Jde o jedno z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Otevírá severozápadní část žíly Lukáš, která v dávné minulosti náležela mezi nejdůležitější cínové rudní žíly a se svou směrnou délkou 2 km byla nejdelší v České republice a střední Evropě.

Od roku 2000 je muzeum ve skále přístupné veřejnosti. Je součástí naučné stezky. „Vloni štolou prošlo přes pět a půl tisíce turistů," poznamenala Lenka Navrátilová z krupského městského úřadu. Z třiceti procent to byly zahraniční návštěvníci.

Součástí muzea je také venkovní expozice, kde jsou k vidění předměty využívané v historii v hornictví.

Působnost tohoto hornického unikátu na území města Krupky přináší i další výhody. V rámci projektu Hornická kulturní krajina Erzgebirge Krušnohoří se štola Starý Martin jako součást revíru Preisselberg, stala jedním z hlavních statků nominace pro zápis na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

S ražbou štoly Martin započali báňští podnikatelé Lewald a Schiller, kteří zakoupili krupské doly roku 1864. Cínová ruda se v této štole těžila až do roku 1922, kdy byl provoz zastaven. V době 2. světové války byla štola znovu vyzmáhána včetně dobývek, byl také ražen překop pod Komáří vížku jako průzkumné důlní dílo. Koncem 50. let těžební organizace prostor opustila a od roku 1956 se štola stala nepřístupnou.