V rámci kampaně Setkání s přírodou (www.setkanisprirodou.cz), se v červnu vypravilo do přírody pět set lidí s průvodci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Celkem 23 akcí bylo pro zájemce připraveno v 11 krajích České republiky. Známy už jsou i výsledky fotografické soutěže, která byla součástí kampaně.

Český svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz.

Sedmý ročník Setkání s přírodou proběhl na konci června. Exkurze byly určené zájemcům o přírodu z řad veřejnosti i odborné obce, pro všechny byly zdarma. Český svaz ochránců přírody se spojil se soukromou společností, která podporuje šetrný přístup k přírodě i v podnikání a společně vyhlásily vítěze fotosoutěže, který získá stan a předplatné časopisu Naše příroda.

Masožravky i orchideje

Průvodci na výletech a exkurzích letos představili účastníkům masožravé rosnatky i tři druhy orchidejí. „Na mokřadní louce Kolo napočítali dokonce 2500 druhů prstnatce pleťového, což je zřejmě nejbohatší čistá populace tohoto druhu orchideje u nás," řekla Lucie Matulová z kanceláře ČSOP.

Lidé mohli pozorovat ledňáčky, čápy, krahujce, volavky, užovky a zmije či vlky. Zájemci ochutnali žluté plody staré odrůdy třešně, které se nazývají Dönissenova žlutá nebo vyzkoušeli chutnost různých druhů bylin, jako byl popenec, kozí brada nebo mařinka. Zajímavý program byl připraven i pro rodiny s dětmi, které mohly pozorovat a nakonec si i sami vyzkoušet noční monitorování netopýrů pomocí batdetektorů, zahrát si hry v přírodě s tematikou motýlů či žab nebo poznávat stopy různých zvířat.

Příroda číhá už za plotem

„Touto kampaní chce ČSOP lidem ukázat, že příroda není cosi vzdáleného a tajuplného, že její nesmírné hodnoty a vzácnosti mohou být i takřka za našimi ploty," přiblížila účel kampaně Matulová.

Společnost NET4GAS je provozovatelem přepravní plynárenské soustavy a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany přírody a životního prostředí s ohledem na budoucí generace. NET4GAS je generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody od roku 2007, podporuje i další projekty, pro které motto „Blíž přírodě" je součástí trvale udržitelného rozvoje. Podrobné informace o zpřístupněných lokalitách i dalších přírodních zajímavostech či tipy na výlet představuje veřejnosti na internetových stránkách www.blizprirode.cz.

Do soutěže bylo zařazeno téměř padesát fotografií, které návštěvníci na exkurzích pořídili. Velká část výletů proběhla v lokalitách, které byly veřejnosti zpřístupněny v rámci programu sponzorovaném společností NET4GAS Blíž přírodě. Vítězi se nakonec stali Pavel Jakubův s fotografií rosnatky okrouhlolisté (vlevo nahoře), na druhém místě se umístil Zdeněk Vrbata a jeho orchidej vemeník (nahoře vpravo) a na třetím místě skončila Kateřina Feikusová s fotkou dětí v údolí Jevišovky (fotografie dole).

Česká republika se může pochlubit mnoha krásnými místy. Všechna jsou domovem vzácných druhů rostlin a živočichů a zároveň potěší oko i duši každého návštěvníka.

Cesta k ochraně přírody

„Ochrana těchto míst a péče o ně jsou primární činností Českého svazu ochránců přírody. Jeho snahou není území pouze chránit, ale vhodně a citlivě je představit veřejnosti a naučit ji, jak se v těchto lokalitách chovat. Nikoli ploty a zákazy, ale poznání těchto vzácných míst, jejich přijetí „za svá", za něco, čím se může obec či komunita pochlubit, jsou nejlepší cestou k jejich ochraně," říká za Český svaz ochránců přírody, který v ČR funguje již 35 let, Lucie Matulová

.