V oblasti bohatých přírodních krás i lidského díla rok od roku vítáme stále více českých hostů," uvádí území na sever od našich hranic Kornelia Schnippa, jednatelka Turistického regionu Lausitzer Seenland.

„Přijíždějí k nám, aby obdivovali obzvláště fascinující malá pohoří s bizarními skalami nebo celá území, vytvořená obrovitá jezera lidskou rukou, největší vodní plochy v Evropě, středověká sídla plná romantické architektury s obdivuhodnými parky a zahradami anebo jedinečné biosférové rezervace hornolužických luk a rybníků," dodává.

Levná dovolená skoro jako u moře

K našim hranicím nejbližší část Lužice je rozdělena z pohledu různosti krajiny na Žitavský přírodní park (Zittauer Naturpark), Poříčí Nisy (Neisseland) a Lužickou jezerní krajinu (Lausitzer Seenland). Žitavské hory oplývají bizarními skalními útvary, Poříčí Nisy nabízí vodní i cyklistickou stezku k Baltu. Jezerní krajina na rozdíl od obou regionů láká české turisty nejen k výletům, ale především k delším pobytům. Snadná dosažitelnost a navíc obrovská nabídka vodních sportů může nahradit podstatně dražší dovolenou u moře.

Velikost některých jezer v hektarech:Sedlitzer See: 1 409
Senftenberger See: 1 300
Bärwalder See: 1 299
Partwitzer See: 1 103
Speicherbecken Lohsa: 1 081
Bertsdorfer See: 960
Geierswalder See: 642
Olbersdorfer See: 130

Český návštěvník si podle Kornelie Schnippa může vybrat, ke kterému jezeru zajede: „Největší jezera dosahují velikosti téměř patnácti set hektarů rozlohy. V naší centrální oblasti jsou tři velká jezera, ale i třeba menší, jakým je Geierswalder See. Také zde naleznete možnosti exkluzivních služeb nebo levné možnosti ubytování."

Obří i malá atraktivní jezera

Do centrální jezerní oblasti je to z Liberce pouhých sto kilometrů, z Prahy dvě stě a z Ústí nad Labem přes Drážďany přibližně sto padesát kilometrů. Ve všech třech oblastech je přes padesát jezer, deset tisíc kilometrů cyklostezek, propojení jedenácti jezer nabízí možnost cestování přes průplavy na kánoích, celá krajina je protkána turistickými cestami.

Obří jezera svou rozlohou připomínají mořskou plochu a často není vidět druhý břeh. Největším jezerem je Sedlitzer See a jedním z nejstarších je Senftenberger See. Olbersdorfer See je nejblíže hranicím a nachází se jen pár kilometrů od Hrádku nad Nisou. Bertsdorfer See je dosažitelné z Frýdlantu v Čechách přes Polsko, ale také z Liberce. Jedním z nejatraktivnějších je Geierswalder See.

Spaní na seně nebo v plovoucích domech

Většina českých turistů najde dostatek míst pro své stany za výhodné ceny, ubytovat se však dá i za levných podmínek bez stanu, jen se spacákem v Heuhotelech nebo Heucampech. „Hotely na seně" nabízejí kóje podobné koňským ustájením s možností využití sociálního zařízení a občerstvení. Ubytování na seně je v různých přístřešcích, stejných jako mají farmáři pro dobytek na pastvinách, kde je nocležník chráněn jen v závětří a před deštěm.

„Exkluzivním zážitkem může být ubytování v domech na vodě s poetickými jmény Wolkenberg, Jawora nebo Altliebel. Na jezeře Geierswalder See byla vybudována unikátní soustava plovoucích domů, které se vznášejí na hladině.

Proč Helmuth Kohl kdysi třísknul pěstí do stolu?Lužická jezerní krajina vznikla, když při projednávání v parlamentu Helmuth Kohl třísknul pěstí do stolu a prohlásil, že z Lužice bude rekreační oblast. Schwarze Pumpe propouštěla dělníky a z německých elektráren do Čech přestal padat jedovatý smog. Lužičtí Srbové tak prodělali během dvou století dvě obrovské změny poklidné dříve typicky zemědělské oblasti. Řada jejich zvyků zůstala zachována, a tak vedle jezer jsou návštěvníky obdivovány tradiční akce, jako jízda velikonočních jezdců nebo nově obnovované zpívání kěrluší či představení ptačí svatby. Zachovány jsou i památky historických měst a zvláště nádherné poklady klášterů a sakrálních objektů začínají objevovat turisté z celého světa.

Luxusně zařízené plovoucí domy mají dvě podlaží a velké terasy, včetně střešní. Jsou určeny až pro šest osob. Všechny jsou téměř stejné, ale liší se v detailech v poloze směrem k břehu jezera, v barvě či vnitřním vybavení," líčí možnosti dovolené v neobvyklých podmínkách Kornelia Schnippa.

Soukromí zaručeno

Pláž u plovoucích domů a kemp s pobřežním barem, nebo lodní doprava speciálními čluny s občerstvením a možností večerních projížděk, patří k prožitkům na vnitrozemí zcela neobvyklým. Návštěvníci mají k dispozici část přístaviště pro motorový člun nebo jachtu a uzavřené parkoviště pro automobily.

Příjemné je, že v plovoucích domech je možné vařit v dobře vybavené kuchyňce nebo se vykoupat ve vaně. Plovoucí domy jsou umístěné nedaleko břehu, přesto jsou situovány tak, že zajišťují dostatek soukromí. Opalovat se na střešní terase je tak možné třeba i bez oblečení…

Zpracoval Milan Turek