Pokud nepracují, chodí do lesa houbařit, nebo se scházejí se svými českými přáteli. O jejich sýry je ale takový zájem, že jsou v zápřahu v podstatě sedm dní v týdnu. Ron Meerts a Marije Claasová z Holandska pobývají v Litoměřicích už pátým rokem. Líbí se jim tu.

„Poprvé jsme navštívili v roce 1999 Terezín, kde se tehdy konalo výtvarné sympozium. Partner je totiž sochař. Od té doby jsme se na akci vraceli každý rok, začali do Čech jezdit na dovolenou. České středohoří se nám moc líbí. Později nás napadlo, že bychom tu mohli žít," říká Marije Claasová.

ČÍSLO MĚSÍCE: 26Celkem 26 regionálních produktů z Českosaského Švýcarska se letos může pochlubit značkou „Českosaské Švýcarsko regionální produkt". Jejich počet se může rozšířit. Smyslem ocenění je zviditelnění tradičních regionů.

Po přestěhování nejdříve netušili, jak se budou živit.

„Jazyk je těžký a jednání s úřady tak zprvu nebylo vůbec jednoduché. Hodně nám pomáhali přátelé," vzpomíná Claasová.

Dvojice se nakonec rozhodla přivést do Čech kus Holandska světově známý sýr goudu. A to přesto, že s podnikáním v tomto oboru neměli žádné předchozí zkušenosti.

„Jsem lingvistka, pracovala jsem v knihovně. Trochu mi to teď chybí. Dojíždím proto aspoň občas učit nizozemštinu do Prahy," říká Claasová.

Její přítel Ron je naopak rád, že do školy už nemusí.

„V Čechách teď pracuji mnohem víc než dřív. Do práce jsem v Holandsku chodil třikrát v týdnu, tady pracuji někdy i sedm. Ale baví mě to," tvrdí Meerts.

Ve svém stánku, na který mohou lidé pravidelně narazit na litoměřickém náměstí nebo na okolních jarmarcích a trzích, nabízejí několik druhů holandské goudy. Kravskou či kozí. Mladší zrající 5 až 6 týdnů i zralejší, která na dřevěné polici tráví až tři roky. S různými příchutěmi.

„Pro sýr osobně jezdíme jednou za měsíc na holandské farmy. Jednou v měsíci si ho také necháváme posílat," vysvětluje Ron Meerts. Sýr z farem se od toho průmyslově vyráběného zásadně liší.

„Na farmách sýr při zrání ručně obracejí, pečují o něj s láskou. Také je z holandského mléka, což u sýrů, které jsou běžně k dostání i v českých obchodech, nebývá," popisuje Holanďan. „Často se nám lidé pochlubí, že někde koupili bochník pravého holandského sýru. Když ho vidím, jen se pousměji. Je z továrny. Farmářský sýr na sobě má značku ve tvaru obdélníku, nikdy ne kolečka," radí Meerts.

Šluknovsko má vlastní měnu. A není to EUROTNE neboli „tvrdší než euro" je měna, která platí na Šluknovsku. Ovšem pozor: TNE nemá podobu papírových peněz, je to zavařovací sklenička. „Má hodnotu 30 korun. Přidanou hodnotou sklenice je její obsah, čokoláda, marmeláda a podobně," říká autor projektu Martin Zíka.
„Nový zákazník tedy zaplatí jak za sklenici, tak za její obsah. Sklenice je ale dál obchodovatelná, princip je podobný jako u zálohovaných lahví. Při dalším nakupování už zákazníkovi, který přinese prázdnou sklenici, odečtou její cenu z ceny výrobku. Snažíme se v našem regionu obnovit obchodní odbytovou síť pro místní výrobce regionálních potravin," dodal Zíka.

Kromě různých druhů sýrů dvojice prodává také vlastní směsi pražených oříšků, holandské wafle, lékořici nebo arašídové máslo.

Provozují rovněž e-shop, lidé si tak zboží mohou objednat přímo na svou adresu.

„Češi jsou moc milí. Sami o sobě rádi prohlašujete, že jste zamračený národ. My se ale setkáváme jen s usměvavými lidmi, kteří si rádi povídají. Víc než Holanďani, ti stále někam spěchají," říká Claasová.

Přes všechnu práci rádi vyráží poznávat krásy Českého středohoří.

„Miluji zdejší lesy, kopce. Naučil jsem se chodit na houby, to mě moc baví. V Holandsku je trestné je sbírat, vy se ale vyznáte v tom, jaké se dají jíst a jaké ne," přibližuje své oblíbené činnosti Ron Meerts.

Významné ekofarmy

Ústecký kraj

Zámecké sady Chrámce
Ekofarma s největší plochou ucelených sadů v České republice, a dokonce i v EU. Nabízí různé druhy ovoce, džemy, ovocná pyré, sušené ovoce, mošty, ovocné pálenky. Biofarma nabízí i možnost exkurzí a ochutnávek. Kromě pěstování ovoce se tady chovají i ovce, kozy a drůbež.

Ekofarma Natural Slavošov
Leží mezi Děčínem a Ústím. Farma se zabývá pastevním chovem skotu bez tržní produkce mléka, ovcí a různých plemen koz a hlavně chovem koní pro sportovní i rekreační účely. Na farmě působí i jezdecký klub, který nabízí výcvik i ošetřování koní i získání licence účasti na závodech. Farma nabízí exkurze pro školy a školky i odborné praxe pro studenty SŠ a VŠ, pořádání firemních akcí, ubytování.

Farma Držovice
Vznikla v obci nedaleko Úštěka, chovají zde kozy a ovce a zpracovávají mléko ve faremní sýrárně. V užitkovém chovu mají čistokrevné kozy bílé krátkosrsté, hnědé krátkosrsté a jejich křížence. Občas tu pořádají Den otevřených dveří s komentovanou prohlídkou.

Ekofarma Babiny
Najdete ji v obci Homole u Panny. Farma se zabývá chovem skotu, sadovnictvím, agroturistikou, ale hlavně chovem koní. Nabízí ustájení koní, vyjížďky na koních i exkurze pro školy s tématikou chovu zvířat.

Liberecký kraj

Ekofarma u Kotyků
Největší ekofarma v Libereckém kraji se nachází v blízkosti města Jilemnice. Nese nádech rodinné atmosféry. Zabývá se chovem masného skotu a ovcí.

Kozí farma a sýrárna v Pěnčíně
Návštěvníci při prohlídce kozí farmy a sýrárny uvidí výrobnu sýrů a výběhy chovaných koz, ovcí, masných plemen skotu, prasat či králíků.

Farmářské trhy: „Boj" českých zemědělců proti dovozu z EU

Konkurovat záplavě dovážených zemědělských produktů ze zemí Evropské unie se snaží čeští pěstitelé a farmáři různými způsoby. Jedním z nich je prodej přímo na farmářských trzích. Ty se od jara konají prakticky po celých severních Čechách.

Kde se konají?Ústí nad Labem - Mírové náměstí: každé květnové úterý
Liberec - Soukenné náměstí: každý den od pondělí do soboty
Litoměřice - Kostelní náměstí: dvě květnové soboty: 10. a 24. 5.
Česká Lípa - Škroupovo náměstí, farmářské trhy se tu konají jednou týdně, a to vždy ve čtvrtek
Chomutov - Náměstí 1. máje: 3. 5., 17. 5., 31. května

Postupně také přibývá farmářů, kteří se do trhů zapojují. Ceny za regionální potraviny odpovídají cenám jinde na trzích.

Pro některé obyvatele Ústeckého kraje jsou však vysoké.

„Pociťujeme silně, že Ústecko je chudým regionem. I proto někteří pěstitelé raději prodávají ve Středočeském kraji nebo Praze," říká jeden z organizátorů trhů Adam Weber s tím, že počet zákazníků na farmářských trzích se na severu Čech za poslední čtyři roky stabilizoval. Lidé se nejprve chodili jen dívat, postupně se ale osmělili a nyní již nakupují.