Že se graffiti špatně odstraňuje a je to drahé, je zažitý mýtus, který snad donedávna brali jako fakt nešťastní majitelé domů s poškozenými fasádami či dopravních prostředků s nechtěnými „omalovánkami". Dnes už tomu tak není: odstraňování graffiti není ani těžké, ani drahé. Jen je důležité vědět jak na to.

Co jsou graffiti?

Při pátrání po co nejvhodnější definici graffiti jsme se dostali až na server TagBust, což je vlastně počítačový systém, který umožňuje sledovat výskyt graffiti v čase. „Identifikujeme autory ilegálních graffiti, evidujeme způsobené škody a odhalujeme rizikové lokality. Informace o graffiti vandalismu udržujeme i po jeho odstranění pro další vyhodnocení a vymáhání škod," vysvětlují provozovatelé systému a webových stránek. Samo o sobě je zajímavé, že něco takového existuje.

Jak se na tomto serveru můžeme dočíst, nejstarší malby klasifikované jako graffiti sahají až do starověku, kde sloužily jako informační kanál pro nelegální organizace, jako vyjádření nespokojenosti se státním systémem nebo jako reklama prostituce. Jako graffiti označujeme malbu nebo nápis na veřejně dostupných plochách. Již z podstaty definice je zřejmé, že se jedná o aktivitu prováděnou na cizím majetku. Tím můžeme rozdělit graffiti na legální se souhlasem majitele či provozovatele plochy a nelegální, tedy bez souhlasu. Těch je drtivá většinu případů. V některých zemích světa je graffiti úzce spojeno s aktivitou gangů a jejich násilnou činností, distribucí drog, ilegální distribucí zbraní a jiných nezákonných aktivit. V České republice graffiti zatím ještě nemá takový dopad.

Tagy a ty ostatní

Graffiti můžeme nejjednodušeji rozdělit, jak píše TagBust, na dva typy. Prvním je tag, „podpis" autora za účelem značení teritoria. Forma může být různá — fixa, nátěr, sprej, vyškrábání do povrchu například skla v MHD. Jednobarevné. Mají podobu iniciál či přezdívky autora a lze je vytvořit během několika málo vteřin. Jedná se o nejjednodušší a nejrozšířenější typ graffiti. Pak jsou zde ostatní graffiti, vícebarevné, k jejímž vytvoření je potřeba více času a a motivací autora je vytvářet domnělou hodnotu. Zvláštním typem vandalismu, který je taky zařazován mezi graffiti, je sprejování podle šablony vystřižené například z kartonu nebo lina. Ten se v České republice ve srovnání s množstvím ostatních typů téměř nevyskytuje.

Každý rok desítky milionů

Každoročně si čištění veřejného majetku od graffiti vyžádá částku pohybující se v řádech desítek milionů korun. Ty by postižené subjekty města nebo dopravní podniky jinak mohly investovat například do zlepšování služeb pro občany…

Jednou z firem, která se odstraňováním nelegálních graffiti již přes deset let zabývá, je společnost Axiom Real, s. r. o. „Odstraníme a vyčistíme všechny povrchy: fasády, zdi, dveře, karosérie vozidel, výtahy, garážová vrata. Umíme odstranit sprejerské „výtvory" z přírodních i umělých materiálů. Používáme odstraňovače, které dokážou povrchy vyčistit včetně stínů a zbytků vsáklých do podkladu. Často ale bývá poškození tak rozsáhlé a třeba i kombinované s jinými vadami, že součástí opravy musí být i vyspravení fasády a obnovení nátěru. I s tím si ale umíme poradit," říká manažer obchodu této specializované firmy, Jaroslav Hlaváč.

Nejlepší je preventivní ochrana

Dnes však lze nežádoucímu působení graffiti na různé povrchy zabránit prevencí. Jak? „U nových, zrekonstruovaných či právě vyčištěných povrchů doporučujeme aplikovat preventivní ochranu před dalším poškozením. Speciální ochranné transparentní prodyšné antigraffity nátěry se nanáší do výšky asi tří metrů, vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu, která graffiti nepropustí do podkladu a můžeme jej pak snadno odstranit. Ochranné protisprejerské nátěry mají i hydrofobní efekt, minimální nasákavost a nešpiní se," vysvětluje Jaroslav Hlaváč, v čem spočívá kouzlo ochranných antigraffitových nátěrů.

S nelegálními graffiti mají větší nebo menší potíže města také na severu Čech. A toto by mohla být cesta, jak jim s tímto zapeklitým problémem pomoci.