Josef Klíma je představitelem takzvané investigativní žurnalistiky, kdy novinář vykonává podobnou roli jako policista. V některých případech dokonce tuto roli supluje, protože se nezřídka stává, že se dostane k zásadní informaci či klíčovému svědku dříve než vyšetřovací orgány policie. Klímovi se to za jeho kariéru stalo nesčetněkrát. Nakonec i o tom vyprávěl přítomným divákům na středeční besedě v Knihkupectví Jaroslava Fryče v Liberci.

Novinářské začátky

Josef Klíma vystudoval Gymnázium Oty Pavla v Radotíně a poté Fakultu žurnalistiky na Karlově Univerzitě v Praze. Pomáhal založit týdeník Reflex a v letech 1990 až 1992 byl jeho šéfreportérem.

Později, když začala vysílat první komerční televizní stanice Nova, spoluzakládal její vlastní investigativní pořad Na vlastní oči a zůstal v něm jako reportér a moderátor až do jeho prvního ukončení v roce 2009.

Sám říká, že z televizní obrazovky ho zná asi nejvíce lidí. Pořad na Vlastní oči uváděl spolu s Radkem Johnem, s nímž ho do jisté doby pojila nejen společná práce, ale i téma narkomanie, kterou skoro paralelně ještě za socialismu oba zpracovávali do knižní podoby. Klíma napsal knihu Náruživost v roce 1979 a John Memento v roce 1986.

Společná práce

Více než jejich společná práce na kultovním pořadu pak lidi zajímá jeho postoj k Radkovi Johnovi potom, co opustil kariéru novináře a stal se ministrem vnitra za Věci veřejné. Klíma je na otázku, která prý zazní skoro vždy, když se nějaké besedy účastní, připraven. Ve středu U Fryče třeba popisoval moment, kdy zjistil, že jeho spolupracovník zároveň vede časopis Všeobecné zdravotní pojišťovny, a musel Johna konfrontovat.

FAKTA- narozen 19. března 1951
- 1990 - 1992 pracoval jako reportér v Reflexu
- 1990 vydal knihu Brutalita, která posloužila jako předloha k filmu Filipa Renče Requiem pro panenku
- 1999 vydal CD Na vlastní uši
- 1994 - 2009 moderátor a reportér pořadu Na vlastní oči
- 2006 získal novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky
- 2009 získal cenu Jana Beneše
- 2009 byl spoluautorem šestnáctidílného seriálu na motivy Berdychova gangu Expozitura
- od roku je 1970 ženatý s Janou Klímovou a mají spolu dvě děti, Kryštofa a Kristýnu

„Říkal jsem mu: Radku, ty děláš přesně to, o čem točíme Na vlastní oči. Je to stejná prasárna, jako dělají ty ostatní lumpové, kteří se objevují v našich reportážích," nebral si servítky Klíma. Navíc přiznal, že jakmile vstoupil John do politiky, věděl, že je to jeho konec jako novináře. Respekt, který pro Johna měl, prý navždy zmizel, když přijal místo ministra.

Intermezzo

Klíma je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky, kterou získal v roce 2006, a Ceny Jana Beneše (2009). V sobotním vydání Lidových novin má pravidelný sloupek Poslední slovo, který prý hraje v jeho životě velkou roli.

„Nutí mě se zastavit, třeba i když jedu autem. Musím zastavit a přemýšlet, co se vlastně za ten týden stalo," řekl přítomným na besedě.

Za svou dosavadní kariéru stihl napsat 26 knih a scénářů. Některé z nich byly později zfilmovány.

Život s ochrankou

Většina témat se týká jeho investigativní práce novináře. Psal o Kajínkovi, o kterém prohlásil, že je to jediný kriminálník, kterého by vzal k sobě domů do podnájmu. Na besedě dokonce řekl, že Kajínek mu za to osobně poděkoval. Klíma psal i o orlických vraždách a jeho komunikaci s klíčovými svědky. Při té příležitosti komentoval i současné krajské soudnictví a strach z odplaty.

Přítomní se ho ptali na nejslavnější kauzy, které se svým týmem sledoval pro televizní pořad. Klíma přiznal, že se pohyboval na tenkém ledě a podsvětí, o kterém tak často točil, se ho několikrát pokusilo odradit od další práce. Jednou to dokonce došlo tak daleko, že mu televize zaplatila osobní ochranku, která ho doprovázela ve dne i v noci, dokonce jeden z bodyguardů bydlel i u něj doma. Podle Klímy ho však více vystrašila přítomnost osobní ochranky a preventivní opatření, kterými musel projít, než samotné výhrůžky kriminálníků.

Životní témata

Život každého novináře je podle Klímy spjat s určitými tématy, která ho provází po celou kariéru. U něj jsou to prý Romové. Etnická menšina ho zajímala už v mládí, kdy odjel na Slovensko studovat život v romských osadách a učit se jejich jazyk. Později točil první reportáž o jejich hromadné emigraci do Kanady a Velké Británie.

Během své kariéry točil o několikanásobných vrazích, justičních omylech i zločinech, které policie přehlížela. Kuriózním případem bylo, když u sebe doma nechal bydlet muže, který se ocitl bez domova, a po nějakém čase se z něho vyklubal korunní svědek v kauze, o které Klíma točil reportáž.

Večer v knihkupectví U Fryče uběhl velmi rychle, Klíma prokládal historky z práce a osobního života, hrou na klavír a písněmi, které složil, aby si vyčistil hlavu.

Přiznal, že práce investigativního novináře je náročná nejen fyzicky, ale i psychicky, a proto je důležité, aby si člověk stále připomínal vlastní selhání, a udržoval se tak v bdělém stavu, který mu nedovolí zpychnout.