podle původního rozpočtu měly činit necelou půl miliardu korun, se nakonec podařilo v investiční části snížit o 31 milionů korun, a to hlavně díky výběrovým řízením. „Mám dlouhou praxi ve stavebnictví, ale tento projekt byl pro mne i ostatní kolegy doslova křtem ohněm. Realizace projektu trvala od 15. března 2009 do 31. července 2015, to je 57,5 měsíce, mimo jiné jsme při něm vyhlásili 47 výběrových řízení a absolvovali 14 kontrol. Setkali jsme se s řadou byrokratických požadavků, ale bohu díky i s úřady, které rozhodovaly přesně a bez zbytečného zdržování," uvedl na úvod konference Robert Czetmayer, její moderátor a hlavní manažer sdružení.

Účastníci si na závěr konference prohlédli revitalizované objekty. V Kavalíru 2 zavítali do chystaného Dělostřeleckého muzea a prohlédli si takzvané zelené střechy s palebnými postaveními pro děla a střelce.

Dostali danajský dar
V první části jednání si účastníci vyslechli příspěvky hostů, kteří vesměs děkovali a gratulovali realizátorům za dovršení první fáze projektu obnovy historických objektů. Někteří se vraceli ve vzpomínkách do minulosti. „Po roce 1996, co město opustila armáda, a tři roky nato, kdy vláda převedla její majetek na město, se teprve v roce 2010 podařilo díky vstřícnosti Ústeckého kraje najít cestu, jak zachránit památky a určit záměr pro jejich využití. Nesmí se zapomenout, že se počet obyvatel snížil z osmi na dva tisíce a pro město to byl velký zásah do ekonomiky. Našlo se sice několik osobností, které městu dávaly rady k využití objektů a slibovaly získání financí, ale až vypracování projektu, podání žádosti o dotaci a podepsání dohody přineslo ovoce," zmínil Miloslav Kubíček, manažer projektu.

Obavy z povodně
Tým lidí, kteří spatřovali ve své práci smysl, za deset let prošel strastiplnou cestou, na jejímž počátku bylo přijetí strategického plánu rozvoje města. „Důležitým bodem se stala protipovodňová opatření. Instituce, které měly původně zájem o Terezín, chtěly mít záruku, že jejich majetek nepoškodí další možná povodeň. Jsem šťastná, že se dílo podařilo úspěšně dokončit, děkuji za to všem, kteří se na tom podíleli. Věřím, že se pokračovatelům podaří najít pro objekty smysluplné využití," uvedla bývalá starostka města Růžena Čechová.

Účastníci si na závěr konference prohlédli revitalizované objekty. V Kavalíru 2 zavítali do chystaného Dělostřeleckého muzea a prohlédli si takzvané zelené střechy s palebnými postaveními pro děla a střelce.

Garantem je město
Hlavní cílem využitelnosti revitalizovaných objektů je rozvoj cestovního ruchu, vzdělávání a kultury. Tento pátek skončí oficiálně realizační etapa projektu. Od srpna začíná práce na zajištění jeho udržitelnosti, kdy sdružení musí prokázat, že projekt mělo smysl realizovat a že je z dlouhodobého hlediska, což je pět let, životaschopný.

Připravují se smlouvy na využití opravených památkových objektů. Je mezi nimi samozřejmě město Terezín jako klíčový partner projektu. To garantuje některé základní projektové aktivity, jako je zajištění komplexních prohlídek pevnosti.

„Dále je to spolek Steinmetz 1780, který zastřešuje několik terezínských organizací a spolků, jako je jezdecký klub Marie Terezie, dragounský regiment Althan, pěší regiment Gaisruck, Feld-Artillerie Corps a Sappeur Corps. Ty se zabývají zprostředkováním období panování Marie Terezie a rekonstrukcí života v armádě a v pevnosti v 18. století. Klub vojenské historie – Pevnost Terezín má v náplni údržbu a opravu pevnosti," uvedl Jiří Hofman, manažer programových aktivit projektu.

Účastníci si na závěr konference prohlédli revitalizované objekty. V Kavalíru 2 zavítali do chystaného Dělostřeleckého muzea a prohlédli si takzvané zelené střechy s palebnými postaveními pro děla a střelce.

Stěhuje se do kasáren
Třetím partnerem pro využití Dělostřeleckých kasáren je Vysoká škola aplikované psychologie, která dosud využívala prostory kulturního domu. Její hlavní činností jsou vzdělávací aktivity humanitního zaměření mimo jiné s důrazem na aktuální problémy intolerance, násilí a xenofobie. „Našli jsme zde odpovídající prostory v jednom křídle objektu. Máme tam velkou aulu, pět učeben a veškeré zázemí pro studenty a pedagogy. Stabilní a větší prostory jsme potřebovali, protože postupně akreditujeme další studijní obory včetně magisterského studia. Budeme se rozvíjet a postupně využijeme další prostory," prozradil rektor školy Štefan Medzihorský.

Příležitost pro mladé
„Budeme se snažit prostřednictvím našeho odboru školství, mládeže a tělovýchovy podporovat v rámci vzdělávání žáků středních škol návštěvnost nejen Památníku Terezín, ale také města a expozic v jeho rekonstruovaných objektech. Síla 29.000 žáků není zanedbatelná," uvedla Jana Ryšánková, členka správní rady sdružení za Ústecký kraj.