Mostečtí úředníci se tak zachovali zcela opačně než úředníci krajského úřadu. Ti žádosti Jeníčkové na odvolání všech kandidátů pro krajské volby vyhověli. Jeníčková nejprve 29. září jako první místopředsedkyně hnutí odvolala zmocněnce pro senátní volby i jeho náhradníka a předložila dokument, podle něhož je novou zmocněnkyní ona sama. Následně odvolala kandidátku Dernerové z voleb.

NEJASNOSTI JSOU PRYČ 

O den později přinesl stanovisko úřadu i další první místopředseda Jiří Zelenka.

„Protože nebyly nadevší pochybnosti odstraněny nejasnosti v otázce, kdo a v jakém rozsahu je v současnosti oprávněn jednat za politické hnutí Severočeši.cz a zda úkony učiněné Hanou Jeníčkovou byly činěny osobou legitimovanou k tomuto jednání, a protože v obdobné věci dosud nerozhodoval Nejvyšší správní soud ani jiný k tomu příslušný soud, nezbývá Magistrátu města Mostu než k podání Hany Jeníčkové nepřihlížet," řekla mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

ÚŘEDNICE S ROZUMEM

Rozhodnutí úřadu znamená, že Dernerová se zúčastní víkendových senátních voleb, ve kterých obhajuje na Mostecku mandát.

Dernerová řekla, že ji předvolební kauza poškodila. „Musela jsem zodpovídat stovky dotazů, co se tady děje. Je pravda, že lidé jsou zmatení, nevědí, jestli mě mohou nebo nemohou volit. Chtěla bych poděkovat té úřednici, která měla vlastní rozum a navzdory všemu se rozhodla tak, jak rozhodla. Byla bych ráda, kdyby takových bylo víc, protože ona se asi opravdu nenechala zastrašovat a rozhodla podle svého," uvedla senátorka.

Zcela stejný krok učinila Jeníčková i v případě krajské kandidátky, kterou coby zmocněnkyně tentýž den odvolala celou.

Krajský úřad oznámení o tom, že se Severočeši.cz nezúčastní voleb, vyvěsil ještě ve čtvrtek. Mluvčí úřadu Zdeněk Rytíř už dříve řekl, že krok je nevratný. Zelenkova část hnutí proto krajský úřad zažalovala. Krajský soud podle mluvčí Marcely Trejbalové čeká, až žalobce odstraní vady v podání.

„Soud nedokáže nyní odhadnout přesný termín vyřízení žaloby, pokud mu není známo, zda a kdy budou vady žaloby odstraněny. Hypoteticky se toto vyřízení ještě dá stihnout do termínu konání voleb," dodala Trejbalová.

Třetím nejsilnějším uskupením v krajském zastupitelstvu zmítají spory už přes dva roky, kdy se hnutí rozdělilo na dva tábory. Členy kolem podnikatele Jiřího Zelenky a křídlo z Mostu, ve kterém je například František Ryba nebo někdejší náměstkyně mosteckého primátora Jeníčková. Boj uvnitř hnutí skončil u soudu, který v čertvenci rozhodl, že valná hromada z roku 2014 je neplatná a všechny úkony, které na ni navazovaly, jsou taktéž neplatné.

Druhé křídlo Severočechů nepodalo samostatnou kandidátku, ale jeho lidé jsou na kandidátce hnutí Nový Sever. Severočeši získali v krajských volbách 2012 devět mandátů. V současné době mají osmičlenný klub, jeden zastupitel řady hnutí opustil.