Návštěvníci ve zrekonstruovaných prostorách naleznou na dva tisíce ojedinělých exponátů od dobových pohlednic, karikatur přes obrazy, vyznamenání, medaile a knihy po talíře, hrníčky, šavle, busty či dýmky. K vidění jsou například ale i papírové lampiony nebo funkční hodiny s vyobrazením císaře.

„Už jako kluk jsem sbíral pohlednice, známky, nějaké mince. Postupně to pak přešlo v poslání – zachovávat věci pro budoucí generace. Můj tatínek je vizáží Františku Josefovi trochu podobný. Se sbíráním předmětů s císařem jsem tak začal na jeho popud, počest, nevím, jak přesně ten vnitřní pocit nazvat. Za socialismu jsem to tajil, za období čtyřiceti let jsem však dal dohromady ojedinělou sbírku, která nemá ve světě obdoby," pochlubil se František Václav z Tachovska, jehož předměty s císařem Františkem Josefem I. tvoří novou stálou expozici terezínského muzea.

Exponáty v něm instaloval sám, téměř všechny jsou originály staré sto až sto padesát let, na současné repliky je turista upozorněn. Předměty sběratel nakupoval po celém světě, například i v Chile, Brazílii nebo Austrálii. „Ti lidé tehdy, dneska bychom řekli imigranti, když odcházeli do zahraničí za prací, brali si s sebou vždy jen tu nejlepší věc, vzpomínku na naši zem. Později ji předali svým potomkům, od kterých je na aukčních serverech nebo burzách získávám," popsal.

Až v Terezíně se mu prý teď ale splnil sen. „Díky Miloslavu Kubíčkovi, který se ozval na mé internetové muzeum, se sbírka mohla fyzicky přesunout sem. Jejím smyslem je upozornit na zapomenutou krásu a umění z rukou našich předků," řekl František Václav.

Díky jeho sběratelské vášni je otevíraná výstava unikátním celkem, který podle ředitele zájmového sdružení Terezín – město změny, jež muzeum v Dělostřeleckých kasárnách provozuje, Miloslava Kubíčka významně zpestří nabídku pro turisty.

„Historie prezentovaná v našich opravených objektech je jiná, než kterou ve městě zastupuje například Památník Terezín. Představujeme historii pevnosti od samého začátku do 21. roku minulého století a toto je další prostor, který nám umožnil vystavit věci, které jinde běžně neuvidíte, a také něco, co lidem po tom, co prožijí právě při prohlídce památníku, odlehčí," doplnil Miloslav Kubíček.

Zahájení sezony

TEREZÍN, SOBOTA 16. DUBNA
Kavalír 2
10 hodin: nástup jednotek, slavnostní otevření muzea La Grace a zahájení turistické sezony
11 – 16 hodin: prohlídky a ukázky
Sapéři na strážnici Litoměřické brány a podzemní chodby
11 – 16 hodin: každou celou hodinu komentované prohlídky strážnice a podzemí
Další objekty a expozice
10 – 16 hodin: Muzeum pevnosti Terezín v Retranchementu 5, Stacionární museum Františka Josefa, Jízdárna, projížďky kočárem
Vstupné: zdarma