A tak jsem trochu zapátrala po historii a zjistila, že na webových stránkách najdu téměř v padesáti jazycích bohatou historii o tomto diskutovaném potravinářském obalu.

Společnost Tetra Pak založil v roce 1951 Dr. Ruben Rausing a její novinky a inovace změnily způsob balení a distribuce potravin na celém světě. V loňském roce firma slavila šedesátiny, neboť v září roku 1952 bylo do mlékárny ve švédském městě Lund doručeno první zařízení na balení mléka do kartonových obalů…

40. léta

Na svět přichází dlouhohrající gramofonová deska (LP), bikiny, tryskáče, helikoptéry a vodíková bomba. Končí druhá světová válka.

Byla to éra budování nové světlé budoucnosti. A vzniku jedné z největších obalových firem světa. „Dělat něco, co nikdo jiný ještě nedělal, je v zásadě dosti obtížné," nechal se slyšet zakladatel firmy Ruben Rausing.

1943 - Zrodila se novinka

Ruben Rausing začíná pracovat na vývoji obalu na mléko, k jehož výrobě je potřeba minimálního množství materiálu a obal přitom zajišťuje maximální možnou úroveň hygieny. Zrodila se myšlenka čtyřstěnného kartonového obalu Tetra Classic.

50. léta

Padesátá léta zrodila rebely bez příčiny, Elvise, seriály typu „soap opera", studenou válku a Sputnik. Tetra Pak se z nuly dostává na miliardu obalů.

1951 - Všechno to začalo v Lundu

Ruben Rausing a Erik Wallenberg zakládají firmu AB Tetra Pak ve švédském Lundu jako dceřinou firmu společnosti Ăkerlund & Rausing. Osmnáctého května je tisku prezentován nový balicí systém, který vzbuzuje velkou pozornost. V následujícím roce je mlékárně v Lundu dodán první stroj Tetra Pak na výrobu čtyřstěnných kartonových obalů.

1953 - Boj se skleněnými lahvemi na mléko

Tetra Pak zahajuje svůj „boj" se skleněnými lahvemi na mléko tím, že karton potahuje polyetylenovou vrstvou.

1954 - Německo se stává prvním exportním trhem

První exportovaný stroj Tetra Pak míří do německé mlékárny Alster Milchwerk v Hamburku.

1956 - Vývoj započal

Firma se stěhuje do stávající továrny v Lundu a zahajuje práci na vývoji aseptického systému.

1958 - Rok systému Tetra Classic

Portfolio strojů Tetra Classic na výrobu čtyřstěnných kartonových obalů je rozšířeno o stroj T-150 na balení mléka a neperlivých nápojů do 200ml portion packů.

1959 - Miliarda obalů, osm zemí

Výrobní kapacita dosahuje miliardy kartonových obalů za rok. Obaly se prodávají v osmi zemích. Brzy přijde na trh obal Tetra Brik.

60. léta

Baby Boomers a „All You Need Is Love" (láska je vše, co potřebuješ). Člověk na Měsíci, postavena Berlínská zeď, na trh přichází mléko bez bakterií.

1960 - Mexico Milk

Tetra Pak expanduje do Střední Ameriky a v Mexiku otevírá závod na výrobu obalového materiálu.

1961 - Hello Ultra-Hygiene!

Je představen první aseptický plnicí stroj na mléko bez bakterií. Ve stejném roce expanduje Tetra Pak na východ a prodává balicí stroje do SSSR.

1962 - Go West

Společnost začíná prodávat čtyřstěnné kartonové obaly v USA.

1963 - Přichází obal Tetra Brik

Obal Tetra Brik je uveden na švédský trh, nejprve v Motale a pak ve Stockholmu.

1964 - Na Střední východ

Na středovýchodní trh vstupují stroje Tetra Classic Aseptic v Libanonu.

1965 - Nový obal Tetra Rex

Firma Ăkerlund & Rausing je prodána kvůli uvolnění financí na další rozvoj společnosti AB Tetra Pak. Poprvé je představen obal Tetra Rex se stříškou.

1969 - První série strojů Tetra Brik Aseptic

Jsou vyrobeny první série strojů Tetra Brik Aseptic. Na trh jsou uvedeny stroje Tetra Classic Aseptic na jednolitrové kartonové obaly a dva nové stroje Tetra Rex.

70. léta

Svět se právě zbláznil do disko hudby a „Kmotr" předkládá svou „nabídku, kterou nemůžete odmítnout". Mnoho aut vůbec nevyjíždí na silnici kvůli ropné krizi. Tetra Pak prodává 20 miliard obalů.

1971 - Deset miliard obalů ročně

Firma expanduje na Dálný východ otevírá závod v Japonsku. Celková roční výroba společnosti Tetra Pak překračuje 10 miliard obalů.

1972 - Od Číny po Afriku

Tetra Pak poprvé v Číně na pekingském veletrhu. Firma otevírá nové školicí středisko v keňském Nairobi.

1974 - Mléko u protinožců

Tetra Pak Australia zahajuje činnost vlastního závodu na výrobu obalového materiálu.

1975 - Sociální program v Íránu

Podepisuje se významný kontrakt s Íránem v rámci rozsáhlého sociálního programu zaměřeného na dostatečný přísun bílkovin.

1976 - Na trh přichází obal Tetra King

V několika obchodech ve švédském Lundu a okolí probíhá první „terénní" test obalového systému Tetra King.

1977 - 20 miliard obalů

Roční produkce překračuje 20 miliard obalů. Na trh v USA je uveden obalový systém Tetra Brik.

1978 - První stroj Tetra King v Německu

První stroj Tetra King dodán do Hamburku jedná se o výrobu 250ml obalů na šlehačku. Tetra Pak „zasekává drápek" v Jižní Americe a otevírá závod na výrobu obalového materiálu v brazilském Monte Mor.

1979 - Čaj do Číny

Tetra Pak dodává první stroj Tetra Brik Aseptic do Čínské lidové republiky. Mezi cílovými výrobky je mimo jiné chryzantémový čaj a džus z cukrové třtiny.

80. léta

Yuppies (mladí, úspěšní a bohatí kariéristé) prezentují chamtivost jako dobrou věc, muži nosí krátké vlasy vepředu v kombinaci s „dekou" vzadu. Končí jedna éra společnosti Tetra Pak umírá Ruben Rausing.

1980 - Výroba dosahuje 30 miliard obalů ročně

Na trh je uvedena nová generace strojů Tetra Brik Aseptic s výrobní kapacitou 5000 kartonů za hodinu a sterilizační lázní. Roční výroba obalů Tetra Pak překračuje hranici 30 miliard kusů.

1981 - Víno v obalech Tetra Brik Aseptic

Systém Tetra Brik Aseptic je schválen Americkým úřadem pro potraviny a léky (United States Food and Drug Administration). V Argentině se poprvé objevuje víno v obalech Tetra Brik Aseptic.

1983 - Konec jedné éry

Desátého srpna umírá Dr. Ruben Rausing, zakladatel společnosti Tetra Pak.

1985 - Aseptické obaly se stávají hitem

Vyrábíme více než 37 miliard obalů ročně, přičemž 65 procent celkové produkce představují aseptické obaly.

Společnost nabízí řešení pro mlékárenské provozy a s nimi spojenou distribuci poté, co kupuje Alfa-Laval Logistics AB, firmu zabývající se vývojem a prodejem distribučních zařízení pro mlékárenský a potravinářský průmysl.

1986 - Víno na vzestupu

Na dvanácti trzích je vyrobeno přes 400 milionů kartonových obalů Tetra Brik Aseptic na víno. Společnost upevňuje svou pozici v USA prostřednictvím akvizice firmy Liquipak vyrábějící stroje na kartonové obaly se stříškou.

1987 - Dálný východ…

Slavnostně se otevírá na klíč postavená továrna na výrobu obalového materiálu v Pekingu, jejíž výrobní kapacita je miliarda obalů ročně. A také nové závody na výrobu obalového materiálu na Taiwanu a Fidži.

1988 - Blízký východ…

Podepisují se smlouvy na výrobu obalů na Ukrajině, v Indii a v Turecku.

1989 - Výroba dosahuje 50 miliard obalů

První obaly Tetra Top Square se prodávají ve Švédsku a Velké Británii, obal nového tvaru je uveden na trh ve Španělsku: 750 ml Slim Tetra Brik. Celkový roční objem výroby překračuje 50 miliard obalů.

90. léta

Dochází k opětovnému sjednocení Německa, svět začíná používat mobilní telefony a internet, umírá princezna Diana a Forrest Gump říká, že „život je jako bonboniéra". Tetra Pak kupuje firmu Alfa Laval, protože chce nabízet kompletní řešení „od krávy až po karton".

1991 - „Od krávy až po karton"

Tetra Pak kupuje firmu Alfa-Laval, jednoho z největších světových dodavatelů strojů a zařízení pro potravinářský průmysl, zpracovatelský průmysl a zemědělství. V důsledku této akvizice vzniká koncern Tetra Pak Alfa-Laval Group.

1992 - Blíž k americkému trhu

Práce na výzkumu a vývoji strojů Tetra Rex na výrobu obalů se stříškou se přesouvá do USA cílem je být nablízku největšímu trhu v tomto segmentu.

1993 - Více než 60 miliard obalů

Celková produkce obalů Tetra Pak přesahuje 60 miliard výrobků ročně.

1994 - „Go square"

Na trh přichází Tetra Brik Square, štíhlý a nákladově efektivní obal na pasterizované mléčné výrobky. Na trh je uvedena nová technologie pro zachování chuti, konsistence a trvanlivosti potravin nazvaná High Pressure Processing (HPP).

Společnost kupuje švýcarskou firmu Dynaplast S.A. díky této akvizici se součástí portfolia stávají také vyfukované PET lahve.

1995 - Řekněte „sýr"

Je koupena firma Tebel MKT s cílem rozšířit záběr o oblast zařízení na výrobu sýrů.

1996 - „Eight and drink"

Na trh přichází osmistěnný portion pack Tetra Prisma. Jeho velikost a tvar se líbí spotřebitelům všech generací a díky velkému uzávěru PullTab je obsah možné pohodlně nalít do sklenice nebo pít přímo z obalu.

1997 - Aseptické PET lahve

Nový aseptický systém na PET lahve Tetra Pak Rotary Aseptic PET Filler.

1998 - „Pick up the tab"

Na japonský trh je uveden nový obal 250 ml Tetra Top GrandTab Mini, který díky svému štíhlému tvaru se zaoblenými rohy velmi dobře padne do ruky.

Nové tisíciletí

Životní prostředí se stává problémem, který zasahuje každého. Do Spojených států přichází terorismus. Tetra Pak podepisuje úmluvu s World Health Authority týkající se snižování emisí vznikajících při výrobě kartonových obalů.

2002 - Čína používá více než sedm miliard obalů ročně

V Číně roste zájem o obaly o více než 2,3 miliardy obalů během jednoho roku a země se stává největším trhem přichází sem téměř 7,5 miliardy obalů ročně.

Poprvé se objevují obaly Tetra Fino Aseptic 200 ml a 250 ml s otvory na brčko.

2003 - Zaostřete své smysly

Na trh přichází výrobek Sensory Straw spojený se zábavným image a koncepcí nového požitku z konzumace nápojů. Sensory Straw je výrobek k nápojům pro děti, například ochuceným mlékům, džusům a neperlivým nápojům.

Na trh přichází nový systém balení Tetra Recart. Jedná se o první retortní systém na světě pro zpracování a balení na bázi kartonu. Technologie je určená pro trvanlivé potraviny obsahující pevné částice téměř jakékoli velikosti (tedy výrobky tradičně balené v plechovkách, sklenicích a sáčcích).

2006 - Důraz na nákladovou efektivitu

S kapacitou 9200 obalů je plnička Tetra Pak A1 nákladově nejefektivnějším zařízením svého druhu.

Na trh přichází Tetra Gemina Aseptic, první z rolí vyráběný obal se stříškou s kompletně aseptickými parametry určený k balení džusů a tekutých mléčných výrobků.

2007 - Přichází Tetra Gemina

První dodávky systému Tetra Gemina Aseptic do Španělska.

Investice 60 milionů eur do špičkového závodu na výrobu obalového materiálu v čínském městě Hohhot.

2008 - více než 141 miliard obalů

Tetra Pak vyrábí více než 141 miliard obalů.

2009 - kartonové obaly Tetra Pak ponesou označení FSC

Nový závod na výrobu obalového materiálu v čínském Hohhotu podpoří rozvíjející se mlékárenský a nápojový průmysl v této zemi.

Více než dvě miliardy kartonových obalů Tetra Pak ponese označení FSC.

2010 - ocenění

Tetra pak získává cenu „Climate Award" ze švédského Forest Industries Federation, mimo jiné za to, že přebírá zodpovědnost za původ použitých surovin zejména dřeva.

2011 - první aseptická kartonová lahev na světě

Tetra Evero Aseptic se může pochlubit výjimečným vzhledem a cenovou i ekologickou výhodností ve srovnání s jinými aseptickými lahvemi.

Tetra Pak v ČR

Na území bývalého Československa vstoupila firma v roce 1991. V nápojových kartonech Tetra Pak se dnes distribuují výrobky významných producentů mlékárenského a nápojového průmyslu v České republice. Patří k nim například Pragolaktos, Madeta, Meggle, Bohemilk, Olma, Bohušovická mlékárna, z výrobců džusů pak Linea Nivnice. V loňském roce společnost vyprodukovala 414,3 milionu kusů nápojových kartonů Tetra Pak, do nichž se zabalilo 386,3 milionu litrů mléka a dalších nápojů. Z celkové produkce mléka v ČR ho bylo zabaleno do obalů Tetra Pak celých 51 procent. Firma na našem trhu dosáhla čistých tržeb 544 milionů korun.

Ochrana životního prostředí

Nedílnou součástí obchodní strategie firmy je sladění jejího ekonomického růstu a ochrany životního prostředí. V současnosti vyrábí Tetra Pak obaly v kvalitě FSC, jež zaručují, že dřevo na jejich výrobu pochází z ekologicky šetrného, sociálně prospěšného a ekonomicky životaschopného obhospodařování lesů. Do konce roku 2020 chce snížit emise uhlíku, a to i přes plánovaný pětiprocentní nárůst produkce, zintenzivnit zodpovědné využívání zdrojů, zvýšit objem recyklace a ještě více se zaměřit na trvale udržitelné podnikání a výrobu.