VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Národní hřbitov zaplavily desítky věnců a kytic

Terezín – Ani chladné počasí neodradilo několik tisíc lidí, aby nepřišlo v neděli na Národní hřbitov před Malou pevností uctít památku obětí druhé světové války.

17.5.2016
SDÍLEJ:

Terezínská tryzna k uctění oběti nacistické perzekuce. Foto: Deník/Karel Pech

Terezínskou tryznu připravil Památník Terezín ve spolupráci s Ústředním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu, Terezínskou iniciativou, Ústeckým krajem, městem Terezín a Federací židovských obcí v ČR. Záštitu nad ní převzal ministr kultury Daniel Herman. Čestné místo mezi hosty zaujali přeživší vězni koncentračních táborů.

Slavnostní akt zahájil nástup čestné stráže, vojenská hudba poté doprovodila přes 70 delegací s věnci a kyticemi ke čtyřem pylonům na Národním hřbitově. K centrálnímu pylonu putoval věnec prezidenta republiky a pěti ústavních a státních institucí. Přítomné přivítal ředitel Památníku Terezín Jan Munk, slavnostní projev přednesl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Víc než minulostí se zabýval současností a budoucností Česka a Evropy.

„Ohlížíme-li se nyní za minulostí a děsivými výsledky druhé světové války, musíme se spolu s našimi politiky, ale i vratkou EU, zamyslet nad tím, jak bránit tisícileté hodnoty našich kultur před invazí kultury jiné s cíli, jež si můžeme domyslet, se zájmy, jež můžeme vytušit. Evropa potřebuje klid a mír, za který umíraly miliony lidí. Je třeba ho uchránit."

Hlavní projev přednesl předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch. Připomněl hrůzy nacistické krutovlády v koncentračních táborech Terezín a Litoměřice i v terezínském ghettu. Na příkladu návštěvy delegace Červeného kříže v ghettu ukázal, jak můžou být lidé i v době války naivní či slepí.

„Bylo to naaranžované divadlo, ve kterém se hosté nechtěně zapojili do rolí herců. Netušili, že nacisté krátce předtím deportovali z ghetta do koncentračních táborů staré a nemocné obyvatele, aby nepokazili zdejší „skvělou" náladu. Během války bylo z Terezína deportováno do vyhlazovacích táborů přes 87 tisíc lidí, z nich se domů po válce vrátilo něco přes 3 600. Jsou to strašná čísla. Nemohou být dávána do jedné roviny s odsuny Němců z českého pohraničí. Byli to Němci, kteří vyvolali válku, rozpoutali hrůzu a zřídili koncentrační tábory. Každý seriozní člověk, který chce poválečnou dobu hodnotit, musí vzít v potaz Terezín a vyhlazovací tábory. Dívejme se na sebe, na své dějiny objektivně a nepodléhejme momentálním geopolitickým náladám a dále se dívejme s hrdostí na ty, co se za naši svobodu obětovali a bojovali proti nacistickému teroru."

Po projevech následovala křesťanská a židovská modlitba a oficiální část tryzny zakončil Děčínský pěvecký sbor uvedením sboru z třetího dějství opery Nabucco od Giuseppe Verdiho.

Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkazu Buchenwaldské přísahy. Jejím obsahem bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.

Terezínské tryzně předcházelo kladení věnců na bývalém popravišti v Malé pevnosti u příležitosti výročí poslední a zároveň největší popravy, která se zde konala na samém sklonku války 2. května 1945.

Autor: Václav Sedlák

17.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sebastian Ragnar Douša se narodil Ivaně Doušové z Ústí nad Labem 9. prosince v 10.37 hod. v ústecké porodnici. Měřil 47 cm a vážil 2,73 kg
8

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

VIDEO: Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

Kontrola zjistila, že neštěmická radnice zákon neporušila

Neštěmice - Neštěmická radnice neporušila zákon na ochranu osobních údajů.

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

UDG se vrací na vánoční koncert do svého Ústí

Ústí nad Labem Šňůra o patnácti zastávkách Rivalové Tour nekončí pro hitové UDG v pátek od 20 hodin v klubu Doma, ale až v sobotu v Chlumci nad Cidlinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT