Téměř metr dlouhého leguána, jehož terárium je součástí stěny školní jídelny.

„Už je u nás zhruba rok," řekl Ústeckému deníku ředitel gymnázia Alfred Dytrt.

To, jak se Evžen na gymnázium dostal, vydá téměř na román. Když se plánovala rekonstrukce školy, přišel prý ředitel s nápadem, využít prostor u jídelny nějak přírodně a dát tam nějaká zvířata.


Chtěli vegetariána

„Začali jsme proto hledat jaká. Vyloučili jsme třeba myši, protože jsme se báli, že by mohli zapáchat. Podmínkou pro zvíře bylo, aby šlo o vegetariána," vypráví.

Nakonec se škole podařilo přes prostředníka najít inzerát, kde někdo chtěl do dobrých rukou věnovat velkého leguána.

„Byl pět let v rodině ze Sokolova. Ta si pořídila štěně a bála se, že by se s leguánem nesneslo. Tak se nám Evžena podařilo získat zadarmo," řekl Dytrt.

Když se plánovala rekonstrukce gymnázia, přišel prý ředitel s nápadem, využít prostor u jídelny nějak přírodně a dát tam  zvířata. Nakonec tam  dnes má  akvárium metrový leguán Evžen.Hlavně ze začátku byl prý u studentů o Evžena zájem, nyní ho berou jako inventář. Ale dva z nich se o něho stále starají.

Evžen je vegetarián, živí se proto speciální směsí pro leguány a želvy. „Má také rád zralé ovoce. Sbíráme mu zelené, například listy pampelišek," řekla jedna ze zaměstnankyň školy, která se o Evžena pravidelně stará.

Nyní má leguán i společnost, želvu. Problém je, že nikdo neví, kde je. „Kolují vtípky, že ji sežral," směje se Dytrt. Pravda prý bude mnohem obyčejnější. Na podlaze velkého terária je kůra a zemina, do které se želva nejspíše zahrabala a spí.

Vedení školy se nevzdává myšlenky Evženovi pořídit partnerku. Rádo by ji získalo podobně a hledá dostatečně velkou samici, které by leguán nemohl při hrátkách ublížit.